Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Pe scurt, dimensiunile omologate pentru jantele de Seat Ateca sunt:

R16 6.5Jx16 ET43 care vin cu 205/50 R16 (2wd) sau 215/60/R16 (4drive)

R17 7Jx17 ET45 care vin cu 215/55 R17 (2wd) sau 225/55 R17 (4drive)

R18 7Jx18 ET45 215/50 R18 (2wd) sau 225/50 R18 (4drive)

R19 8Jx19 ET47 225/40 R19 (2wd) sau 225/45 R19 (4drive)

Prinderea este 5x112, iar diametrul gaurii de centrare pe butuc 57.1mm.

Aici gasiti un catalog ce face referire la rotile omologate ptr gama Seat

 

Pe viitor ma gandeam ca am putea aduna aici poze, insotite de specificatiile jantelor, pentru diverse tipuri, fie ca's originale Seat, originale de pe alte marci (cele din grupul VAG pot fi "adaptate" cu usurinta, avand grija totusi la ET si J'ul jantei) sau aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma gandeam sa merg pe niste Michelin CrossClimate SUV, dar singura dimensiune pe 18" este 215/55/R18.

Pot face aceasta schimbare sau trebuie sa merg neaparat pe varianta omologata (225/50/R18)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce ai in COC ca sa nu ai probleme cu asigurarea, politia, garantia in ce ordine vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aveți idee dacă in COC am trecut 94V si eu cumpăr cauciucuri 98H e vreo problema cu RAR-ul, etc? Nu am reușit să găsesc Nokian WR D4 decat 98H pentru 17 inch. Doar Nokian WR A4 sunt 98V, dar nu au review-uri asa bune.

Teoretic 98H merg pana la 210 km/h iar viteza maxima constructiva a mașinii este de 189 km/h.

Modificat de shiretzicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam un set de jante Los Angeles de Tiguan R17 Et 43 și am achiziționat cauciucuri Nokian WR A4 225/55 R17 XL 101V. Diferența de dimensiuni e infimă față de jantele default de pe XCellence. 

Pentru cine e interesat am găsit jante de tablă de Tiguan2 pe care se pot monta cauciucuri cu lățime maxim 215.

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225 55 R17 e chiar dimensiunea standard de Ateca pentru varianta 4drive

Odata ce vei monta jantele, poti reveni cu poze cu masina sa vedem cum arata per ansamblu?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am în COC trecut 215/55/17 cu 94V. Cred că versiunea de 225 e doar pentru 18 inch. Asa mi se părea și mie vdragos doar ca H e mai mic decât V, chiar dacă viteza maxima din COC e 189 km/h.

La jante m-am gândit la următoarea varianta :

https://m.emag.ro/janta-aliaj-mak-icona-black-mirror-7j17-5x112-et45-f7570icbm42vk/pd/DVH557BBM/?X-Search-Id=087182bd791cf2a61edc&X-Product-Id=17299581&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Search-Action=view

E cam singura varianta decenta găsita de mine cu specificațiile mașinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc ca pentru iarna sa iei niste jante intr-o singura culoare, nisipul si sarea pe care o arunca pe sosele cei care intretin drumurile in Romania vor lasa urme asupra zonei polisate de pe jantele alea, vor fi pline de zgarieturi si zone in care va sari lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configuratorul Seat (click https://cc.porscheinformatik.com/cc-ro/ro_RO_SEAT/S/design/570/KH72YT18/K4K4/@/@/@/wheels si apoi selectare optionalele de 17")  si in brosuri apare clar, ptr 4drive, 225 latime

 

LE: sfatul lui Cristian e mai mult decat pertinent.

Eu cel mai probabil voi apela la un set de jante SH originale din grupul VAG (Seat sau VW, Audi nu am gasit cu caracteristici f apropiate), tot de 17" (cu 16" arata cam trist Ateca)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 bineinteles, intentia mea e sa fac update-uri la topicul masinii, doar ca mi se pare foarte greoi sa fac de fiecare data resize la imagini. In urmatoarele 2-3 saptamani vreau sa le montez, sa vad cum reusesc cu timpul, ca am foarte multe chestii deja bookuite.

Pe acelasi principiu am mers si eu cand am ales Los Angeles, rulate/sh. Oricum isi vor lua zgarieturi si lovituri si nu vreau sa-mi para rau.

Planul meu initial era sa cumpar jante originale de Ateca R17, dar la ce preturi mi-au dat de la PBN m-am lasat pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, cat e o janta la PBN?

Cei cu Skoda am vazut ca au si optiuni de genul SuperSkoda ptr jante de origine si daca prinzi si o reducere iei set nou de 17" la ~700 euro. Ptr Seat exista un site similar?

