Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Din pacate raspunsul primit a fost urmatorul: "we are shipping in Czech republic only. Shipping abroad is not possible." Singura varianta posibila ar fi sa gasim pe cineva in Cehia care sa ni le trimita dupa in Romania :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu se poate lua direct de la ei, se facea de un group'buy major daca se alaturau si cei interesati ptr Skoda :D

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa confirme ce dimensiune au cauciurile de pe jantele de 17" cu care vine 4Drive dotata din fabrica? @_Gabriela_ ne poti spune tu?

@andrei0241 a postat 225/55/R17 pentru 4Drive dar @shiretzicu spune ca in COC el are 215/55/R17.

De asemenea am gasit pe net brosura de iarna de la Seat Austria in care apar urmatoarele pachete de jante + cauciuri si dimensiunea pentru R17 este 215/55. * Din pacate brosura are 8 MB si n-o pot atasa aici, las doar un link sper sa nu fie considerat reclama. *

Capture.thumb.PNG.e37c5e4ccc0da78bbf0589cbabb1f3ff.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/55 R17 au doar cele cu FWD. Cele 4drive au 225/55 R17.

Vezi atasat toate dimensiunile pentru toate modelele, inclusiv la jante.

Screenshot_20170926-211926.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un document cu mai multe date dar nu l-am putut atasa fiindca imi da voie doar 4MB. Nu mai stiu de pe unde l-am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din "Lista de preturi" Ateca, valabila incepand cu ian 2017 (cea mai recenta modificare, din cate stiu)

REFERENCE
Dotari exterior
/ Bare de protectie vopsite in culoarea caroseriei
/ Carcase oglinzi exterioare si manere portiere vopsite in negru
/ Jante otel Urban 16”, anvelope 215/60R16

 

STYLE (diferit fata de Reference)
Dotari exterior

/ Jante aliaj Dynamic 17” 36/1, anvelope 215/55R17
/ Jante aliaj Dynamic 17” 36/1, anvelope 225/55R17 (numai 4Drive)
 

XCELLENCE (diferit fata de Style)
Dotari exterior

/ Jante aliaj Performance 18” 36/1, anvelpe 215/50R18
/ Jante aliaj Performance 18” 36/1, anvelpe 225/50R18 (numai 4Drive)
 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in COC asa apare Axle 1 si Axle 2 : 215/55 R17 94V / 7Jx17 ET 45

A mai facut cineva identificare la RAR? E curios ca nu apar rotile care sunt pe masina, sunt trecute doar cele pe 17" in COC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e problema de la RAR/ importator. RAR'ul trece in COC ce primeste de la importator/producator, daca importatorul e miserupist, ajungem sa constantam ca rotile cu care a fost livrata masina nu sunt "legale"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur? Nu cunosc bine subiectul, dar cred ca tine totusi de importatorul oficial ptr fiecare tara

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur este de la producator. Scrie si in limba producatorului.

RAR-ul doar ia dimensiunile permise in COC ca sa le puna in CIV. COC-ul vine cu masina si are datele exacte pt acea serie de caroserie, inclusiv greutatea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot trece relativ usor dimensiuni suplimentare in CIV la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos, @The_ego: multumiri pentru clarificare!

@cris2109: pe baza a ce treci alte dimensiuni in CIV la RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma, pentru 4x4 ce jante si cauciucuri de iarna s-ar potrivi? trebuie neaparat de 225?

informatiile sunt oarecum contradictorii - de la dealer am primit oferta de jante 6,5 x 16" 5/112/41 cu cauciucuri 215/60 R16 99H, desi originalele sunt 7.0 x 17" 5/112/40 cu cauciucurii 225/55 R17 97V.

nu imi place oferta de la dealer si incerc sa gasesc altceva pe piata, dar ma omoara alegerea jentilor.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu ce sa aleg. Ar fi interesant de aflat pe ce baza treci alte dimensiuni in CIV.

Oare 235 50 R18 merg puse pe jantele default cu care vine masina (care cred ca sunt 7Jx18 ET45 5x112)? Sunt mai multe optiuni pe aceasta dimensiune decat pe 225 50 R18.\

Atasez o poza dintr-un comparator dar din pacate mie nu-mi spune prea multe, poate cineva mai experimentat ne poate lamuri.

compare_225_vs_235.thumb.PNG.04ec5abf6836e6add8c4e403684e115c.PNG

 

Modificat de Bakkra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca voi nu cititi nimic din ce se scrie mai sus. Pe masina poti pune in siguranta orice dimensiune este prevazuta in Certificate of Conformity (COC) care ti se da o data cu masina, este emis de producator sub semnatura si personalizat pe VIN ul masinii. Pe baza lui si/sau a unui document eliberat de importator, puteti trece fara probleme la RAR si alte dimensiuni de roti decit cele din CIV.

Restul dimensiunilor, chiar daca din comparator se potrivesc, nu se pot monta legal pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redau din ETKA dimensiunile pentru jante in functie:

- Roti de 16', janta are - 6Jx16H2 ET43

- Roti de 17', janta are - 7Jx17H2 ET45

- Roti de 18', janta are - 7Jx18H2 ET45

- Roti de 19', janta are - 8Jx19H2 ET45

 

Deci, cand va comandati jante AM, atentie la J dar si la off-set!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt lucru de luat in calcul e dimensiunea la butuc. La Ateca e 57mm parca. Eu am luat jante sh de tiguan de 17 care sunt exact pe dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Dolfin said:

Deci, cand va comandati jante AM, atentie la J dar si la off-set!

revin la exemplul cu oferta de la dealer - jante 6,5 x 16" 5/112/41

dupa cum se vede, nu se potrivesc cu ETKA.

astea de la dealer au latime 6.5 fata de 6 in ETKA si offset 41 fata de 43 in ETKA

ce sa inteleg de aici? ori dealerul habar n-are ce propune ori exista o plaja mai larga de jante care se pot pune, dar unde gasim optiunile valabile?

Modificat de noris08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer'ul nu e obligat sa iti vanda fix pe caracteristicile masinii tale, insa neconcordanta, in caz de va fi depistata, tot pe tine te va costa, indiferent de unde ai cumparat jantele.

Dupa o verificare fugitiva, dimensiunile de AICI par a fi cele date de constructor. Ca sunt sau nu prinse in COC/ CIV etc poate verifica fiecare. Jantele nu difera in functie de transmisie sau tractiune, doar latimea pneului

Diametrul de centrare pe butuc este 57.1 mm

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dealer-ul le vinde atunci se potrivesc dpdv al caracteristicilor. Diferentele mici sunt tolerabile, fara problema.

Ba chiar un ET mai mic (5 diferenta de ET e mai mult decat safe) si o latime mai mare (6.5 vs 6) e de preferat ca rotile sa fie usor mai iesite comparativ cu cele de fabrica care prin traditie vin f mult sub aripa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut un COC, dar in CUV sunt trecute doar dimensiuni ale cauciucurilor, nu si caracteristici pentru jante, deci acolo se poate jongla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici in linkul pus de andrei0241 nu apar jante de 16" pentru varianta 1.4tsi 4x4

ori merg pe varianta clara de 17" si pentru rotile de iarna ori astept receptia de astazi sa vad ce scrie in hartii acolo (banuiesc ca nu trebuie sa astept sa iasa talonul) si ma orientez dupa. oricum propunerea dealerului o voi ignora

Modificat de noris08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!