Jump to content

Masina retinuta la PTF ( punct de trecere al frontierei )


jvu
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

- ROMANIA: Cautare dupa numar de inmatriculare sau VIN  =  https://www.politiaromana.ro/ro/autovehicule-furate

- ROMANIA, ITALIA, CEHIA, SLOVENIA, SLOVACIA: Cautare dupa VIN = http://www.stolencars24.eu/

- ITALIA: Cautare dupa numar de inmatriculare sau VIN  =  http://www.crimnet.dcpc.interno.gov.it/servpub/ver2/SCAR/cerca_targhe.asp

- MAREA BRITANIE, IRLANDA: Cautare dupa numar de inmatriculare  =  http://www.motorcheck.ie/faq/has-it-been-reported-as-stolen   sau    http://www.cardatachecks.co.uk/

- SPANIA: Cautare dupa numar de inmatriculare  =  http://www.aid-car.com/vehiculos_robados.php?c=0   sau http://www.vehiculo-robado.com/

- POLONIA: https://www.autobaza.pl/

 

 

Google face minuni. Daca-l folositi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si nu apare niciunde furata. Probabil doar ca este in litigiu nu apare ca furata. Cand voi primi mai multe informatii voi reveni. Multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
On 5/5/2017 at 0:42 AM, MyKe said:

Asta e ca-n filme! Să-l ia careva la întrebări pe A, dacă a uitat că a vândut o mașină...

Ai cum să le-o iei înainte anchetatorilor și să ajungi la CVC dintre A și B (mergând pe fir de la D la C, apoi la B)? Acel document ar fi crucial și l-ar băga la mititica pe A pentru minciuni...

Am  CVC intre toti, de la A-B, B-C, C-D, D-E.

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.05.2017 at 8:54 PM, megamotoreta said:

        Cunosc caz cand in CIV si talon s-a scris'' declarata furata din Italia la data de ....'' dar in tot acest timp cetateanul nostru circula cu ea pe drum, nu vad de ce sa stea masina sechestrata. Nu are voie sa o instraineze, doar sa circule cu ea pana se clarifica situatia.

      In cazul acesta ar putea sa dea in judecata institutia care i-a eliberat CIV si talon fara verificarile corespunzatoare.

Eu am vazut scris intr-un talon: fara serie VIN. Era clar furata si sterse seriile (sau false deci neluate in seama de RAR).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2017 at 8:54 PM, megamotoreta said:

        Cunosc caz cand in CIV si talon s-a scris'' declarata furata din Italia la data de ....'' dar in tot acest timp cetateanul nostru circula cu ea pe drum, nu vad de ce sa stea masina sechestrata. Nu are voie sa o instraineze, doar sa circule cu ea pana se clarifica situatia.

      In cazul acesta ar putea sa dea in judecata institutia care i-a eliberat CIV si talon fara verificarile corespunzatoare.

se ajunge la situatia asta (auto furat la data de .. din tara X) dupa ce s-a finalizat ancheta. adica in prima faza masina respectiva a fost tot asa indisponibilizata un timp si abia dupa lamurirea situatiei masina s-a returnat catre proprietar dar cu acea mentiune pe talon. lamurirea situatiei inseamna de cele mai multe ori ca proprietarul din tara de origine nu isi doreste masina inapoi sau poate deja a incasat banii pe asigurare iar firma de asigurare nu vrea sa se complice sa ia masina inapoi.

mentiunea asta dupa 10 ani se elimina din acte, 10 ani e timpul in care teoretic aia isi pot cere masina inapoi.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
On 5/4/2017 at 7:54 PM, Liviu_sbn said:

Ai cerut parerea unui avocat sa vezi ce optiuni ai si daca astia din vama au dreptul sa faca asta din moment ce tu ai Ctr de V-C legal? Mie îmi suna a abuz ce fac astia.

 

On 5/5/2017 at 0:03 AM, jvu said:

 Probabil m-am exprimat greșit. A-B-C-D-E-F avem între noi CV . Problema e ca tot A afirmă în instanță că X o fura în 2016.

 

 

 

On 5/5/2017 at 0:42 AM, MyKe said:

Asta e ca-n filme! Să-l ia careva la întrebări pe A, dacă a uitat că a vândut o mașină...

