Jump to content

Karoq - discuții generale


zorro00
 Share

Postare recomandată

ca masina imi ajunge la jumatatea lunii Mai ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scad la jumatate cand le muti pe pozitie si pierzi si functia Auto. Plus ca, daca opresti masina cu comutatorul pe pozitii, ele ar trebui sa ramana aprinse. 

Exista codare ca pe DRL sa stea si ledurile de pe spate aprinse ca atunci cand sunt pe Pozitii si DRL-ul fata sa stea la intensitate maxima, o am eu setata pe Leon asa ca trebuie sa fie si pe Karoq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mdan123 said:

daca fac asa sa mut comutatorul de lumini pe pozitie, drlurile mai raman la intensitate maxima sau scad la jumatate?

La Superb MY17 raman aprinse si DRL la intensitate maxima. Nu vad de ce ar fi la Karoq altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Rave said:

Scad la jumatate cand le muti pe pozitie si pierzi si functia Auto. Plus ca, daca opresti masina cu comutatorul pe pozitii, ele ar trebui sa ramana aprinse. 

Exista codare ca pe DRL sa stea si ledurile de pe spate aprinse ca atunci cand sunt pe Pozitii si DRL-ul fata sa stea la intensitate maxima, o am eu setata pe Leon asa ca trebuie sa fie si pe Karoq

Asa vad ca se poate mai nou...ca la Yeti din 2011, DRL este separat de pozitie. As fi vrut si eu in modul asta, dar este mai complicata operatiunea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca tot am avut treaba la service saptamana trecuta am zis sa nu ma intorc cu mana goala ... :)

 

 

20180314_081230.jpg

20180314_081204.jpg

Un interior cu accente sportive care ramane confortabil. Volanul e foarte foarte fumos si sta perfect in maini. Scaunele au sustinere laterala buna dar sunt moi pt confort. Si nu obtureaza foarte mult vederea celor din spate, ceea ce pt niste scaune tip scoica e chiar un mare plus.

IMG-20180313-WA0002.jpeg

IMG-20180313-WA0004.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

   Vineri ce tocmai a intrat in familie un Karoq 1.0 TSI DSG 7, care se misca in utilizare urbana chiar ok(mai ales ca este in rodaj). O surpriza neplacuta a fost cea ca pe Karoq sfarsit de martie 2018 navigatie Amundsen nu am putut sa fac mirrorlink de nici o culoare cu S7 si S8 care merg fara probleme pe Columbus in Superb mai 2017:banghead: Baietii de la SIAB mi-au recomandat sa ma duc in garantie cu ea, deoarece baga mana in foc ca trebuie sa mearga. Stie cineva daca sunt soft-uri diferite intre 2017 si 2018?:251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sa o stapaniti sanatosi si sa va aduca numai bucurii! Am si eu comandat un Karoq 1.0 manual, pe la jumatatea lunii mai trebuie sa soseasca, mai este putin :)

Ai apucat sa iti faci o idee despre consum? ca inafara de datele oficiale care sunt cam greu de crezut, nu gasesc niste valori realiste. imi poti spune in oras/in afar orasului?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa va placa. 1.0 l pe o masina de dimensiunile astea este ciudat. Cu siguranta nu consumul va fi ceea ce o va recomanda. Spun asta din experienta proprie cu motor de 1l pe o masina cu dimensiuni mult mai mici. Cateva poze cu ce e sub capota ar fi interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 4/2/2018 at 6:25 PM, Epo said:

Inca nu am iesit cu ea, urmeaza in weekend:)

 

Impresii?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut, am facut 170 de km cu ea , cam 50 in oras. Consum 10 urban, 6 extern(pe bord), pentru anumite segmente de varsta e foarte ok. Nu o recomand familiilor tinere.

 Am rezolvat problema semnalata cu mirrorlink era din cauza versiuni de la lg mirror drive, trebuia una sub decembrie 2017. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomanzi masina sau nu recomanzi motorul? Ca e o diferenta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand nici masina, nici motorul pentru familii care pleaca des cu bebelusi/copii mici pentru care trebuie multe bagaje. In schimb pentru persoane foarte tinere ce sunt conducatori auto si nu soferi( nu au pretentii sportive), un cuplu care nu mai pleaca cu cei mici mi se pare ca li se potriveste cel mai bine. Se misca cat ai nevoie fara sa poti sa intri intr-o ''incurcatura'' cu ea, e foarte confortabila dar si destul de barca( cu roti pe 17) la viraje bruste(evitat un crater in ultima secunda):P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu e atat de tragic... sa fim seriosi.

