Jump to content

tudy_cnu
 Share

Postare recomandată

M-am intors si eu din micul meu eurotrip in care m-am bucurat sa revad Austria si Germania si sa vad pentru prima data Italia si, mai ales, Elvetia. 

Traseul a fost asa: Bucuresti - Munchen (2 nopti) - Bormio (1 noapte) - Lacul Como (1 noapte) - Elvetia - Munchen (3 nopti) - Viena (1 noapte) - Bucuresti. Despre drumurile dintre ele am scris aici.

Desi nu eram eu cel mai mare prieten al italienilor, Lacul Como chiar m-a impresionat si il recomand tuturor, mai ales ca e destul de accesibil un zbor pana la Milano de unde poti lua trenul ca sa ajungi aici. Am vizitat Castello di Vezio din Varenna, de unde privelistea era splendida, am mancat o pizza pe malul apei si apoi am trecut cu ferry la Bellagio. Gradinile vilei Melzi sunt fantastice, merita cei 4EUR pe care i-am platit. Partea vestica a lacului nu a mai incaput in program, asa ca am lasat-o pentru data viitoare. 

Prima poza este Lago di Resia, urmatoarele sunt cu lacul Como: rsz_0.thumb.jpg.bf81ddc96c29ebb62cd16d2d1958e611.jpgrsz_1.thumb.jpg.785e477b35bc8471c875a47583f9bb9b.jpgrsz_2.thumb.jpg.14cf21ad46c77b20e5ce35538b8dc805.jpgrsz_3.thumb.jpg.257f9185d96eaf6b97e91d12d59e3c52.jpgrsz_4.thumb.jpg.5f18987b5c943567f46e334b6c317389.jpg

Ziua urmatoare am petrecut-o in Elvetia, unde am vizitat St. Moritz timp de vreo 2ore, destul cat sa ne dam seama de ce are renumele pe care il are. Foarte frumoasa statiunea, curata, totul la locul lui si un aer aparte, per total. Cred ca iarna cand e totul inzapezit este deosebit, dar nici acum cand padurile erau colorate si muntii din departare plini de zapada nu este de neglijat. Pe drumul spre Germania, am ramas impresionati de peisajele pe care le are tara asta de oferit. Si inca am vazut doar un coltisor al ei, dar este pe lista pentru un concediu mai amplu, vreau sa vad si orase mai mari si sa o colind mai detaliat. 

2 dintre pasurile montane din Elvetia (Bernina si Fluela Pass): 

rsz_7.thumb.jpg.2b6d2416bc6dde68459b3b38c19c4f78.jpgrsz_5.thumb.jpg.b5230fc36d65a331256a29a4016351d0.jpgrsz_6.thumb.jpg.fd53bff11078fbe605ae865c44be8eeb.jpg

St. Moritz:

rsz_8.thumb.jpg.653f44cfbde2a3b26ef2d5d9bce3c522.jpg

Seara am ajuns in Liechtenstein, la Vaduz, dupa ce am trecut de cea mai ciudata zona de granita ever. La iesirea din Elvetia e o unitate militara care parea a fi fost candva o cetate medievala, si dupa ce intri practic in curtea ei, ajungi la o poarta lata de o singura masina, te intrebi de 3 ori daca nu cumva ai gresit drumul in timp ce te uiti la soldati cu armele la gat care stau de vorba linistiti, si pana la urma treci incet prin acea poarta, unde ti se deschide o pajiste verde si lata de ambele parti ale drumului, cu un castel care troneaza in departare in varful unui deal - Gutenberg Castle. Liechtenstein este o tara mica, dar care mi-a placut foarte mult. Prima comparatie care mi-a venit in minte este ca seamana cu Cartierul Francez din Bucuresti, doar ca asa e toata tara. Case frumoase si aranjate, gradini cu iarba verde si flori colorate, si deasupra lor, Vaduz Castle. Am mers pana sus la castel doar ca sa aflam ca de fapt nu se viziteaza, fiind resedinta printului tarii, apoi am coborat din nou in oras unde am vazut primele 6 obiective de pe tripadvisor in 5 min :)) Ne-am mai plimbat putin, ne-am mai minunat de linistea care era pe strada la ora 20 (in 60 min petrecute in centrul orasului, am numarat 9 oameni pe strada) si apoi am plecat catre Munchen.  

Vaduz Castle: 

rsz_9.thumb.jpg.cd3bfc0e304b67cbf9abe1631d878f6d.jpg

In rest, ne-am petrecut zilele in Munchen si imprejurimi: am facut un tur al Allianz Arena, am vizitat Memorialul de la Dachau, am profitat de ocazie si am baut o bere la Oktoberfest, de care am fost placut surprins, cumva galagia si haosul de acolo m-au atras si mi-au placut, acum inteleg de ce lumea face din asta un obiectiv in sine. In ultima zi am luat (pret de 22km :D) la picior orasul in cautarea suvenirurilor, bifand (din exterior) mare parte din obiectivele din centru si bucurandu-ma sa revad Marienplatz si primaria cea noua. O mentiune speciala pentru Palatul Nymphenburg - un rival la o scara mai mica pentru mult mai cunoscutul Schonbrunn - si pentru Park Cafe unde am gasit o atmosfera deosebita, de mult nu m-am mai simtit asa bine intr-o cafenea. 

