Jump to content

tudy_cnu
 Share

Postare recomandată

Scriu cu rosu sa fiti atenti. Cine merge in sau doar trece prin Elvetia sa respecte cu strictete limitele de viteza si regulile de circulatie. Se dau amenzi de nu le putem duce. Proaspata informatie de la un coleg de lucru ce s-a dus cu motocicleta la plimbare si a depasit limita cu 16 km/h pe drum cu limitare normala de viteza.
Amenda este de 600 de euro. Colegul a spus ca Elvetia o sa o mai vada la TV.
Deci atentie nu numai pe autostrada ci si pe nationale, sate, orase si chiar si pe drum neasfaltat (just in case ca pun si acolo radar). La suma aia chiar daca nu va opresc sigur o sa o trimita acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma pe siteul pentru vignete postat mai devreme am vazut ca in dreptul Germaniei e trecut "Emission sticker". Anul trecut cand am trecut prin DE nu mi-am pus problema de asa ceva. Nici nu stiam ca exista.

Aveti idee de obligativitatea acestui sticker pentru masinile straine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan nu stau intr-un loc, stau in munchen 2 nopti (deci pot face muzeul tehnic si Legoland sau fabrica BMW ), 2 nopti la Konstanz, 1 noapte la Fussen, 4 nopti la Chiemsee

@75NOR cred ca mie imi spuneai de fabrica BMW, eu nu faceam diferenta intre muzeu, BMW Welt si fabrica, prefer fabrica, am fost anul asta la fabrica Lamborghini, care este diferita pentru ca nu este robotizata (sasiul si caroseria vin deja construite/vopsite) si acolo se face doar asamblarea manual, banuiesc ca la BMW sunt multi roboti

la Zugspitze este in constructie ceva acolo sus, sunt macarale, se lucreaza la o noua telecabina pana in Decembrie 2017, pana atunci se poate urca doar cu trenul cu cremaliera si cu cabina Gletscherbahn, au mai marit si preturile: 53 eur / adult, 31 eur / 6-15 ani sau 116 eur / familie 2+1

apropo, pentru amatorii de bicle Austria si Germania sunt bine organizate, adica piste separate de bicicleta pe sute de km, noi vom inchiria in zona Chiemsee si 2-3 zile vom face trasee cu diferenta de nivel 100-200m, in august este insa full ca este peste tot concediu/vacante asa ca pentru cine vrea liniste mai bine iunie-iulie

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minute în urmă, zorro00 a scris:

Aveti idee de obligativitatea acestui sticker pentru masinile straine?

Daca vrei sa intri in oras in zonele unde e interzis sa intri daca nu ai placheta verde sau albastra (in unele merge chiar si cu cea galbena), trebuie sa cumperi asa ceva. Nu costa mult, 9 euro parca. E vorba de Umweltplakette

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, zorro00 said:

Uitandu-ma pe siteul pentru vignete postat mai devreme am vazut ca in dreptul Germaniei e trecut "Emission sticker". Anul trecut cand am trecut prin DE nu mi-am pus problema de asa ceva. Nici nu stiam ca exista.

Aveti idee de obligativitatea acestui sticker pentru masinile straine?

https://www.umwelt-plakette.de/de/home.html

http://www.environmental-badge.co.uk/en/environmental-badge.html

Pe autostrazi nu ai nevoie de vigneta de emission sticker insa in multe orase (inclusiv Munchen) si unele zone (harta in primul link) trebuie altfel amenda 80 EUR. Mai greu este de cumparat ca inteleg ca se gasesc numai la sediile Dekra sau unde se poate face ITP. Mai bine online, nu stiu daca @tudy_cnu a apucat sa rezolve cu asta. Eu merg cu rent a car din Munchen si sigur are plaketa verde.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, The_Ego said:

@75NOR, mersi de recomandari insa eu nu merg acum acolo, m-ai confundat. Pt la anul insa sunt bune recomandarile.