Am facut 150km cu un Karoq 1.5TSI DSG 2x4 si 18'' si mi-a placut. Masina se misca bine, 1.5TSI a fost o experienta interesanta. DSG7 de asemenea mult mai bine setat decat DSG7 de pe O2 1.6TDI cu care eram familiarizat. 

Masina statea bine pe sosea, desi nu avea DCC. Suspensia nu mi s-a parut barca deloc, din contra e sesizabil mai rigida si mai ferma decat cea de Kodiak.

Ca si tinuta de drum, este peste Kodiak, ca si fermitate si stabilitate.

Totul e familiar in masina, cu mentiunea ca...din nou au gherlit-o cu fetele de usi. Material tare, se simte ca e ieftin, iar buzunarele usilor fata mocheta, sunt...cam cah, mai ales la cat costa masina.

In rest...e chiar ok. Nu e indicata folosirea in offroad, trenul de rulare nu e setat pentru asa ceva, asa cum spuneam e foarte ferma suspensia, iar pe denivelari si drumuri forestiere devine deranjant. La capitolul asta este mult sub Kodiak, care are o setare mai potrivita pentru uz off-road, cu mentiunea compromisului pe sosea.

Scaunele sport au fost ok, nimic de comentat, dar nimic special.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Analiza facuta de mine este pentru 1.0 DSG 7. Legat de cum se comporta cutia sunt de acord cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, daca eu m-am descurcat cu bebelus (implicit carucior foarte mare) in Golf 6, care avea 350l portbagajul si in Leon, care are 380l, tind sa cred ca cei 510-520l ai Karoq-ului ar trebui sa fie suficienti pentru o familie normala. 

Si copilul sta in scaun in e-Up!, care e cateva clase sub Karoq, si tot are o palma spatiu pana la scaunul pasagerului...

Ceva nu se leaga ori la dimensiuni ori la asteptari si numarul de bagaje. Despre motor nu stiu ca nu am condus motorul asta dar suna corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Parerile sunt diferite, ce a intrat in Octavia 3 2015 in portbagaj fara sa fie plin pana la refuz, nu am putut muta  in karoq 2018 chiar puse unele peste celelalte  pana in plafon  in conditiile in care diferenta este de doar 60-70 l poate chiar mai putin daca ne gandim la forma lor si nu la volum, care oricum nu se poate folosii in totalitate. Din punctul meu de vedere cine are copil mic se indreapta spre Superb, Kodiaq, Octavia sau Rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi! Eu chiar planuiesc sa schimb masina si, cautand ceva mai mare, m-am uitat si la Karoq pe langa alte modele.

E interesant ce zici! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Sistemele pe ea functioneaza foarte bine cel putin pana la proba contrarie, pentru cine mai este interesant de amanunte ,pot sa zic ca de exemplu, camera de marsarier este diferita, in sensul ca nu are nici un fel de setare pentru vizualizarea din alt unghi dar macar se vede foarte bine chiar si seara. Luminile ambientale pe Style ''coloreaza'' si sistemul de infotainment precum si maxi dot-ul(ma refer la fundal). Geamurile sunt mai bine fixate decat la Octavie si Superb, cand este geamul lasat undeva la jumatate din cursa lui sa zicem si trantesti usa nu se mai aude acel zanganit:)

  Volanul de bine ce se spunea pe acilisea ca nu este ca la masinile premium( ca se incalzeste doar in laterale la 9 si 3 ) pot sa zic ca este FOARTE OK pe toata suprafata lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/16/2018 at 12:16 PM, mdan123 said:

ca masina imi ajunge la jumatatea lunii Mai ...

La ce data ai comandat masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 22 decembrie. am inteles ca deja a intrat in tara, e la parcul lor din Arad. urmeaza sa ajunga la Bucuresti in 7-10 zile zic ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 20 dec. am platit si eu avansul pt. 1,5 TSI DSG , dar dealerul nu stie decat faptul ca va sosi pe la inceputul lui mai...

Citarea inutila se sanctioneaza conform Regulamentului!

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ati alege jantele de 17", cele standard in pachetul Style, sau ati face un upgrade la cele de 18"? Cum sunt cele de 18" pe drumurile noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok 18, daca nu te deranjeaza pretul mai mare al cauciucurilor, cand le vei schimba. Ateca e destul de confortabila cu 18, sigur Karoq e si mai confortabila, avand suspensia mai moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!