Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

@tzacanel: Cum se scoate tapiteria scaunelor? eu am incercat sa o curat cu un spray minune si parca este si mai murdara... vad ca esti din craiova poate imi arati si mie cum se scoate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este chiar usor, insa cu foarte multa atentie nu se strica nimic. La fel de diificila ca scoaterea este si montarea. Eu nu am stricat nimic, insa depinde f mult de rabdare si indemanare. Un diy este greu sa fac mai ales fara poze, nu vei intelege nimic. Presupun ca te referi la scaunele fata nu? Pt ca bancheta spate eu am spalat-o cu totul. Ce echipare ai? presupun ca ai airbaguri laterale in scaunele fata, nu? Vezi ca ma aveai in lista de messenger- tacanel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca cotiera din poza, e cea originala pt Golf V, si ce trebuie sa contina tot kitul?

din ce am vazut,sunt altfel cele originale Multumesc

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cea originala ! Este un after market care se poate monta in acel spatiu rotund din spatele plansei de plastic dintre scaune. Daca nu te deranjeaza foarte tare o "debrand-uire" a masinii, poate fi o solutie. Personal doresc montarea unei OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mersi, OEM vreau si eu,insa gasisem un anunt pe net si scria ORIGINALA, si ma contraziceam cu omu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am auzit multe povesti despre cotiere si montarea acestora si mai ales despre preturi, cum ca ar costa in jur de 1400 lei daca o iau de la reprezentanta si preturi mult mai mici in fur de 220-250 E daca o iau de pe www.ahw-shop.de, intrebarea mea era:

Daca am sa o cumpar de pe www.ahw-shop.de voi avea si tubulatura inclusa, ma gandesc ca daca tot dau atatia bani sa circule si aerul in spate??

Si daca stie cineva ca are si tubulatura la sigur, cine ma poate ajuta cu o comanda pe pagina respectiva ca germana mea lasa de dorit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa puna un link ca eu nu gasesc cotiera pe www.ahw-shop.de ...deh germana asta :offtopic:

Pe Octavia II cred ca se potriveste cea de GV...

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Introdu la cautare (Schnellsuche) cuvantul armlehne si iti aduce cotierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se poate cumpara de pe www.ahw-shop.de? aduce cineva de pe forum piese de acolo? sau comanda fiecare?

transportul cam cat ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritza daca citesti ce scrie aici gasesti, daca citesti cu cateva posturi mai sus #61 vezi exact cat te duce cu tot cu transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva singur cotiera? Eu abia mi-am comandat-o si sunt tare curios despre operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat eu in cta,de la un magazin care aduce pe comanda.se potriveste perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat eu in cta,de la un magazin care aduce pe comanda.se potriveste perfect

pune niste poze sa vedem ce ti-ai montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ok la pret dar stie cineva daca pe Octavia II se potriveste cotiera originala de GV ? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva singur cotiera? Eu abia mi-am comandat-o si sunt tare curios despre operatiune.

Ti-ai comandat-o de pe www.ahw-shop.de? Cum ai platit ? Cu PayPal? In cat timp iti ajunge?Poti sa ne dai detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de la ei am cumparat-o, doar ca de pe pagina lor de ebay. Pe langa cotiera, am mai cumparat si conducta necesara conectarii gurilor de clima din spatele cotierei (extra 20 de euro, trebuie sa specifici daca o vrei in timp ce dai comanda). In total am platit 190 cotiera + 20 conducta + 20 transport = 230 euro. Am folosit PayPal pentru plata (am istorie lunga pe ebay). Am fost foarte surprins insa de seriozitatea vanzatorului si de faptul ca am primit coletul in 4 zile (luni am platit, vineri a sunat curierul la usa si s-a facut livrarea).

Cea mai dificila parte a fost insa montajul, si acum inteleg de ce la PBN costa 500 lei operatiunea. Chiar si cu 2 seturi de instructiuni in fata, mi-a luat 5 ore. Plastice fragile, cleme, torx-uri ascunse... o placere. Daca nu era masina mea probabil ca terminam mai repede :vwrullz:. Pana la urma, sunt multumit de rezultat. Foarte multumit de fapt. Am sa pun cateva poze maine sau poimaine pe topicul masinii mele, ma gandesc si sa traduc PDF-ul postat in urma cu cateva pagini si sa-l completez cu informatiile omise de autor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca a fost mai dificil si datorita faptului ca a trebuit sa montezi si conducta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, fara conducta, nu trebuie data jos toata consola. Doar partea din spate, cu sertarele de depozitare, care e fixata in vreo 3 suruburi doar. Daca nu puneam teava de fapt, cred ca in 20 de minute terminam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a ajuns si mie cotiera comandata tot de pe ebay. Miercuri am plasat comanda, in seara asta mi-a ajuns. Pret total 210E. Cotiera arata superb; este originala. Maine o montez si revin cu impresii. neamtzu, multumesc frumos pentru ajutor si indrumari. Te astept la o bere, cand ai drum prin banat.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am terminat de montat cotiera. A durat cam 20 de minute. Totul este intuitiv in montare. Pozele nu isi au rostul, cotiera s-a fixat si arata superb; ca din fabrica. Pozitia la volan este mult mai comoda. Investitia merita cu prisosinta. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! SI eu as comanda-o la pretul asta dar mi-e frica ca nu se potriveste pe Octavia 2 :)(

Stie cineva vreun site asemenator dar cu cotiere de Octavia ?

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma a gasit cineva instructiuni de montare pt cotiera originala? daca ati gasit, dati un PM. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
doru.tanasoiu

Salut ,

Un cod pentru o cotiera de golf 5, discuri frana fata +spate ventialate si aerisite(daca se poate) si mecanism inchidere haion(caraie la deschidere)

Golf 5 ,1.9TDI,105CP AN-2004

Merci,

Modificat de Marius
Post mutat din aria Golf 4 & Bora
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asteptam pozele celor care au comandat din germania la pretul de 230 E.

As fi si eu interesat de una !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!