Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

La cum se vede in poze as zice ca iese si la polish. Unul mai agresiv la inceput, dar nimic de speriat. Problema e ca va necesita revopsire, eu as lasa'o asa deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Noi pentru iarna am luat niste jante BBS de 17' et 48 si anvelope Michelin alpin 5 xl  225. Ni le-au montat cei de la reprezentanta si nu a fost nicio pb. Noi nu doar cu ET-ul am avut pb cand am cautat jante ci si cu diametrul HUB-ului multe jante nefiind compatibile.

rsz_27707510_1439063286216448_1485276013_o.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata intr'un mare fel acele BBS'uri! Le vazusem si pe un Leon si mi'au placut, dar pe asta parca dau si mai bine.

Ce culoare exterioara este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rodium gray e masina. Si jantele sunt tot un gri ( hymalaia parca scria pe ele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales MSW tot de 17', ET45 cu pneuri Nokian (luate de la Sama Pipera). Eu am luat Ateca imediat inainte de Craciun si cei de la Sama au fost singurii care in 2 ore mi-au putut aduce si jante si anvelope.

 

Screenshot_20180221-124530~3.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In afara de dealer unde ati gasit jante? M-am uitat rapid pe cateva siteuri si nu gasesc 7Jx18 ET45.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e graba, poti urmari si aici ofertele. Si nici n'as refuza jante cu 7.5J ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti si SH OEM de Tiguan la greu si preturi bune. Cele de Tiguan sunt aceeasi dimensiune. Eu am luat pentru rotile de iarna, poti sa le vezi in topicul masinii din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale tale nu sunt pe 17", cele de iarna?

Dar sugestia e buna, vad pe olx de Tiguan, pe 18", cu 7J ;)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de tiguan alt ET.

Audi Q2 skoda superb si ateca împart același ET. Daca vrei musai oem.

Acum se pot gasi pe net in germania pe olxul local. Am un amic face des germania, le poate aduce la comanda.

Eu cand am luat la a mea, am incercat mai întâi de tiguan, am renuntat din cauza et, după care am vrut seat oem erau prea scumpe, si in germania erau mult prea putine la vanzare.

Am ales aftermarket MAK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan are ET 43, atat cel vechi, cat si cel nou, diferenta de 2mm din ET e mica, totusi ptr a ignora acele variante

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu diferenta de et.

Pentru unii 2mm nu reprezintă nimic. Pentru mine 2mm e uriaș. Defect profesional probabil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ale mele sunt pe 17 cele de iarna, dar la fel de bine gasesti si pe 18 tot de tiguan. Diferenta aia de ET chiar nu reprezinta nimic.

Ca sa exemplific, Seat echipeaza din fabrica urmatoarele: 

R18 7Jx18 ET45 225/50 R18 (4drive)

R19 8Jx19 ET47 225/45 R19 (4drive)

Aceeasi latime la calea de rulare (225), ET diferit cu 2mm(cele de 19 sunt mai inauntru). Fiind pe 19, flexeaza mai putin la forte laterale. Cele pe 17, ET43, sunt cu 2mm mai in afara dar flexeaza mai mult.

La alte masini exemplele sunt si mai bune unde pe exact aceeasi dimensiune, functie de modelul de janta ales, ET poate varia chiar si mai mult decat cei 2mm(evident in anumite limite)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul asta care era pe leon fr1p oare se potriveste pe ateca?

Screenshot_20180715-211148_OLXro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa afli ceva detalii despre ele. Dimensiunea la prezoane (VAG are si 5x100 si 5xx112) latime (Jx.x) offset(ETxx) cat si dimensiunea la butuc(la Ateca 57mm). Mie personal nu mi se pare ca s-ar potrivi modelul ala pe Ateca, estetic ma refer, dar asta tine de preferintele fiecaruia. Mie cel mai mult imi place cum arata modelul standard pe 18 de pe Ateca si cel de 17 New Orleans de Tiguan(cum a gasit colegul @shiretzicu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce'am gasit, alea's cu ET54, deci vor fi cu 9mm mai inauntru decat standard. Tinand cont ca's si de 17" (daca minte google, mint si eu)

 

Ptr cine vrea un set de 18" - link, sigur e mai ieftin decat la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pana la urma voi astepta in speranta ca voi gasi all season pe dimensiunea de 18 pana vine masina la anu.

Combinatia vara-iarna este foarte buna dar nu e de mine.

Am avut nenumarate momente cand erau 10-15 grade sau peste si apoi dupa 1-2 saptamani s-a facut f frig  si a nins chiar daca era deja primavara si multi trecusera deja la anvelopele de vara.

Sau am patit sa plec in septembrie in vacanta de la 25 de grade si sa ajung in zone cu zapada.(ce ma facem cu anvelopele de vara acolo?)

De asta stau si ma feresc de combinatia vara-iarna si ma impac foarte bine cu all season.

Dar nici nu as renunta la aspect trecand pe 17" pentru a beneficia de all season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/20/2018 at 3:48 PM, Ammy said:

Noi pentru iarna am luat niste jante BBS de 17' et 48 si anvelope Michelin alpin 5 xl  225. Ni le-au montat cei de la reprezentanta si nu a fost nicio pb. Noi nu doar cu ET-ul am avut pb cand am cautat jante ci si cu diametrul HUB-ului multe jante nefiind compatibile.

rsz_27707510_1439063286216448_1485276013_o.png

Buna ziua,

Ati avut probleme de compatibilitate la jantele cu ET 48 (de ex. uzura neuniforma a anvelopelor)? Sunt interesat sa achizitionez ceva similar si mi-ar fi de mare ajutor experienta dumneavoastra. Cu multumiri, Daniel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma am gasit si in tara variante all season.

Goodyear Eagle Sport All-Season 225/50 R18 95V.

Sunt undeva la 950 ron bucata.

Ar mai fi si pirelli cinturato dar am vazut ca sunt mai slabe in teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am cumparat 4 jante de tabla de la cineva din Timisoara, cu dimensiuni foarte apropiate de cele trecute in primul post, 6,5j R16 5*112 et42, practic vor sta cu un mm mai mult in exterior decat cele cu et43. Sunt jante OEM Vw, de asta am preferat sa le iau pe astea, decat unele noi, dar non OEM, la um pret dublu. Cred ca merg in continuare pe BF Goodrich G-Force Winter 2, 215 60 R16. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat si alte prezone pentru jantele de tabla? Cred ca cele pe care le folosesti la jantele de aluminiu nu se vor potrivi. 

Si mai voiam sa intreb despre senzorii de presiune. Cum se procedeaza, se pot muta pe rotile noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc prezoanele de la jantele de aliaj la cele de tabla, nu am avut nici o problema la 2 masini pana acum, in acelasi mod, jante de aliaj vara si jante de tabla iarna, cu aceleasi prezoane.

Senzorii de presiune nu exista, in sensul ca nu sunt cei care se monteaza pe janta, indicatiile legate de presiunea din anvelope se bazeaza pe senzorii abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelenta alegere BF Goodrich G-Force Winter 2, le-am invartit fara probleme iarna trecuta.

Offtopic: mi-am facut si eu programare saptamana viitoare pentru schimbul de cauciucuri, a cam venit timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vroiam impresii de la tine, sper sa le comand curand, vreau intai sa spal jantele sa vad in ce stare sunt, deocamdata sunt pline de praf de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai deja, ia niste Sonax Full Effect (in Carrefour, 750ml, ~45 ron), e fix ce trebuie pentru praful de placute, mai ales ca pe jantele de tabla nu poti distinge usor cand sunt curate, in special cand sunt ude

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!