Ai cum să le-o iei înainte anchetatorilor și să ajungi la CVC dintre A și B (mergând pe fir de la D la C, apoi la B)? Acel document ar fi crucial și l-ar băga la mititica pe A pentru minciuni...

 

On 5/5/2017 at 8:40 AM, jvu said:

  Am contactat avocat. Urmeaza dosaru, depunem copii dupa toate CV. Sper sa fie ok. Din acte reiese ca A nu mai e proprietar din 2010, dar daca a fost vanduta pe "modelu roman" si la fisc sau eu stiu ce tertip e tot a lui A si in 2016 o da delapidata (furata) de X. Dar ea a trecut 5 proprietarii eu fiind ultimul. El o vrea inapoi. E o nebuloasa. Nici nu am visat ca asa auto am cumparat cu numere de RO.

se numeste actiune in regres, undeva, pe parcurs, cineva a reclamat o buba (furt, plata insuficienta, etc)

in principiu cumparatorul de buna credinta poate ramane cu bunul dar odata identificat cel care a cauzat prejudiciul (si lasand la parte latura penala posibil incidenta in cauza) acesta va trebui sa despagubeasca pe proprietar fie prin returnarea bunului fie, daca acest lucru nu mai este posibil prin daune interese.

 

nu uitati de cazuri ca acesta:

http://www.reporterntv.ro/stire/exclusiv-o-constanteanca-s-a-ales-cu-dosar-penal-si-masina-confiscata-dupa-ce-a-cumparat-un-autoturism-furat-de-la-un-dealer-autorizat

 

asemanari: italia, 5 proprietari, PTF, furata, acte si RAR ok...

 

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a precizat niciunde in mod clar ca a fost furata. Cel putin eu nu am citit asta. Litigiu poate insemna ca B a luat masina in rate si nu a platit ultimele rate, A l-a dat in judecata si abia acum s-a terminat procesul. Procedura spune ca masina trebuie sechestrata pana se lamureste situatia. 

Daca am inteles eu bine... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/5/2017 at 0:03 AM, jvu said:

 Probabil m-am exprimat greșit. A-B-C-D-E-F avem între noi CV . Problema e ca tot A afirmă în instanță că X o fura în 2016.

 

 

nu inteleg cum A vinde cu CV masina lui B si declara ca X i-a furat-o

exista doua momente = t1 si t2 pe axa timpului , ca sa ne amintim ca am fost si la scoala

t1 = A vinde masina lui B cu CV

t2 = A declara masina furata de X

sunt 2 cazuri aici :

t1 anterior lui t2 => cum sa declare ca X ii fura o masina pe care deja o vanduse , deci nu mai era proprietar ? => nimeni nu iti poate fura ceva ce nu ai

t2 anterior lui t1 => cum sa vanda o masina lui B daca masina ii era deja furata de X ? => nu poti vinde ceva ce nu ai

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Ce am aflat pana acum de la PTF este ca masina e retinuta ca persoana A da in judecata pe persoana X (nu apare in nici un contract de vanzare pe care le detin) caruia ii incredinteaza masina si autoturismul dispare in 2016. Exista proces intre A si X. Desi repet A o vinde in 2010 la B, B la C 2013, C la D tot 2013, D la E in 2013 si e prim proprietar in  ro cu numere romanesti. Eu cumparand masina in 2015 de la persoana D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci A ii da lui X masina sa o conduca si asta dispare cu ea , ca de aia e X

in 2016 ?

ce masina ? ca doar nu o mai avea din 2010 , era a lui B din 2010

sau ii da masina in 2010 lui X sa o conduna si asta dispare cu ea ?

si apoi vinde lui B o masina disparuta ?

serios ?

tot lipseste esentialul , nimic nu e logic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Pana nu se va constitui dosaru sa primim mai multe detalii din Italia asta e tot ce stiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara Nu prea vorbește nimeni de furt ci de litigiu. Asta se poate de exemplu dacă A vinde mașina lui B care o finanțează prin X. B vinde mașina dar X nu mai plătește și A da în judecata pe X ca nu a terminat de plătit mașina. Poate mașina a fost plătită de B către X dar X nu a mai plătit pana la sfârșit. :)

Inventam scenarii pana nu se afla exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pe CV sunt trecute sumele cu care este vanduta masina, fara vreo mentiune de rate sau altceva. Pana nu primesc mai multe detalii cam asta e.

