Jump to content

Masina retinuta la PTF ( punct de trecere al frontierei )


jvu
 Share

Postare recomandată

   Salut. Astazi am vrut sa merg cu masina in Serbia si la vama romana mi-a fost comunicat ca autorismul are o alerta pe vin-ul masini si mi-a fost confiscata masina. Masina este in tara de 3 ani jumate eu sunt al doilea proprietar de 1 an junate. Mi s-a spus ca imi retin masina pentru ca este o problema la finante in Italia. Masina a fost adusa din Italia in decembrie 2013 si inmatriculata in Romania. In 2016 masina a fost trecuta in baza de date din Italia cu problema, eu fiind proprietarul ei din octombrie 2015. Acum masina sta sigulata in vama, am PV si nu mai am talon si cheia. Politia de frontiera a spus ca urmaza o procedura de verificare cu Italia si pana la finalizarea ei nu imi mai apartine. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Revin cu un update. Am primit raspuns din Italia cum ca masina este aflata intr-un litigiu. Voi reveni cu detalii dupa o clarificare a situatiei. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ăla care a avut.o inaintea ta a facut tampenii sau prin Italia vreunul atunci e nasol. De asta imi place la vanzare/cumparare sa fie radiat tot in ambele tari cum trebuie cu verificare gen cum e in Germania ai dat masina seria au verificat o tot tot ti.ai luat nr si drumul spre tara. Pare rau de necaz nu te consuma si sa speram ca va fi totul ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana nu se finalizeaza cercetarile, masina va sta blocata acolo. Indiferent a cui e vina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca ai contractul de vanzare cumparare mai ai o sansa macar sa recuperezi banii in instanta. Ce nu inteleg eu de ce dupa 3 ani se mai pune problema asta. In Ro la inmatriculare nu se verifica daca masina, VIN-ul, mai figureaza in baza de date a statului de provenienta? Adica eu, proprietar, vand masina la cineva dar eu o mai tin pe mine inmatriculata. Cumparatorul o inmatriculeaza in alt stat fara probleme. Dupa ceva timp o dau furata si-mi recupereaza masina? Sau cum sa inteleg? RAR-ul nu are obligatia sa verifice VIN-ul in baza de date sa vada daca a fost radiata? Mi se pare aberant ca o masina sa fie inmatriculata in 2 state. Eu banui ca e vb de divort si imparteala dar dupa ce s-a vandut masina normal nu mai are ce sa caute la imparteala si noul proprietar nu mai are de impartit nimic cu fostul. Exista contract si la revedere, doar daca masina figura inca ca inmatriculata desi e iar absurd ca 3 ani sa platesti impozit pentru o masina care nu o mai ai. In fine. Complicat iar RAR-ul din pct. meu de vedere nu-si face treaba pentru ca nu verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cerut parerea unui avocat sa vezi ce optiuni ai si daca astia din vama au dreptul sa faca asta din moment ce tu ai Ctr de V-C legal? Mie îmi suna a abuz ce fac astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

        Cunosc caz cand in CIV si talon s-a scris'' declarata furata din Italia la data de ....'' dar in tot acest timp cetateanul nostru circula cu ea pe drum, nu vad de ce sa stea masina sechestrata. Nu are voie sa o instraineze, doar sa circule cu ea pana se clarifica situatia.

      In cazul acesta ar putea sa dea in judecata institutia care i-a eliberat CIV si talon fara verificarile corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! In primul rand verifica daca mai ai datele persoanei de la care ai cumparat masina. Momentan nu poti decat sa astepti, daca vrei sa iti iei un avocat acum vei cheltui banii degeaba.  Te astept in privat pentru mai multe lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VS05DOG n-ar fi rau sa fie publica discutia sa stim toti ce se poate face in caz ca mai se intampla. Sau mai bine sa stim cum sa ne ferim/verificam sa nu ne trezim ca mergem in concediu si la vama luam taxi.

