Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spuneam mai sus m-am pregatit pentru sosirea masinii cu jantele dynamic pe 17.

Avand in vedere ca dealerul mi-a sugerat neoficial ca livrarea va fi in februarie maxim martie incep sa caut si cauciucuri de iarna.

Pana la urma cei cu 4 motion ce dimensiuni aveti trecute in coc/civ?

Oficial ar fi 225/55/17, daca bifezi all season este 215 si chiar fara all season bifat am citit mai in fata ca apare scris tot 215.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Zilele trecute mi-a ajuns coletul cu capacelele centrale pentru jantele de aliaj, comandate de pe aliexpress. Nu sunt ca cele oem, insa sunt acceptabile si le voi folosi sezonul de vara urmator. Oricum, diferenta de pret este enorma, astea au costat 28 lei, cele oem erau mult mai scumpe.

Cam asa arata capacelele de pe aliexpress, partea si sigla seat iese mult in afara:20181224_145625.thumb.jpg.c133116e8aa83ef029dcd8d1c75643f2.jpg

Cele Oem sunt la nivelul jantei si au un inel cromat pe margine:20181224_145642.thumb.jpg.23b451106932c509dd2803dc4700256e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai luat nici logo actual, nici diametru bun, eu am găsit pe AliExpress și se potrivesc la fix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, poti pune o poza cu capacele montate pe jante? Par acelasi model cu cele cumparate de mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate la mine pe topic, toate cadrele cu modelul 18 de Skoda sunt cu căpăcelele de pe AliExpress

 

LE: nu sunt acelasi model, tu ai o linie in plus, vezi model 3 din linkul trimis de mine169965929_2018-12-2709_55_52-Window.png.c7009f29f922c11da26334577309e9b8.png

2nd edit: sunt la nivel cu janta, altfel nu le lasam pe masina... am sa caut sa fac un cadru din unghi maine sau sambata daca nu uit...

https://imgur.com/p9dZex0

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la o poza de aproape, sa vad daca montate sunt la nivel cu janta, asa cum e a doua poza pusa de mine, cu jantele de vara de la masina sotiei, care capacelele oem.

Ca si conceptie par la fel cu ala mele, capacele universale peste care s-a lipit un disc din tabla, cu un sticker aplicat peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu am ramas cu piticii mei la all season.

Plec in vacanta si voi avea temperaturi de la 30 la 0 grade. Si precipitatii posibil cu ninsoare.

Cea mai buna si conoda solutie ramane tot all season astfel am gasit bridgestone all weather control. Sunt printre singurele all season cu A la franare pe ud. Sunt m+s si 3pmsf.

Le voi imperechea cu jantele pe 17 si voi ramane doar cu astea.

Setul original cu care a venit masina pe 18 cred ca il voi scoate la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am facut schimbul.

Bridgestone all weather control a005 225/55 r17.

Am mai avut pe leon cross climate si good year 4 seasons si asociatul meu are pe leon continental all season contact.

La prima vedere profilul bridgestone pare ceva intre cross climate si continental.

Ca si duritate pot spune ca sunt asemanatoare cu goodyear si continental si mai moi fata de crossclimate.

As putea mentiona ca bridgestone si goodyear sunt in zona de mijloc pe cand crossclimate  e mai profilat pe vara iar continental pe iarna.

Sotiei nu ii place aspectul cu 17 si nici pe mine nu ma incanta dar ma uit si la partea practica si financiara pe langa aspect.

Poate posta cineva care a primit masina cu jante pe 17 presiunea recomandata de producator?

Dupa montaj eu am cerut 2.7 cum aveam la cele pe 18 dar am impresia ca zduduie mai tare cu toate ca sunt pe 17. 

FB_IMG_1566015905747.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg cu 2.7 si vara si iarna. Poti pune la 2.4 care e cumva presiune de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop 

Am fost cu 2.6 la mare in iulie iar in weekendul trecut am fost pe un drum forestier. M-a zguduit de-am crezut ca se rupe toata masina :). Am redus la 2.4 si a fost ok.

20190821_101313_mic2_mic2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am incaltat-o si eu pentru iarna:

- jante: DEZENT TZ 7/17 5x112 ET 45 ML 57.1

- anvelope: Bridgestone LM005  225/55/17 101V

Investitie maricica dar eu zic ca merita. Jantele nu au avut nevoie de inele si au venit cu prezoane cu tot.

20191031_190056.jpg

20191031_190106.jpg

Siglele SEAT sunt de pe Aliexpress :)

Modificat de Liryc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

 

Sunt pregatit sa fac un downgrade la roti, de la cele din dotarea standard Xcellence (18", Performance) la unele de 16". Motivul principal fiind rigiditatea/zdranganitul cauzat de rotile de 18".

 

Intrebare catre voi: a mai facut cineva o modificare similara? Daca da, rezultatel au fost cele asteptate (rigiditate mai redusa)?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri/sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Desi probabil e deja irelevant ptr cel ce pusese intrebarea, eu nu simt diferente intre rotile de vara pe 18" si cele de iarna pe 17" (ambele cu jante OEM ptr Ateca si pneuri cu dimensiunile corespunzatoare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pirelli sottozero 225 55 17 uzat, gen DOT 2017 găsesc pe undeva? Am reușit sa tai unul 😡

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare de pneu low cost? Ma gândeam la Debica... dar pana și astea sunt destul de sus ca preț.

 

Nu reușesc sa găsesc un pirelli 2nd asa ca o sa iau 2 buc pentru spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit o oferta de Sava la 400 ton bucata. Dacă nu apare vreo alternativa cred ca vineri le execut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fain sa fiu iar pe 4 roti ...

Am rezolvat cu sava eschimo, ocazie cu care m-am ales cu 1 pirelli de rezerva 😀

Screenshot_20211126-223030_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A venit momentul sa echipez Ateca cu anvelope de vara noi. 

Alegerea e destul de complicata, pentru ca nu exploatez masina doar pe sosea, din cand in cand parcurge si drumuri forestiere, cu pietre sau noroi. 

Am exclus optiunea de a cumpara anvelope care sa ma ajute mai mult in afara soselei, asa ca ma voi baza in continuare pe sistemul de tractiune si mai putin pe aderenta pe suprafete mai dificile.

In baza testelor gasite pe internet, am de ales intre Goodyear Eagle F1 Assymeytic 5 si Continental Premium Contact 6, in dimensiunea 225 50 r18 9W, care vor fi montate pe jantele cu care a venit Ateca.

Voi ce anvelope de vara ati ales, care au fost criteriile de alegere si de unde le-ati cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce preturi ai gasit ptr cele mentionate de tine pe 225?

La mine ar trebui 215, fiind FWD si singurele optiuni deocamdata ar fi tot CPC6 (pe am pe Forester in varianta 235 50 R18 de vreo 2 ani, dar doar cateva mii km si sunt f multumit de ele) si GY Asym 5. Gasisem si PS4, dar cu indice 98 si pretul e cam mic (660/buc), posibil DOT mai vechi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!