Jump to content

Cat consuma Skoda Superb 2012 Greenline?


icm76
 Share

Postare recomandată

Salut,

in urma discutiei de aici:https://forum.softpedia.com/topic/1077385-sfat-masina-de-familie/

am cumparat o Skoda Superb 2012 Greenline, 1.6 TDI, cu toate dotarile posibile.

In drumurile pe care le-am facut in afara orasului, consumul a fost cam asa:
- Brasov --> Fagaras si retur: media consumului a fost de 6,5 l/100km.
- Bucuresti - Brasov - 5 l /100km (pe de la Predeal in jos spre Brasov nu am calcat-o deloc, ca e la vale, si de aici media asta mica)

La cealalta masina pe care o detin (Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI), consumul e ceva mai mic, de ex Brasov - Fagaras e 5 - maxim 5.5% daca merg tare (120)

Calculatorul (extern) legat la masina nu arata probleme pe nici un senzor, insa ma nelinisteste consumul asta putin cam mare.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 nu are chiar un consum mic pe caroserii mari 

1.9 trage mai relaxat aceeasi caroserie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@icm76: Bine ai venit pe aria de Superb.

E manuala sau DSG ? 

Ai rotile 16'' OEM pe ea sau altceva ? Si ce presiune ai in roti ? 

Pe BV - Fagaras daca mergi legal, eventual in limita e 10% peste, nu ar trebui sa scoti peste 5%. Cu S2-ul 2.0tdi 140 scoteam si 4.5 mers relaxat, stil plimbare, 2 persoane.

Dar, 6.5% e foarte mult, scoteam atat doar daca o alergam maxim pe Sport, cu depasiri din scurt si crosetari de trafic

Bucuresti - Brasov ai scos ok, e mult in urcare. La dus ar trebui sa scoti 4.5% daca mergi legal si nu folosesti A3-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, 75NOR said:

@icm76: Bine ai venit pe aria de Superb.

E manuala sau DSG ? 

>>E manuala, in 5 trepte

Ai rotile 16'' OEM pe ea sau altceva ? Si ce presiune ai in roti ? 

>>16'', presiune normala (nu s-a aprins senzorul de presiune in roti)

Pe BV - Fagaras daca mergi legal, eventual in limita e 10% peste, nu ar trebui sa scoti peste 5%. Cu S2-ul 2.0tdi 140 scoteam si 4.5 mers relaxat, stil plimbare, 2 persoane.

>>Aici mi-am facut probleme - am fost 3 si jumatate, cu masina plina cu virf cu bagaje :)

Dar, 6.5% e foarte mult, scoteam atat doar daca o alergam maxim pe Sport, cu depasiri din scurt si crosetari de trafic

Bucuresti - Brasov ai scos ok, e mult in urcare. La dus ar trebui sa scoti 4.5% daca mergi legal si nu folosesti A3-ul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mers 3 persoane si masina full, e normal sa creasca destul de mult consumul, e vorba totusi de un 1.6 care "simte" imediat la consum cand masina e plina, mai ales pe caroseria Superbului, trebuie sa lucreze din greu in conditiile astea.

Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme, e comportament normal. Atat timp cat nu mergi tot timpul cu masina plina, ai facut o alegere buna.

Vezi ca la Greenline ar trebui sa ai recomandari de presiune ceva mai mari (vezi pe usita rezervor), mai ales daca pe masina sunt gumele tip "energy saver" cu rezistenta redusa la inaintare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!