Scuze, era de vina Golf-ul din avatar, te-am confundat cu @codz :( My bad 

8 minutes ago, codz said:

 

 cred ca mie imi spuneai de fabrica BMW, eu nu faceam diferenta intre muzeu, BMW Welt si fabrica, prefer fabrica, am fost anul asta la fabrica Lamborghini, care este diferita pentru ca nu este robotizata (sasiul si caroseria vin deja construite/vopsite) si acolo se face doar asamblarea manual, banuiesc ca la BMW sunt multi roboti

Da, tie vroiam sa-ti spun :) 

Turul e foarte ok: de unde intra balotii de tabla in fabrica, pana la control final la iesire. 

Evident, sunt destule zone robotizate :) A fost prima mea fabrica de masini vizitata, poate de asta m-a si impresionat in mod deosebit.

Daca vrei sa mergi, trebuie sa te programezi, gasesti detalii pe site-ul BMW Welt. Partea efectiva de Welt am vizitat-o cam 4 ore, deja vazusem fabrica. M-am zgait cu interes la cei carora li se livra masina acolo :wub: si apoi am plecat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am cautat si prin arhiva personala si am gasit niste poze de la muzeul tehnicii, Olympiapark (unde a fost atentatul in '72), castelul Nymphenburg (care are un parc imens). 

20150712_115651.jpg

20150712_160814_001.jpg

20150713_133327.jpg

20150713_095312.jpg

Eu am ajuns sambata seara in Munchen si nu am mai avut de unde sa cumpar placheta verde. Doar ca am lasat masina parcata in subsolul hotelului si nu a vazut nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam, vizitatorii nu sunt obligati sa aibe "bulina" lipita.

In München, daca ajungeti in Marienplatz(primaria) puteti bea o bere la Höfbräuhaus. Merita cel putin pentru atmosfera, daca nu va place berea?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre' urmărit pe calendarul de evenimente. Cand am fost eu în piata era un fel de gay-fest. Concerte...curcubee...travestiti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari din Budapesta! Cateva impresii de azi, cat mai cronologic posibil:

  • Lotul Sibiu - Sebes de autostrada s'a denivelat maxim. Nu asfaltul propriu zis, ci terenul de dedesubt se misca in toate directiile si a produs tot felul de denivelari in sosea. Nu stiu cum o sa reziste pe termen lung aceasta autostrada.
  • Deva - Lugoj e drum de sinucigasi. De 2 ori am fost la un pas de impact frontal din cauza unora ce s'au gandit sa depaseasca coloane intregi de masini in curbe.
  • Am fost super jecmanit intr'un MOL in Ungaria. Am platit plinul de motorina cu euro, la un curs de 265 forinti/eur, in conditiile in care, oficial, cursul era azi de 308 forinti/eur. Gaura a fost de aproximativ 12 euro. Recomand tuturor celor care petrec macar o zi in HU sa schimbe euro in forinti sau sa plateasca cu cardul. Inclusiv la terasa, in seara asta, chelnerul mi'a recomandat sa platesc cu cardul, daca tot nu aveam forinti la mine.
  • Foarte cald in Budapesta. La ora la care va scriu, sunt 25 de grade. Sunt pe terapie cu bere, sa mai atenuez din efectul caldurii :)) 
  • Maine e zi de vizitat Budapesta, las GTD'ul sa se odihneasca, iar poimaine plecam spre Venetia, la recomandarile voastre prin Austria via Tarvisio. 

Din ce am vazut pe GMaps, s'a deschis Col de L'Iseran asa ca pe aici voi merge de la Torino la Chamonix. \

Fata de programul initial, am facut niste modificari, asa ca, cu siguranta, nu voi mai ajunge la Munchen. In partea a 2'a a calatoriei, am pe lista inclusiv o locatie ceva mai inedita. :winter:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te  sfatuiescsa faci slovenia și italia..prin vama trieste ..  si de acolo aj imediat în venezia.

Inca un sfat..nu intra cu masina în venezia ca o sa plătești parcare cât nu ai plătit tu toată europa?

Știu ce vb ca sunt aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dydu_kuftoata lumea are nevoie de Umweltplakette daca intra in orase in care e obligatorie. 

Eu pe a mea am dat 4,50 euro la biroul de inmatriculari al Primariei. Se vand si la firmele care fac numere de inmatriculare, in baza talonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit avertisment in urma cu 4 ani pentru ca nu aveam pe masina de Romania Umweltplakette in Mainz. Deci eu va sfatuiesc sa o procurati pentru Germania.

