Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

@ strengarul, corect ce ai pus cu copy paste , "compression 10,5:1" reprezinta un raport de 10,5 la 1 si reprezinta raportul dintre volumul camerei de ardere atunci cand pistonul se afla la punctul mort inferior fata de volumul camerei de ardere atunci cand pistonul se afla la punctul mort superior si acest raport este acelasi la toti cilindrii indiferent de starea motorului, nu stiu daca ma intelegi. Pe cand compresia de care zici tu, presiunea exercitata de un piston atunci cand ajunge la punctul mort superior se masoara in bari sau psi (pounds/square inch) si poate fi mai mica sau mai mare in functie de uzura diverselor elemente, camasi de cilindri, segmenti, supape sau simeringuri de supapa, care permite presiunii sa "scape". nu stiu cum sa iti explica mai clar dar sper ca ai inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: ma bag si eu un pic ca musca-n ....lapte: datorita aparitiei pe scara larga a motoarelor boxer, s-a luat decizia sa se schimbe denumirile punctelor moarte ale pistoanelor:

punctul mort inferior s-a schimbat in punctul mort exterior

punctul mort superior s-a schimbat in punctul mort interior.

astfel, se considera interior partea dinspre chiulasa.

sper ca nu am suparat pe nimeni cu aceasta remarca. :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auzi da la wankel cum e? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ala ce pistoane are?!

si apropos de wankel, ala chiar papa oloi! ca sa fiu 1% on-topic! :blah: :D

interesant ar fi sa faci o segmentare la un rx-8! :offtopic:

Modificat de cristi v.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc pentru lamuriri. acum am inteles, sunt doi termeni diferiti, unul e un raport si altul se refera la o presiune.

dar pentru a ma lamuri pe deplin, care este relatia intre compresia raport si compresia presiune?

bine nu ma gandesc la prelegeri si lectii de fizica, da ma gandesc ca exista o corespondenta, o constanta, ceva.

sit tot despre compresie :Driver:

Compression readings:

New engine.................... Wear limit .............Difference betweencylinders

10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, ajutati-ma si pe mine intr-o problema. Am luat azi de la carrefour un bidon de ulei mobil super 2000 x1 10w-40 pentru a completa la o fabia 1.4 16v . Am luat acest produs pentru ca nu mai stiu exact cu ce am facut schimbul ! Inainte sa-l cumpar am intrebat pe angajatii de acolo daca e pentru motoare pe benzina si mi-au spus ca e ok. Exista acelasi cod de produs pe al carei eticheta este mentionat ( pt motoare diesel) in schimb pe al meu nu scrie nimic . Ce recomandati sa-l folosesc sau sa-l duc inapoi si sa merg la un magazin specializat ???

P.S Astept URGENT un raspuns daca se poate !

Va multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt a mia oara, raspunsul e:

daca are specificatia VW 502.00 foloseste-l, daca nu , nu.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
M-am uitat peste tot

in cartea masinii te-ai uitat? aceasi problema cu consumul de ulei o am si eu, iar in carte zice ca in conditii extreme (printre care si mersul in oras) consuma ~1l la 1000 km.... ar fi bine sa verifici si cartea.

a mea e diesel dar posibil sa fie aceasi problema, sa consume din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema : la masina din semnatura am bagat un ulei castrol magnatec 10w-40 cu norma vw. 505.00 ceea ce nu a fost prea bine din cate am inteles , acum am cumparat un castrol slx profesional 5w-40 care respecta norma vw 502.00 pt masina mea. intrebarea mea este:

1. sa bag vreun flush(spalator) de motor ?? e vreo problema daca bag de 5w dupa 10 w ??

2.e vreo problema daca am facut 400 km cu uleiul asta cu norma de 505.00 ??

inca o faza :P merg la un magazin de piese auto, nu dau nume , si le dau certificatul si le zic sa-mi dea un ulei bun , ce credeti ca i-mi aduce :D acelasi ulei pe care vreau sa-l dau jos de 10w-40 cel mentionat mai sus , ii zic ca nu e bun si incepe sa ma contrazica si zice ca e si pt benzina si pt diesel , le explic ca nu respecta norma bla bla .... pana la urma mi-au dat dreptate si am luat slx-ul. asa ca aveti mare grija ce cumparati .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu consumul de ulei, la cele in 16 valve nu cred ca veti gasi macar una care sa nu consume ulei.

Cele in 8 valve da.

Eu am folosit Aral, Castrol Magnatec si Mobil 1. Toate 5w40 respectand normele mentionate. Consum de ulei la Aral si Castrol cam 1,2 litrii la 15000 km.

Dupa schimbare la Mobil 1 a scazut la 0.5 litrii la 15000 km.

Eu recomand Mobil1 din experienta proprie.

Daca ne luam dupa indrumarile producatorului atunci pana nu consuma 1 litru la 1000 km!!!!!!! Nu are nimica. Parca si in cartea Fabiei este mentionat acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca e tocmai invers, multi s-au plans de cele cu 16V ca consuma ulei

eu am 8v si nu consuma. adevarul o fi undeva la mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua.

Am luat de curand o Fabia din 2004 (1.2 HTP 64CP, AZQ 6Y32E4), care pana acum a avut 4 revizii anuale de ulei+filtru: prima Castrol 5W40, a doua Mobil 5W40 (sper ca Mobil1), a treia Mobil 5W40, a patra Castrol 5W40. Urmeaza sa-i fac revizia de 1 an (acum are la bord 25.000 KM) si va rog sa-mi spuneti ce marca de ulei sa-i pun Mobil1, Castrol sau Aral si ce tip.