 

LE: Aici, de ex, au preturi si mai bune

NB: 3676 CKZ = 142 EUR, 4352 CZK = 167 EUR. La achizitie set jante de pe SuperSkoda de mai sus transportul pana in .ro am inteles de la un coleg de pe forum ca a fost ~40 euro

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Ce am primit eu de la PBN ca si jante de aliaj, primele doua sunt jante de Ateca, urmatoarea de Leon XP.

1. Dynamic , argintiu - 575601025B 8Z8 ==> 2023 ron cu tva inclus/bucata { 7jX17 H2 ET45 ,5/112 } 
2. Dynamic , negru - 575601025K UC9 ==> 2422 ron cu tva / bucata { 7jX17 H2 ET45 ,5/112 } 
3. Janta de Leon x.perience : 5F0601025M 8Z8 ==> 2029 ron cu tva/bucata  { 7jX17 H2 ET42 ,5/112 } 

Cele de otel : 5Q0601027AM03C ( 6JX16 H2 ET43 5/112 )  ==> 503.4 ron cu tva inclus . Plus un capac mic pt centrul jantei  : 575601169  9B9 ==> 41.2 ron cu tva inclus 

Mai am o oferta de jante pe 18" (https://www.google.de/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj0-Z-rjsDWAhVhj1QKHcX0Ap8QjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.geilekarre.de%2Fauto-teile_felgen-18zoll_304_353.html&psig=AFQjCNGb7JeBX6qmgSBRpYYAqijmapRYEw&ust=1506421174462247): la pretul de 1204Lei bucata.

Preturile s-ar putea sa fie o idee mai mari, eu le-am obtinut si cu discount de angajat.

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo problema daca achizitionez jante 7.5Jx17 in loc de 7Jx17 ? Majoritatea jantelor care au si ET45 sunt de 7.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@a17 preturile date de tine sunt cu anvelope incluse? pt. ca altfel sunt aberant de mari, chiar duble fata de Kodiaq. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In catalogul de accesorii (poate fi descarcat de aici), ptr Ateca jantele pe 18" sunt 1200 ron/buc, iar pe 19" sunt 1500 ron/buc, deci preturile de mai sus sunt mari aberatii

 

Intre 7 si 7.5J diferenta nu va fi mare, poti merge linistit pe a doua varianta.

Conform calculatoarelor de pe net, latimea de 225 e indicata mai degraba ptr jante cu 7.5J (http://www.tyresizecalculator.com/tyre-wheel-calculators/tyre-size-for-rim-size-width-calculator )

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile postate mai sus de @a17 au pretul pretul recomandat in ETKA pentru RO.

Codurile din catalogul de accesorii au si in ETKA acelasi pret ca in catalog.

Putem desprinde mai multe concluzii, ca cele vandute odata cu masina sunt de calitate mai buna si cele vandute ca accesorii sunt putin altceva, sau cele vandute odata cu masina sunt vazute ca piesa de schimb si se vand mai scump, pe cand la accesorii vor sa faca volum.

Alegeti voi ce varianta va convine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 ai idee a cumparat cineva de pe site-ul dat de tine http://eshop.skoda-auto.com si daca da care ar fi procedura, cost transport etc.

Am gasit acolo o varianta foarte ok ca si pret si look :

http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/rims/alloy-wheel-–-scudo-70j-x-17”-5l0071497m-8z8x/0/1/24/43/1001 - ar veni in jur de 565 RON pret mai mult decat decent

Cred ca ar da bine si pe Ateca, seamana cu cele standard de 17" de pe Style oarecum

SKODA-YETI-0.jpg

Modificat de shiretzicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad, cei de pe skoda-auto livreaza doar in Cehia, conform formularului de comanda ( merita insa dat un mail si intrebat). De pe SuperSkoda (topic dedicat aici) stiu ca a luat un set de jante colegul SwatKat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stryder preturile sunt pentru 1 janta și includ TVA. Si da sunt exagerat de mari. Tocmai de aceea am optat pentru jante second.

@shiretzicu încearcă aici: http://www.superskoda.com/Skoda/Wheels/5x112/17-/

Cei de la superskoda livrează în România. Din pacate pentru Seat nu exista un magazin online similar celor pentru Skoda. 

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu si eu sunt interesat de jantele Scudo, te rog sa ma tii la curent cu demersul tau daca nu-i mare bataie de cap.

Daca este cineva din posesorii actuali de Ateca care au jante pe 17” interesat de un schimb cu jantele de 18” standard... ma gandesc serios la aceasta varianta. Pentru drumurile destul de proaste pe care merg de obicei cred ca ar trebuie sa trec la 17” si cauciucuri cu balon mai mare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!