Ma bucur ca a mai confirmat inca o persona ceea ce am vrut sa transmit la inceputul topicului despre Elvetia. Eu stiu caz in care cineva si-a luat amenda ca a depasit limita cu 2 km/h.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si nu. In cantoanele franceze nu-i dracu chiar asa tuciuriu, in Vaud e o toleranta de 5%. In alea nordice, e zero. Daca zona e de 30 si tu ai 31, iti face poza :) in Romania nu le trimit pentru bagatele de 100 franci, insa daca e mai mare "paguba", isi incearca si ei norocul. Eu stiu ca Romania nu are acord de reciprocitate cu Elvetia pentru incasarea amenzilor. Daca ma insel, rog un link oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, B_o_g_d_a_n a scris:

@dydu_kuftoata lumea are nevoie de Umweltplakette daca intra in orase in care e obligatorie. 

Eu pe a mea am dat 4,50 euro la biroul de inmatriculari al Primariei. Se vand si la firmele care fac numere de inmatriculare, in baza talonului.

Amenda este cam 80 de Euro daca  nu ma insel in Koln.Costul bulinei este de 5 euro.Nu este obligatorie decat daca parchezi in centrul orasului pe trotuar. Daca se parcheaza in parcari subterane/supraterane nu este nevoie de Umweltplakette.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda iei doar daca esti oprit in trafic, nu daca esti parcat sub ori suprateran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muzeul tehnic din Muchen are 3 locatii, una din ele special pentru transport aerian, pe un fost aeroport.

http://www.deutsches-museum.de/index.php?id=1&L=1

Recomand si eu muzeul BMW, eu imi doresc sa ajung la muzeul Audi de la Ingolstadt, e in plan in cateva luni, cand ajung iar la Munchen.

Daca aveti timp, vizitati si gradina zoologica, e senzationala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresii de azi:

  • Budapesta e realmente un oras superb. Se pare ca ei au inteles un pic altfel comunismul, cel putin din punct de vedere arhitectural, si nu au facut blocuri peste blocuri peste blocuri, macar in partea centrala a orasului. E mult mai aerisit, mai curat si cu mult mai multe spatii verzi decat in Bucuresti.
  • Am vizitat strictul necesar si doar pe afara, Castelul Buda si cartierul din jur, centrul Pestei + o croaziera de 90 de minute cu vaporasul. La 23 de euro, cu 3 beri (sau 2 cocktailuri, pentru doamne) mi s'a parut pomana :D 
  • Cu schimbul euro -> forinti, mare mare atentie. Nu stiu de ce, dar unele case de schimb valutar se lauda ca nu au comision, dar au o rata de schimb infecta, aprox 250 de forinti/euro. Rata buna de schimb o gasiti fix la cele cu comision, unde schimba aia cu 300-310 forinti/eur, cu un comision de aprox 500 forinti pentru sume gen 50-100 eur.
  • Am mancat extraordinar de bine la Hungarikum Bistro, fix in centru. 2 gulas, un ciolan de porc imens, pentru 2 persoane, servit cu cartofi la cuptor si salata de muraturi, o cafea si o bere mare -> 30 de euro. Plus tot felul de tratatii din partea casei si o servire impecabila. Chiar recomandam cu caldura restaurantul respectiv.
  • Azi au fost 31 de grade si pic de nor pe cer, drept urmare am tras un bronz de tractoristi de toata frumusetea. 

Si acum vine partea interesanta :)) 

Din cauza faptului ca maine e sarbatoare nationala in Italia, cazarile in Venetia si imprejur (am ajuns cu cautarile inclusiv in Treviso, la 40 de km) sunt mega full si ce a mai ramas liber au preturi de domeniul SF. Asta, combinat cu bronzul de mai sus de tractorist, m'au facut sa ma consult cu copilotul si, long story short, maine seara innoptam in Opatija, Croatia, pe coasta dalmata :)) 