Si inca ceva. La un service mi-i s-a spus ca ei folosesc doar Mobil 5W30 si este bun si in cazul meu, deoarece are specificatiile tipului meu de motor. Intr-adevar exista 5W30 cu specificatiile tipului meu de motor?Este normal si recomandat ca acum (la 25000 KM) sa schimb tipul uleiului, cand pana acum s-a folosit doar 5W40?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru benzinare sunt 2 variante de ulei: norma VW501.01/502.00 (adica un 5W40) sau un longlife VW504.00/507.00 (adica un 5W30).

Iti recomand cu caldura VW 502.00, mai exact un Mobil 1 Synt S 5W40. Calitate/pret este foarte bun si ok pentru motorul tau. Chiar nu are rost sa bagi 5W30, e si mai scump si schimbul tot la 1an/15000km este recomandat sa il faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca 5W30 nu este interzis ci este unul din cele 2 tipuri de uleiuri recomandate pentru motorul meu, numai ca este mai scump (dar mai bun) decat 5W40. Deci ramane la alegerea mea de care sa pun: 5W30 sau 5W40. Fiind noul proprietar al masinii vreau sa ma axez pe un ulei si sa raman fidel. De aceea nu neaparat diferenta de bani conteaza; eu doresc sa pun un ulei recomandat si foarte bun astfel incat motorul sa aiba o viata cat mai lunga.

Multumesc.

Modificat de giulian_007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat astazi la 94500 km: Mobil 1 Super 3000 x1 , 5w 40 - full synthetic

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai ca este mai scump (dar mai bun) decat 5W40....

Nu neaparat. Fiind mai subtire la cald este posibil sa apara consum de ulei mai mare. 5W30 il recomand mai degraba la benzinarele puternice, foarte incinse (ex. 1.8 turbo, 2.0TFSI etc). Recomandarea mea calduroasa este 5W40 (eu folosesc Mobil de cand am masina) si daca vrei sa faci un bine masinii schimba-l putin mai devreme de 15000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am citit tot ce s-a scris aici despre uleiuri, ce norme se potrivesc la diferite motoare etc. Dar am o nelamurire: de ce daca intru pe site la Aral imi apare norma VW 505.00 ca fiind potrivita pentru 1,4 MPI? Din ce am citit pe acest topic, 505.00 este destinat motoarelor diesel, iar pentru 1,4 benzina de ex, motorul meu, trebuie neaparat 502.00. Citez de pe site-ul Aral: "Aral BlueTronic SAE 10W-40 (VW 505.00) can be used in gasoline and Diesel engines".

Si inca ceva: are ceva daca bag acum 5W40 dupa ce am mers vreo 20.000 km cu 10W40? Ma gandesc sa ii bag niste flush si sa trec pe 5W40, ca sa respect norma 502.00. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

502.00 si 505.00 este cam aceeasi norma. Adica daca gasesti pe un bidon scris 505.00, sa te uiti cu atentie sa vezi ca scrie si 502.00. De obicei scrie asa 502.00/505.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Aral BlueTronic (ca tot l-am dat ca exemplu pe asta mai sus) scrie doar VW 505.00, nu si 502.00. Inseamna ca nu e bun si mi-am batut joc de motor pana acum?

Referitor la intrebarea privind trecerea pe 5W40, m-am gandit mai bine si raman tot pe 10W. Nu de alta, dar poate o sa imi zornaie lantul mai rau decat acum daca pun ulei mai subtire.

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa stai linistit, eu am bagat Castrol Magnatec 10w40 cu 505.00 si nu am avut probleme. Am mai facut de 2 ori schimbul cu 5w40 norma 502.00 si totul e la fel. Ca sa fii linistit cauta un ulei cu norma 502.00 (gasesti norma in special la 5w40) si inseamna ca a fost testat de fabrica pe modelul tau. Apropo, exista si ARAL HIGH TRONIC 5W40 cu norma 502.00 care e cam la acelasi pret. Cea mai buna alegere calitate-pret, dupa parerea mea, e Mobil Super 3000 X1 5W-40.

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o fabia 1,4 TDI 70 ponei ce ulei sa utilizez ca mi sa aprins becu de revizie si trebuie sa il schimb si nu stiu ce sa folosesc..?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ulei ce respecta norma 505.01!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mai discutat, eu nu am gasit. Pana la urma de ce apare crema aia galbena pe busonul de umplere, iarna? Din cauza ca e uleiul prost si trebuie schimbata marca sau face condens ca e uleiul cald si busonul rece?

Pe un site din Anglia (cred) am gasit: "The filler cap is typically cooler than the rest of the cam case and so the oil/water mix tends to condense there. So if you take the oil filler cap off and it looks like it's covered in vanilla yoghurt or mayonnaise, you've got a blown head gasket".

Deci aici spune ca daca gasesti "iaurt de vanilie" pe buson, atunci ai garnitura de chiulasa arsa. Ce sa mai cred? Scuze daca sunt putin off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un pic de "vanilla yoghurt" la capac. Nu cred sa-mi fie arsa garnitura.

Ieri am completat lichidul de racire ca a ajuns aproape de marcajul minim. Ultima data am completat anul trecut cam in Februarie, atunci s-a aprins martorul pentru lichid racire.

Ieri a intrat cam 150-200 ml. Sa insemne aceasta garnitura arsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!