@megamotoreta nu inteleg cum se poate ca in CIV sa die declarata furata si totusi masina sa fie inmatriculata. E absurdul absurdurilor. Incredibil, nu pot sa cred asa ceva.

Pana acum era problema cu km dati inapoi, masini facute din bucati adica reconstruite, acum si masini furate/litigii/datorii si mai stiu eu ce e o problema? Se duce lumea naibii ca eu sincer nu mai inteleg nimic din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am aflat si istoria mașini. Proprietaru A o vinde la B , B la C, C la D . D este o firma de intermediere romana. D o vinde la E prim proprietar in Romania. E o vinde la F fiind eu în 2015. În 2016 A deschide proces ca X o fura. Desi au între ei CV. X nu e menționat niciunde. Dacă știam nu o cumparam.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă X nu e menționat niciunde, de unde știi că între A și X există contract de vânzare-cumpărare? Sau am înțeles eu greșit...

În altă ordine de idei, ia legătura cu un avocat, ai fost cumpărător de bună credință dacă zici că nu ți s-a semnalat nimic în toată procedura de înmatriculare. Autentificarea la RAR de ce se face? Nu cred că ai altă șansă decât în instanță, cineva trebuie să răspundă de asta și nu ești tu acela. Succes!

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Probabil m-am exprimat greșit. A-B-C-D-E-F avem între noi CV . Problema e ca tot A afirmă în instanță că X o fura în 2016.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e ca-n filme! Să-l ia careva la întrebări pe A, dacă a uitat că a vândut o mașină...

Ai cum să le-o iei înainte anchetatorilor și să ajungi la CVC dintre A și B (mergând pe fir de la D la C, apoi la B)? Acel document ar fi crucial și l-ar băga la mititica pe A pentru minciuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca A B si C sunt in Italia, cred ca e cam greu de dat de B si C si cu atat mai putin de CVC. Trebuie consultat macar un avocat pentru o eventuala plangere impotriva RAR, desi povestea e ciudata tare, dupa ce A vinde masina (banuiesc ca 2012 sau chiar mai devreme), ce a mai declarat furat in 2016, mai ales ca masina era deja inmatriculata in .ro din 2013?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu al naibii daca maine nu ma duc la politie sa declar furat un Mercedes. Găsesc eu un VIN pe net... Oare politia pune sechestru pe masina respectiva chiar daca eu nu am actele necesare sa dovedesc ca sunt sau nu proprietar?... E de rasul-plansului ce se întâmplă. O eroare clara din partea autoritatilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cineva poate declara furata o mașină, fără sa dovedească ca ii proprietarul ei? Adică în 2016, când A declara ca X i-a furat mașina, figura încă proprietarul mașinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu presupun ca A e un moșneguț cu Alhzeimer. A gasit omul prin casa niste acte ca a detinut la un moment dat o masina. Se uita pe geam, nu vede masina in curte, o declara furata la politie - desi el o vanduse de mult la B - iar politia face un exces de zel si nu face verificările necesare pentru ca sa incerce sa ajute un mosnegut disperat. E de rasul curcii. Si de dat in judecata statul roman.

Statul roman probabil nu are de ales si trebuie sa se supuna cererii celor din Italia, dar pe cineva tot as da in judecata sa-mi recuperez prejudiciul de pe toata aceasta perioada. Oricum, un avocat tot trebuie consultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

  Am contactat avocat. Urmeaza dosaru, depunem copii dupa toate CV. Sper sa fie ok. Din acte reiese ca A nu mai e proprietar din 2010, dar daca a fost vanduta pe "modelu roman" si la fisc sau eu stiu ce tertip e tot a lui A si in 2016 o da delapidata (furata) de X. Dar ea a trecut 5 proprietarii eu fiind ultimul. El o vrea inapoi. E o nebuloasa. Nici nu am visat ca asa auto am cumparat cu numere de RO.

