Jump to content

Karoq - discuții generale


zorro00
 Share

Postare recomandată

Daca a fost anuntat oficial numele (pentru noi nu suna prea frumos deh) cred ca i se poate deschide sectiune in aria Skoda, sa discutam acolo detalii, eu sunt unul dintre cei care urmaresc cu interes segmentul si este posibil ca sa il cumpar, dupa ce vad testele si ma lamuresc cum este cu suspensia (https://www.whatcar.com/news/skoda-karoq-2017-review/ aici zice ca pe prototipul din Estonia suspensiile ar fi cam "neastamparata", cam soft si in consecinte un body roll mai mare ca la Ateca, ceea ce ii va obliga pe cei pretentiosi la suspensie adaptiva care probabil va fi scumpa) si bineinteles preturile in Romania, avem timp intre lansare si startul vanzarilor sa ne facem o parere.

LE: de aici http://www.autoexpress.co.uk/skoda/karoq/99311/new-skoda-karoq-prototype-review info ca variantele FWD ar avea suspensie fixa pe spate si doar la AWD ar avea suspensie independenta (asa le trebuie celor care isi iau crossover fara 4x4) :)

LE: incep sa apara video-uri cu exteriorul de la prezentarea din Estonia, ma intreb daca este vreo diferenta de design fata de Kodiaq, interiorul nu il arata

 

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Ateca are aceleasi solutii la suspensia spate, dar nu am simtit vreo diferenta la comfort/ tinuta de drum intre cele doua variante. Poate pe drumuri proaste sa fie ceva notabil... 

La Ateca ruliul e sensibil mai mic, indiferent de tipul suspensiei, fata de ce asteptam venind de pe un Forester 2007, am ramas placut impresionat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vine cu bord digital Karoq :)

18422280_1340594319366359_90682914244813

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rau cu bordul digital. Iar navi asta fara butoane chiar da bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam pacatos trimul piano black din zona schimbatorului

 

img4_pm2498_14802.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este totusi o zona unde sa stai cu  mainile prea des, dar oricum va trebui stearsa frecvent, mizerie tot se va aduna pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi teama de prima spalare intr-o spalatorie auto romaneasca, cand vor da pe acolo cu o carpa plina de zoaie si mizerie si devine panza de paianjen. 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e doar gama de motoare de lansare...sigur vor completa si cu TSI180.

Mai sunt 3 zile pana la lansarea oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate il tin pentru anumite piete. Cum nici la noi nu exista 2.0 TSI la Superb in echiparea Ambition

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or face ca la Ateca, 2.0TSI il ofera ulterior. Tot e de apreciat ca ofera noul 1.5 TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, andrei0241 said:

Or face ca la Ateca, 2.0TSI il ofera ulterior. 

E cea mai plauzibila explicatie, avand in vedere ca impart linia de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce misto ! @10:00 , cum era spatiu acela Clever de la Honda Civic Tourer doar ca acolo scaunele ramaneau.

Presimt ca, Active Info Display va fi conditionat de sistemul arhaic de navigatie

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Ateca mai urit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma supara ca au folosit acelasi buton extrem de ieftin la torpedou, ca la Superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stopuri zici ca pe designer'ul Atecai l'a atentionat cineva in timpul schitei ca trebuie sa deseneze Karoq si nu Ateca din nou si a mai modificat si el ce a putut.

Jantele alea's misto, mi'ar placea pe Ateca, dar sigur la SH nu le voi gasi curand ... Chiar sunt curios daca Karoq va veni din fabrica cu Dunlop, ca'n filmul asta de prezentare. Ateca vine cu Falken/Bridgestone

Ce'mi place la Ateca e plasa aia de la portbagaj, au renuntat la polita de pe Yeti sau Ateca

O sa se vanda si modelul asta, sa vedem la ce preturi vine si care e cota ptr Romania, ca fiind in aceeasi fabrica unde ptr Ateca nu au capacitate destula, nu cred ca va fi alta situatie la Karoq

 

LE: link si cu 2 filmulete cu Karoq in natura. Ar fi fost mai interesant dac'ar fi aratat si alte culori

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soluția pentru cotiera spate care când este pusă se vede direct in portbagaj este singurul lucru care îmi displace deocamdată. LE: probabil (sper) doar la scaunele Vario care se pot scoate.

Front Assist standard(!). DCC optional pe 1.5tsi și 2.0tdi.

Rog un moderator sa facă aria de Karoq sa putem discuta acolo.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul VarioFlex pare sa fie optional. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, VarioFlex ar fi optional, asa sunt informatiile acum.

Front Assist e standard si la Ateca, probabil in viitor Front Assist va deveni obligatoriu (cum a fost cazul ABS/ ESP etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare reusita. Nici mie nu imi place faza cu cotiera spate, dar ..cam atat. Sa vedem si ce preturi va avea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la* 21000 EUR in Germania, posibil mai ieftin in Romania (probabil 17K+) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Karoq - discuții generale
  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!