Jump to content

Karoq - discuții generale


zorro00
 Share

Postare recomandată

Probabil sfarsit de septembrie/prima jumatate a lui Octombrie ? Oficial se lanseaza salonul auto de la Frankfurt in septembrie (14-24 sept).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apare în configurator pe Cehia dar nu are motoare peste 110kW/150CP.

www.skoda-auto.cz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are motoare mai mari de 150CP probabil sa te oblige sa iti iei Kodiaq daca vrei mai multa putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca pun totusi 2.0 TSI 180 CP in varianta de top, chiar si 1.8 TSI 180 CP

Imi place echiparea standard in varianta Style pentru Cehia :)

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5 TSI vine doar cu DSG , nu multumesc ! Rămâne doar la Ateca varianta manuală ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vine cu noul DSG7 DQ381 daca nu ma insel, nu cu DQ200 care era ocazional problematic. 

DQ381 pe 4x4, pe 4x2 posibil DQ200. Vorbesc aici strict de 1.5 TSI

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ptr .ro nimic concret despre cand incep sa preia comenzi?

Daca 1.5TSI nu'l vor oferi decat cu automata sigur vor pierde din clienti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se cere pe piata in perioada asta...digitalizare cat mai mare. Deci, asta ne ofera producatorii. Posibil sa existe si un bord "clasic", digitalul sa fie doar optiune, eventual conditionata de Columbus sau Amundsen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O spui de parca ar fi un lucru rau. Bordul digital este una din cele mai importante schimbari la o masina in ultima vreme. Pe un display generos, situat in campul vizual al soferului, incap o multime de date si indicatii utile. Cred ca este de mare ajutor si probabil ca in cativa ani cam toate masinile vor avea asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreutzu: Nu o spun de parca ar fi un lucru rau, o spun de parca ar fi parerea mea, ceea ce este. Pentru ca suntem cu totii diferiti - din fericire - avem voie (inca) sa avem preferinte personale in selectarea optionalelor dorite. 

Putin OT: bordul digital nu e nicio noutate si sub nicio forma nu e una importanta. Hai sa facem efortul de a studia putin inainte sa ridicam osanale VAG-ului. Vezi 1983 Chrysler, 1983 Camaro Berlinetta, sau mai recent Fiat Tempra, daca vrei exemple din Europa.

Si uite ca desi se produce de aprox 40 ani, nu toate masinile au asa ceva. E doar o moda, va trece si asta. 

324805.jpg

81403_672799_1000x700.jpg

Digital_dashboard_of_my_1992_Fiat_Tempra.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreutzu, chiar si Scenic are bord digital incepand cu 2003, adica acum 14 ani.

Modificat de amdo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75Nor nu despre preferintele tale vorbeam, eu voiam doar sa subliniez că acest bord digital își găsește utilitatea in practica și nu e doar un moft. Timpul ne va lămuri, însă dacă ar fi să facem un pariu eu as miza pe o prezenta generalizată la viitoarele modele. Dacă ar fi să facem un sondaj sunt convins că marea majoritate și-ar pune pe mașină o astfel de opțiune. 

Cat despre primele ecrane digitale, hai sa fim serioși totuși, nu încape comparație cu ce e acuma. Pur și simplu la acest moment tehnologia s-a maturizat și poate oferi mult mai mult la un preț accesibil. Și nu e meritul Vag, nici nu am pomenit de Vag. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Sincer de banii pe care ii dai pe bordul digital(in jur de 500 Euro parca este la VW) poti comanda alte optiuni chiar necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, amdo said:

@andreutzu, chiar si Scenic are bord digital incepand cu 2003, adica acum 14 ani.

Renault Espace 2 , îl avea de la lansare din 1997 .. asta pentru că mi-a picat fața in 2000 cînd a aterizat la noi!  Mai enervant mi se pare "minunata" frîna de mînă electrică ...

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va rog sa continuam doar despre Karoq. 

Daca se doreste continuarea discutiei despre borduri digitale gen evolutie si viitor vs. necesitate sau altele putem discuta in zona de ICE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 Euro pentru Varioflex ??? In configurator DE ...Cred ca se rezolvă cu niște chei fixe de 50 lei ..

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma Karoq "se bate" cu Ateca si Tiguan ca si dimensiuni, adica e ,mai mic decat Octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de Ateca, Octavia sedan e cu 30cm mai lunga. 

Din cate retin, Ateca era cea mai mica(4.36m),apoi Karoq, iar Tiguan (4.48m) cel mai mare dintre cele 3

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta :)

skoda-karoq-2018.jpg

seat-ateca-2016.jpg

volkswagen-tiguan-2016.jpg

skoda-octavia-2013.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Karoq diesel 4X4 manuala 150 cp bine dotat ajunge in Austria 40.000 de euro . Nu stiu daca la noi vor fi preturi similare dar la 40 de mii mai tai cate ceva si ei originalul adica Tiguan .

https://konfigurator.skoda.at/cc-at/de_AT_SKODA/C/detail/650/NU745YA5/2A2A/AD/PDC@PHJ@NZ4YOX@PF38QG@PH5@6SC@4E6@$XA@RAEPPN9WXPT3@KA1@4A4@PWD@PK4/@

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia trebuia facuta cu pretul unui Tiguan la austrieci, diferenta de pret de lista se cam pastreaza, indiferent de piete, cel putin la ce comparatii facusem in trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe siteul unguresc e listat la 6104170 forinți care reprezinta cca 19900 EUR 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!