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 14 ore, Aerofan a scris:

Ce nu inteleg eu de ce dupa 3 ani se mai pune problema asta. [...] RAR-ul nu are obligatia sa verifice VIN-ul in baza de date sa vada daca a fost radiata?

Desi de regula autoritatile noastre-s de vina, de data asta ma vad nevoit sa fiu avocatul diavolului si sa iau partea RAR in acest subiect.

E adevarat ca RAR efectuaza verificari in baza de date comuna la inmatricularea unui autovehicul in Romania, dar nu la RAR e problema ci la autoritatile omoloage din tari precum Franta, Spania, Italia, care actualizeaza baza de date comuna chiar si cu intarziere de 2-3-4 ani de zile.

De aceea azi apare la RAR in baza de date un autovehicul fara probleme iar peste 2-3 ani acelasi autovehicul apare cu un alt statut.

Din pacate nu suntem singurii care-si fac treaba de mantuiala. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marian dar ce treaba are RAR in cazul de fata? Ultima inmatriculare a fost facuta in 2015, iar italianul a facut plangere/sesizare in anul 2016!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Baza de date de la RAR (partea cu autovehicule cu probleme) este comunicata si la PF si la IPJ-uri. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate @sebip, treaba cu furtul a apărut la un an după ultima înmatriculare. Deci RAR iese din schemă. Rămâne doar să-l ia cineva la palme pe A (fizic sau juridic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

  Dupa clarificarea situatiei intre state, masina va fi innapoiata catre dvs pentru ca masina a obtinuit carte de la RAR, exista posibilitatea ( se practica ) masina sa nu fi fost radiata din italia iar proprietarul sa o fi dat furata pentru a recupera banii pe masina. Bine inteles sunteti cumparator de incredere dvs si proprietarul/proprietarii anteriori si nu puteti sa va faca partas la fapta.

 Este greu de crezut ca Italianul care a vandut masina si-a dat seama in 2016 ca masina lui nu mai exista si atunci sa o fi dat furata, iti dai seama, dupa 4 ani isi da seama ca uite domle` imi lipseste o masina hai sa ma duc la politie poate o gasesc, iti dai seama ca aceasta varianta nu este deloc plauzibila. Eu asta spun, masina a fost vanduta de catre italian fara sa o radieze, a fost adusa in tara pe platforma si ulterior inmatriculata in Romania, dupa care acesta s-a dus ca tot cetateanul care isi plateste taxele si impozitele la stat si a observat ca are in plus un autoturism care a fost vandut si ca asigurarea sa ii dea banii inapoi se face o plangere la politie si dupa o perioada in care politia cerceteaza fapta si considera ca nu mai este solutie sa o gaseasca atunci proprietarul este despagubit.

 Am impresia ca atunci nu existau acele metode de a radia masina in Italia ( se dadea o foaie cu un cod online care atesta ca masina a fost radiata ).

Modificat de AutoFusion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca o masina scoasa din circulatie intr-o tara intra intr-o baza de date unde au acces toti in general. Eu nu credeam ca exista 2 baze de date, una comuna si una interna iar daca aia comuna se actualizeaza la 2-3 ani atunci care-i rostul? De aia m-am legat de RAR :D  
Inseamna ca oricum nu ne ajuta pentru ca datele sunt vechi si totul e OK la momentul inmatricularii. Deci oricare dintre noi poate sa aibe surpriza la vama ca masina e furata desi o are de poate 10 ani. Mi se pare absurd... ceva nu se leaga sincer si incepe sa-mi miroase a un fel de magarie incercata de A pentru a recupera bani de la asigurare sau mai stiu eu ce.

PS: asta inseamna ca, daca omul nu incerca sa iasa din tara, peste 2-3 ani cand se actualiza data de baze comuna, aparea politia la om acasa sa-i spuna ca masina e furata? Ca banui ca daca cauti VIN-ul gasesti si pe cine e inmatriculata masina, nu?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual daca îmi puteți da un link sau un site ceva pentru a verifica, am si număr auto de Italia. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!