Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

del

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o fabia 1.9 SDI 2004 si se apropie prima revizie de cand e in mainile mele.

vreau sa stiu ce ulei de motor ar fi indicat...pt a restrange putin obtiunile,

mentionez ca as dori un CASTROL full sintetic insa nu cunosc daca motorul meu

are Pompe Duse...sunt deschis si la alternative de Castrol dar numai din partea

celor avizati...va multumesc foarte mult pt raspunsurile voastre! (PS: poate ma

ajutati si cu niste coduri de filtre...ulei, aer, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa mergi pe ,,Catastrol" ....ege 5w40, 0w30, in functie de buget, nu stiu cati km are ,,lenesuca" dar eu as merge pe mobil 1 (sua), 0w40 un ulei compatibil cu toate motoarele care exista pe piata, eu il folosesc, am folosit si catastrol, dar atata ii place la motorasul meu, ca-l papa pe paine, asa ca am renuntat....am vazut la multi useri aceeasi problema cu papatul pe acest brand, acum tu hotarasti.....daca esti un sofer ordonat, barbierit, mirosi a parfum cand conduci, merge si prima varianta.....daca esti nebarbierit, mirosi a mosc, n-ai stare in trafic, varianta 2 este cea mai buna.....la intrebarea pumpe duse.....nu este.... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum ii bag ARAL HIGTRONIC 5W40, am dat 90 pe bidonul de 4litri.

Filtrul, de la reprezentanta, 45 ron...anul trecut era 33 ron...acum cica au reduceri de 20% pentru masini mai vechi de 5-6 ani, dar se pare ca "reducerea" de fapt a fost adaugata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin in ceea ce priveste Wolf 0w40: Fabia zburda in continuare silentios si cu un consum de benzina excelent dupa 4500 km de la schimb;

si "trage" ca noua la 162000 km ai ei. Consistenta uleiului e buna, s-a colorat spre maroniu, semn ca-si face si "jobul" de detergent pt motor;

am completat vreo 300 ml pana acum ca sa fie nivelul spre MAX.

pacat ca versiunea noua de Wolf 0w40 e mai slaba (fara esterii care asigura o rezistenta marita uleiului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a comandat cineva de pe OILSHOP.ro? as dori si eu un feedback de la eventualii clienti ai acestui site. Multzam mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Imi poate spune cineva de ce fel de ulei este nevoie si cati litri la un schimb pt o fabia cu motor BME 1198 (1,2 HTP,benzina, 3 cilindri). Citisem undeva ca ar fi nevoie de 2,8 litri. Merci!

Modificat de Adrian82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit bine, intra 2,8 litri , iar ca recomandari daca citesti ultimele 2-3 pagini iti faci o idee, atata timp cat respecta norma 501.01 / 502.00 , ca marca multi folosesc aral, castrol, mobil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce "Catastrol"?!?! Eu am 12.000 km cu Castrol Edge 5w40 pe maşina din semnătură (de la 155.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Sunt nou pe aici si as dori daca se poate sa ma sfatuiti cu schimbul de ulei. Am vazut ca parerile sunt impartite. Eu am o SO 2 1.6 MPI 75KW din 2005. Am luat-o acum un an de la un amic la 30 de mii si acum am 40 de mii. Cei de la service m-au sfatuit sa bag Castrol 200 ron plus manopera 40, pentru ca fac schimbarea si filtre. Am mers si in Buc si afara. Nu inteleg de ce inainte masina a avut Texaco 5W40 si Mobil Super 3000 5W40 care nu au specificatia VW 50300 ca in carte. Am vazut ca 5W30 are specificatia ceruta. De exemplu Mobil ESP formula pe care am vazut specificatia respectiva.In Auchan este 207Ron 4 litri si 53Ron litrul. Gasesc si mai ieftin de atat? Sa trec pe 5W30?Ce ulei ar fi mai bun?Ce ma sfatuiti?

Va multumesc

scuze pentru eventualele greseli dar mi se inchid ochiii:)

ochii:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti mai ieftin pe magazinele online gen oilshop.ro, oilmag.ro, etc. insa nu am nicio parere de la vreun client anterior al acestor siteuri asa ca o sa ma sacrific eu la revizia ce urmeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de pe autokarma.ro anul trecut, dar anul ăsta cred că iau de la un "intermediar", de la care am ami cumpărat şi nişte amortizoare. Pare să aibă cel mai mic preţ pentru "Catastrolul" pe care vreau eu să-l cumpăr...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am luat catastrol 10w40 nu pt masina din semnatura fiindca l-am gasit la tentantul pret de 100 ron pe 5 litri, plus faptul ca etichetele sunt scrise pe nemteste daca conteaza cu ceva... data fabricatiei martie 2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carmina
cati km ai cu mobil 1 0w40 ? si cat e consumul de ulei fata de castrol? merci !
Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

34.000 km, cu acest ulei, la 10.000 vede pamantul, 200 grame de la schimb la schimb, doar varianta americana, nu ,,new life'', cu castrol, cel putin la mine......am vrut sa merg cu el tot 10.000 km, dar la 5600 km, litrul ptr. completat a disparut......

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac si eu revizia la a mea skoda si trebuie so fac urgent deoarece uleiul este negru si pe minim. Ce ulei imi recomandati?Stiu doar ca inainte acum 17.000 si ceva de km a fost pus ulei 5w30. Eu ma gandeam sa pun Castrol. Voi ce ulei imi recomandati?Urmaresc sa nici nu fie vre`un ulei care se taie dupa 2 luni si motorul incepe sa devina zgomotos. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cati km ai cu ea? Incearca un 5W40, Castrol vad ca vrei, poti incerca si Aral etc... Ai grija ca uleiurile sa aiba timbrul rar si sa nu fie contrafacute.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

122.si ceva aproape 123.000km 5W40 nu e mai vscos? Eu nu am preferinta vreo anumita marca pt ca nu stiu care ii mai buna. De aia va rog sa imi faceti recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, de cativa ani de zile, folosesc pt masini uleiuri Motul 5W-40; pt Fabia cu norma specifica vwag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

122.si ceva aproape 123.000km 5W40 nu e mai vscos? Eu nu am preferinta vreo anumita marca pt ca nu stiu care ii mai buna. De aia va rog sa imi faceti recomandari.

Da, iar la km tai e recomandat 5w40. Eu zic sa mergi pe Castrol, daca nu da randament il schimbi la urmatoarea revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu mecanicul si el mi-a recomadat sa trec de la 5W30 care ii acuma in motor la 5W40 si mi-a recomandat ori Castrol Egde sau Aral High Tronic. Ce sa aleg?

Si daca stie sa imi explice daca mai este vreo diferenta intre 5w30 si 5w40 in afara de faptul ca cel din urma e mai vascos.

Razvan_SPD acuma in general eu am auzit de Castrol ca ii bun dar pe aici pe forum vad lume care a pus Aral si sunt foarte multumiti. Eu tot ce vreau sa aibe ungere buna si sa nu se taie dupa ceva timp si sa devina motoru mai zgomotos.

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc doar Aral High Tronic 5W40 si sunt foarte multumit de el, motorul nu papa ulei(160.000 km) si merge impecabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit Aral High Tronic 5w40 bidon de 4 litri la 100 de lei si Castrol Edge A3 Turbo Diesel tot la 4 litri la 135 lei. Nu vi se pare prea ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ala ar fi pretul real ptr. castrol........ar putea sa-l duca si sub 100 lei...... :icon_thumleft: ....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!