Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

fratilor ajutati-ma si pe mine ca sunt mic si ..., am o fabia din 2007 cu 50000 km la bord, vreau sa-i schimb uleiul dar nu stiu ce ulei sa-i bag, ajutati-ma si pe mine dar daca se poate asa mai pe intelesul meu ca alea cu specificatia 502, 503 si asa mai departe deja ma baga in ceata rau,

am o fabia cu motor de 1,4 TDI 80 cp.

Si daca se poate sa imi spuneti si un magazin de unde sa iau si filtre si tot ce-mi mai trebuie si cu preturi ok? stiu ca am cerut prea mult dar sper sa ma ajutati. Multumesc din suflet anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a nu relua chestiuni deja discutate ti-am trimis mesaj.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca cel putin pentru motorul meu trebuie neaparat 5w40, dar din ce am vazut aici unii recomanda 10w40. Eu nu am gasit 10w40 cu specificatie VW 502.00, dar se poate sa nu ma fi uitat prea bine.

Imi puteti spune numele unui ulei bun 10w40 cu specificatie VW 502.00? Ca nu as da dublu pe un 5w40.

Multumesc.

pentru ,,zonkkk,, vezi ca ceea ce cauti tu este OMV BIXXOL EXTRA 10W40 si are si norma 502.00 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall , spuneti-mi va rog ce parere aveti de tipul de ulei TOTAL 9000 5w40 ? daca se poate ... multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie ce norma de ulei 500....501...etc trebuie pus la masina din semnatura?

Am Aral 5w40 dar nu se mai vede pe eticheta ce mai scrie.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru BMD ai VW 501.01/502.00 sau 504.00/507.00 (dar sunt mai scumpe).

Norme ulei pentru interval fix service (15.000km sau 1 an)

-motoare pe benzina VW 501.01/502.00 (sau VW 504.00/507.00)

-diesel fara injectoare pompa VW 505.00, optional 505.01 (aici recomandarea mea este daca folositi 505.01 sa nu folositi vascozitate 5W30 ci 5W40)

-diesel cu injectoare pompa VW 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Posesor Fabia 1.4 16V motor BBZ.

Ce parere aveti de:

Castrol Magnatec 5W-40 C3 1L

Vascozitate: SAE 5W-40

Performante: API SM/CF, ACEA A3/B3/B4, C3

Aprobari: VW 502 00/505 00, MB 229.31

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de:

...

Cam ce parere ar trebui sa avem? legat de ce anume?

Mai omule, daca eu iti dau mai sus TOATE normele de ulei VW care se folosesc la motoarele ce echipeaza fabia, ce-ar mai fi de spus mai mult de atat? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... nu ma refeream stric la norme, ci la calitatea uleiului, sunt pe piata foarte multe uleiuri cu norma VW 502.00 care se foloseste la Fabia, insa calitatea face diferenta. Ma gandeam ca cineva are exact uleiul acesta in motor si poate da un raspuns despre cum se comporta.

Multumesc oricum de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, in cazul asta ma scuzi ca nu am inteles corect intrebarea. Parerea mea: Mobil 1 eventual Castrol au raportul cel mai bun calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o fabia 1.2 HTP 55 CP se poate pune un ulei LL ? Masina este la cineva care face in jur de 4-5 k pe an si ma gandeam ca poate merge un ulei care sa se schimbe la un numar de km sau un numar mai mare de ani ( ceva de genul 2-3 ani ) . De la ultima revizie a facut 3500 km si parca este pacat de bani ca schimba uleiul in fiecare an . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, intrebarea asta nu mi-am pus-o pana acum dar cred ca ai putea sa incerci un Longlife (VW 504.00 / VW 507.00 - de ex. Mobil 1 5W30 ESP formula). Mai mult decat atat, cred ca chiar ai putea sa soliciti la un service Skoda sa iti comute pe interval extins de service ceasurile de bord avand in vedere motivele de mai sus.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns ! O sa incerc sa stau de vorba cu cineva de la skoda dar cred ca vor evita sa dea o solutie favorabila pentru a evita eventuale "reprosuri " daca ceva nu merge bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Atata timp cat au scris pe contractul de service ca "clientul solicita modificarea intervalului de service in interval prelungit QG1" si semnezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vorbit cu cineva de la Skoda si mi-au spus ca deocamdata importatorul nu a permis efectuarea reviziilor la intervale mai mari de un an an sau 15000 km . I-am spus ca nu ma intereseaza pentru ca atat timp cat nu mai am garantie este problema mea dar nu a putut sa-mi spuna ceva concret , adica putem trece la asta , se va folosi uleiul asta si se va schimba la atatia kilometri sau atatia ani . Singurele raspunsuri pe care am putut sa le capat au fost : recomanda un ulei norma 507.00 sau cam asa ceva si ca manopera pentru schimb de ulei ( fara ulei si filtre ) si resetarea calculatorului este de aproximativ 250 ron . Cam descuirajant in conditiile in care la Tracom ulei + filtru ulei + manopera = maxim 200 ron . Un inginer de la tracom mi-a spus ca pot folosi un ulei LL dar tot va trebui sa il schimb la 2 ani si daca luam in calcul ca un ulei LL este aproape dublu ca pret nu prea mai renteaza . Am sa incerc sa mai vorbesc si la alti dealeri Skoda , poate ca pana la urma voi primi un raspuns satisfacator si voi proceda in consecinta .