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De multe ori romanasii sunt intermediari, o sa vedeti si in piata de masini ca ei nu apar ca proprietari in carte, ei doar incheie contractul intre tine si neamt sau de unde vine masina. Si astfel scapa de orice probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a fost cumparata in rate masina nu se poate vinde pentru ca CIV-ul e la banca (adica X) daca X-ul e banca in cazul asta. Numai daca a vandut masina cu CIV fals iar aici trebuie sa intre D in schema sau cei dinaintea lui D. Aiurea faza oricum si nici eu nu mai inteleg nimic din toata faza. Te rog doar sa ne tii la curent indiferent cat dureaza ca mai avem ceva de invata din pataniile altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce s-a mai întâmplat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu s-a intamplat mai nimic. Dupa sesizare facuta de avocat la PTF pentru restituire raspuns negativ. Sesizare la  Parchet asemenea negativ. Urmeaza cerere la Judecatoria Timisoara. Un aspect importamt este ca nu s-a constituit dosar penal de 2 luni. PTF motivand ca asteapta raspuns din Italia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@jvu, s-a primit raspuns din Italia? Ramai cu paguba sau recuperezi masina/banii? Masina banui ca tot la PTF a ramas si nu ai dreptul sa circuli cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  @Aerofan, autoritatiile romane nu vor  sa faca nimic. Masina e tot in vama si cand in Italia se va decide soarta ei, atunci o primesc sau o ia. Ei avand un acord intre tarii si asta e. Intre timp am dat in judecata pe persoana de la care am cumparat masina pentru "rezoluţiune contract", persoana luand ca garantie pe fostul proprietar care a tinut masina 5 zile.  Urmeaza sa primesc un termen de judecata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/8/2017 at 4:55 PM, jvu said:

  Ce am aflat pana acum de la PTF este ca masina e retinuta ca persoana A da in judecata pe persoana X (nu apare in nici un contract de vanzare pe care le detin) caruia ii incredinteaza masina si autoturismul dispare in 2016. Exista proces intre A si X. Desi repet A o vinde in 2010 la B, B la C 2013, C la D tot 2013, D la E in 2013 si e prim proprietar in  ro cu numere romanesti. Eu cumparand masina in 2015 de la persoana D.

..................ar mai fi o varianta , A o imprumuta lui X care vinde masina catre ceilalti , falsifica semnatura lui A , si astfel nu apare in nici un contract ... ca sa faca asa , ar fi trebuie sa aiba si actele masinii .........X  o fi platit impozitele in acesti ani , A stiind ca masina e la X nu si-a facut nici un fel de griji , apoi din oarece motiv ii cere masina lui X , care nu are de unde sa i-o dea inapoi caci a vandut-o demult catre B C D E ............... este singura explicatie pentru faptul ca A se trezeste dupa 6 ani ca nu mai are masina , altfel nu cred ca era prost sa o vanda si apoi sa o declare furata ......ar fi prea prost .

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Da,dar de ce nu l-a anuntat pe initiator politia ca masina e data furata? Doar era inmatriculata, il opreau in trafic sau il cautau acasa imediat. Asa,abia la granita l-au oprit,in tara putea sa mai circule ani buni fara sa fie deranjat...Asta nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la rar , cand se scoate cartea si talonul , teoretic trebuia verificata , ori nu a fost ori nu aparea in momentul acela ca fiind cu probleme -din ce spune colegul a fost inm ro in 2013  si italianul o fi descoperit magaria in 2015 de exemplu-, asa ca nimeni nu a stiut nimic pana la granita unde a aparut furata . probabil ca nimeni din italia nu a stat sa verifice bazele de date cu masini inmatriculate din europa ca sa afle ca e in romania si a dat-o in consemn la frontiera , nestiind unde este , in ideea ca daca trece vreo granita , au dat de ea.

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   Buna. Am avut prima infatisare in proceul deschis impotriva fostului proprietar (de la care am cumparat eu masina) pentru rezolutia contractului. Nu s--a intamplat mare lucru, el a hotarat sa il aduca pe anteriorul proprietar ca garantie. Peste 30 de zile avem din nou termen. Din Italia nici un raspuns oficial.  Am sa mai scriu daca este ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Da de anu trecut din 2.05.17. Am masina in acte ca tot la vama e si acuma. Taxi pe jos sau ratt, altceva nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!