Oktoberfest, Schloss Nymphenburg si un magazin random de pe strada :)):rsz_12.thumb.jpg.50cb551fcb058bed50b27d7ac672829f.jpgrsz_10.thumb.jpg.83828ad47545b5f20f0c065907fabe4a.jpgrsz_11.thumb.jpg.cc2eac014c50a5890274e84461aead24.jpg

Next stop: sa speram ca va fi Scandinavia, pe acelasi tipar.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva recomandari de cazare pentru salzbulrg sau imprejurimi, la preturi mai omenesti? Adica pana in 50 eur/camera/noapte? :D

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super @gabinitu23! La anul imi propun sa ajung si eu la Munchen, eventual combinat cu Praga :) Sa vedem totusi ce zice si copilotul :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reusesti, aeroportul din Viena e in drumul tau :)) Desi nu scutesti mare lucru, eu am venit singur de la Viena si nici nu stiu cand a trecut timpul, mai un telefon, mai o emisiune, in 11 ore eram acasa. Sau daca mai faceti si schimb de locuri la volan, e si mai simplu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu facem schimb de locuri, ca e automata si nu ii place :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG si Lane Assist, câh... fix ce mi-a lipsit mie in excursia asta :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari din Solden!

Cu ocazia minivacantei de 1 Decembrie, am zis sa mai scoatem Golful pe autrostrazile Europei. Traseul nu e nimic special Bucuresti - Solden si retur, cu o noapte de cazare in Viena si inca una la intors in Budapesta.

Va las si niste poze, mai ales pentru skiorii de pe forum :D 

 

solden4.jpg

solden1.jpg

solden2.jpg

solden3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Altenberg an der Rax- Austria. Au drumuri bune aici.

IMG_20180429_135454.jpg

IMG_20180429_135601.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super peisaje! Faci vreun circuit ceva? Povesteste'ne mai mult ?

OT: de ce ai da downvote la postarea colegului? ? traiasca trollii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fac un circuit de vreo 2 ani pe aici. Ne-am mutat cu relocare pentru minim 2 ani, maxim nu se stie.

 

Stam in Viena, si in fiecare weekend ma duc in alt loc sa vad una alta, imi plac maxim drumurile lor de munte pe urcare coborare, foarte bine semnalizate, asfalt foarte bun.

IMG_0103.jpg

IMG_0144.jpg

IMG_20180428_111858805.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevada White in soare puternic.

IMG_20180422_100125455.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I❤️Osterreich. Pt mine e cea mai frumoasa tara din cate am vazut, mai ales landul Tirol. Astept cu nerabdare luna iulie cand o sa stau vreo doua saptamani acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 11 ore, Luciosu a scris:

@deenman ai un follower perseverent

Pentru ca spre deosebire de voi userii, noi moderatorii vedem cine a dat like/dislike, va spun ca follower-ul respectiv are de platit ceva polite cu cativa alti useri de pe forum, nu numai cu @deenman.

Respectivul nu scapa niciun post al acestora fara sa dea dislike, indiferent ce scrie in acel post.

Asta e nivelul de educatie al unora dintre noi si din pacate atat stim, atat facem.

Din fericire, forumul limiteaza pozibilitatea zilnica de a acorda like/dislike la 10, altfel inrosea forumul zilnic.

Cu aceasta ocazie ii atrag OFICIAL atentia (atat respectivului cat si celui/celor care vor dori pe viitor sa ii urmeze ideea) ca daca va continua in acelasi stil, ii vom ban-a contul cat de curand.

NU e ok sa abuzezi de functiile forumului si nu e ok sa ne defulam frustrarile aici pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unul din vecini, va rog atenție că am prins toate cele 4 mașini ale lui. 

Viena.

 

IMG_20180510_183608.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic:  Mercedesul?

Daca e MB atunci nu se pupa :) cu ideea de italiene, dar poate e masina de vis a vis, care nu imi dau seama ce e... e una tot italiana?

Orasul e curat, aerisit si pare ca se lafaie cu spatiile de parcare. Sa tot traiesti acolo.

Edit: aia de dincolo acusi vad ca e un bavarez.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merţul are numere de München, celelalte 4 masini de Viena. Oricum, omu' pare ca are grija zilei de maine grupa mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, cred ca toate 4 sunt italiene, a patra fiind vespa :))

@deenman asa e? :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi rușine să bag mașina în garaj la subsol ( s500l, Bentley, vreo 5 porche foarte vechi 911 toate roșii, lamborghini). O sa pun poze.

 

Pot sa las seatu descuiat că nu l vrea nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai surprize :)

Oricum, nu mai e nici Viena ce a fost odata... Soferi mai agresivi si mai cretini decat aia cu numere de W eu n-am vazut decat in Romania. Daca ai numere de Austria esti safe, da' cu alte placute de inmatriculare trebuie sa fii atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste doua saptamani plec intr-un road trip prin Slovenia. Vor fi 8 nopti, 6 la Ljubljana si 2 la Maribor. Daca sunt colegi care au vizitat Slovenia, am rugamintea sa-mi dati cateva idei de locuri intereante de vazut prin tara. Nu in Ljubljana, pentru ca e deja a treia vizita acolo. Maribor pare interesant de batut la pas, motiv pentru care am decis sa punem o zi plina acolo. As mai vrea sa vad defileul Vintgar, lacul Bled cu castelul si insula de pe acesta, castelul Loka, poate pestera Postojna... What else?

Multumesc anticipat!

P.S. Stiu ca Venetia e "la o aruncatura de bat" (~240km) dar am vizitat-o si nu m-a impresionat asa ca nu o iau in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti faci mai mult timo pentru Bled si pestera, cu parcul natural. O zi nu iti ajunge :) este foarte misto. Felicitari pentru alegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la sud față de Ljubljana, mai exact în Bistra, dar dacă ajungi în zonă poți vedea muzeul tehnic, care printre altele are și o expoziție cu mașini de epocă.

http://www.tms.si/index.php?&lang=2

Iar mai aproape de Ljubljana ai grădina Arboretum Volcji Potok.

http://www.arboretum.si/en/

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!