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am facut de curand schimbul de consumabile (filtre aer, polen, ulei, motorina si ulei motor si cutie). :icon_thumright: A costat ceva , dar ce nu facem pentru ca masinile sa mearga bine? :blah_: 220 lei filtrele + 320 lei uleiurile (motor + cutie) + 120 lei manopera = 660 lei. :angry: Se simte la felul cum trage, sunt multumit. Si intra mult mai bine in viteze. Problema mea e ca mecanicul mi-a pus ulei peste nivelul maxim cu cca 200 ml. :blink: E periculos pentru masina faptul asta ? :) Daca DA , cum pot sa mai scot din el fara sa ma mai duc la service, adica sa o mai urc pe elevator, sa scot scutul etc ?

Multam anticipat pentru sfaturi si pareri.

Drive safe!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am achizitionat de curand o Skoda Fabia 1.2 MPI.Imi puteti spune ce ulei de motor se foloseste pentru un schimb si cam ce cantitate trebuie?

Codul motor este AWY.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea e ca mecanicul mi-a pus ulei peste nivelul maxim cu cca 200 ml...cum pot sa mai scot din el fara sa ma mai duc la service, adica sa o mai urc pe elevator, sa scot scutul etc ?

salut! La reprezentanta au un furtun subtire(care se introduce pe la joja de ulei) legat la o pompa care va trage surplusul de ulei. Gratis. Daca nivelul uleiului depaseste zona hasurata a jojei, nu as amana prea mult.

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

...sau la farmacie gasesti o siringa mare, iar furtunul il rezolvi dintr-un racord de alimentare de motocicleta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce cheie trebuie la 1.2. HTP pentru busonul de golire ulei motor ? vreau sa-mi fac schimbul si nu stiu cu ce sa ma pregatesc.

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti si mie care e diferenta intre Castrol Slx Profesional si castrol Magnatec ambele 5w40?

Mentionez ca primul il am acum in masina dar nu se prea gaseste! Pot sa bag magnatec?

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa spun ca la primele doua revizii mi-au bagat ulei Aral 5w40 si la a treia revizie Castrol SLX Profesional la procar in timisoara. Din fabrica nu stiu cu ce ulei a venit, acum as fi curios sa stiu!

ideea e ca nu o sa mai merg la service pt. ca pe langa pretul mare nici nu te lasa sa stai langa masina!

Intreb e buna chestia asta cu schimbatu marcii uleiului in fiecere an???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica vine cu Shell si cred ca vine chair cu un VW507.00 (adica un longlife; sunt 75% sigur). Gigik, te rog foarte mult sa citesti ce-au scris niste oameni pe-aici pe topicul asta. NU CONTEAZA prea mult ca e Magnatec sau SLX bla bla atata timp cat respecta standardul VW 502.00. Un 5w30, 5W40 cu norma 502.00 e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu cu ocazia primei revizii cand tipul de la service ma intreaba ce ulei sa puna (ma ghindesc acuma ca ma intreba ce firma, pentru ca daca ma intreba ce tip sau cu ce norma vw ma uitam la el ca la calendar, si fii si o lipsa de profesionalism). raspunsul lui a fost ca nu se stie ce tip de ulei este (lucru care ma mirat foarte tare) si ca el imi recomada Aral sau Mobil 1. Asta a fost acum 2 ani si ma mai intrebam din cand in cand oare ce ulei pun cei din fabrica, impresia mea a ramas ca pun ceva ulei mai "special" fiind primul...rodaj...alte componente care trebuie sa se "aseze" la locul lor. Acuma BLiTZ mi-a spulberat visele :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ti-as fi zgariat toata masina, asa zici ca ti-am spulberat visele :blah_:. Nu-i nimic rau sau bun, cel mai important lucru este ca motorul sa aiba ulei conform specificatiei la intervalele stabilite, chiar si mai devreme. Atat. In rest nu conteaza ca-i Aral, Shell, Mobil sau Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!