La 6-7 plec de aici si ma asteapta un drum de aproximativ 5 ore, pe care am vazut ca il voi face complet pe autostrada, pana acolo. Maine restul zilei plaja, la fel si sambata dimineata, si mai vedem daca mai plecam spre Torino :)) 

ungaria 2.JPG

ungaria 1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat, pentru cei care doresc sa viziteze fabricile/muzeele Audi, BMW si Mercedes: incercati, pe cat posibil, sa le vizitati exact in ordinea asta. Eu am facut exact invers si, din pacate, in comparatie cu Mercedes, BMW e destul de nespectaculos iar Audi pare chiar meschin. La VW nu stiu cum e, la Wolfsburg nu am ajuns inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n Persoana care a primit amenda locuiește în Elveția și mașina ii tot acolo înmatriculată deci nu știu dacă "premiile" se trimit in Romania dar polițiștii de acolo au și obiceiul să oprească imediat după ce s-a încălcat o regula. 

@tudy_cnu Concediu plăcut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu, Găsești cazare la Padova. ..

Dacă știam ca vrei sa ajungi la Venezia mai din timp te ajutam eu..Eu locuiesc aproape de Treviso. ..ți.as fi căutat camera la un hotel într.un orășel mai micuț. .da poate pe data viitoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos asteptam alte impresii dupa ce termin golfulețu vreau şi eu să fac un tur cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva impresii si poze si pentru ziua 3 :) Sper sa ma mai urmareasca cineva, sa nu scriu degeaba :)) 

  • Asa cum va spuneam ieri, azi m'am abatut de la traseu si am ajuns in Croatia, la Opatija, langa Rijeka. Drumul pana aici a fost de aprox 500 de km, 100% pe autostrada. 
  • Jumatate din drumul prin Ungaria ne'a plouat torential si eram deja suparat ca mi s'a murdarit masina si mai am atata de mers. Mare surpriza cand am oprit la croati intr'o parcare si am vazut masina la fel de curata ca atunci cand am plecat :D Nu stiu ce fac ungurii astia cu autostrazile lor, daca le spala cu sapun, dar sunt un exemplu de urmat. Banuiesc ca si in restul tarilor civilizate e la fel.
  • Am intrat putin si prin Zagreb, ca avea nevoie consoarta de costum de baie. Nu am mers chiar prin centru, dar pare un oras aerisit. Totusi, si la ei acele blocuri turn comuniste, deosebit de hidoase.
  • Traversarea Croatiei pe autostrada = 15 euro. Mare grija sa nu intrati pe banda pe care scrie ENC. Cred ca e un dispozitiv din ala electronic, cum e telepass'ul in Italia, si nu e nimeni la casa. Eu am crezut ca scrie ENG pe asfalt si ca e banda unde iti pot oferi informatii si in engleza :)) Claxoane, avarii, carne croata in frigider romanesc :)) Se mai intampla...
  • Autostrada de la Zagreb spre Marea Adriatica e pur si simplu superba. Tuneluri peste tuneluri, urcari, coborari, ce sa mai, o adevarata lucrare inginereasca. Si cand ma gandesc ca la noi de 30 de ani se chuinuie sa treaca muntii
  • Croatii sunt mult mai corecti fata de unguri. Peste tot aici poti plati in euro, dar spre deosebire de Ungaria, astia folosesc cursul oficial, de 7.4 kuna/euro. Sunt atat de corecti incat atunci cand restul in euro le da cu virgula, iti mai dau si niste kune pe langa.
  • Niste informatii turistice: Opatija e asezat pe o stanca, deci plaje propriu zise ioc (am auzit ca ar fi una la vreo 10 km), dar peste tot sunt "plaje" de piatra, un fel de pontoane cu sezlonguri, care au amenajate si niste intrari in apa. Apa neasteptat de calda pt inceput de iunie, aprox 20 de grade. Mancarea e foarte buna, cu destule influente italiene, berea locala si ea buna, am baut chiar si un pahar de chardonnay croat, chiar decent. Ahh, si sa nu uit, branza de pe insula Krk merita incercata :D

 

Maine revin la planul initial si o intindem spre Torino (aprox 6 ore), unde ma asteapta un unchi nerabdator si unde voi vedea si finala CL. Sper sa fie de buna augur. Forza Juve! :)) 

croatia 2.JPG

croatia 3.JPG

croatia 1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carne croata in frigider romanesc. Asta a fost buna :biggrin:.... daca vrei sa faci mici din ea nu merge sa faci.... numai kevapcici :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!