Jump to content

Volan cu 4 spite pe A3 din 2007?


cosminbej
 Share

Postare recomandată

d-nilor va multumesc,

el a fost pus pe seat, e adevarat fara comenzile pe volan ... ma gandeam ca le pot face functionale .

am pus poza , in link-ul de mai sus cu masina pe care a fost pus ...

Modificat de bluewave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca e de B6, codul cu 8E0 sigur e de B6. Inainte s-a pus doar B5 RS4, insa acolo codul este cu 8D0.

Oricum, asa cum am zis si am mai cautat si acum, acele comenzi ar fi pentru tiptronic/multitronic..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul de mai sus are dreptate, acelea nu sunt comenzi pe volan (in sensul de a controla playerul audio, telefon, etc) ci sunt comenzi pentru cutia de viteze automata. In niciun caz nu vor putea fi "facute" sa functioneze ca niste comenzi pe volan pentru playerul audio, nici macar pe un A4 B6 (2001-2004), masina pe care a fost montat din fabrica acest tip de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aduc putin in actualitate acest topic banuiesc ca merge sa se faca trecerea de la single la dual stage daca se leaga in paralel firele iar airbagul tot s ar declansa intrucat capsa are nevoie doarde 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu l-au pus bine dar controllerul ii da calculatorului de pe volan 12v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii? Ai legat tu in paralel si ai facut teste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap pe un A4, eroare de aribag nu a dat normal din cauza rezistentei marite fiind in paralel, dar nu inteleg de ce nu s-ar declansa.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te intrebam daca ai incercat sa declansezi airbag-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu da volanul jos da-i 12v pe modulul de airbag si o sa explodeze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat daca TU ai testat asta! Nu mai pune pe altii sa incerce aberatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt atatea B6 (deci single stage) cu volan de B7 (dual stage), deci nu vad de ce sunteti atat de transanti cand vine vorba de acesta trecere de la single stage la dual stage. A, ca nu va functiona airbagul ca unul dual stage, ci va avea o singura treapta asta e adevarat, dar ca nu se poate?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa lume afirma ca nu s ar mai declansa airbagul bazandu se pe o topic de pe un site britanic al unuia care a avut accident si facuse acest retrofit iar airbagul nu a sarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merita sa iti pui in pericol sanatatea si siguranta pentru un volan.

Pana acum, a fost documentat un singur accident al unei persoane care a trecut de la single stage la dual stage si caruia nu i-a sarit airbagul de la volan, desi nu avea eroare in bord, iar toate celelalte airbaguri sarisera.

Pentru mine e destul de clar, pana cand nu apare ceva concret, la fel de bine documentat cu poze, cum ca ar functiona, prefer sa raman cu volanul de tip vechi dar sa ma stiu in siguranta. In rest, sunt doar vorbe si banuieli..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare tuturor,
Nu de mult timp sunt fericitul posesor al unui Audi A3 8P Sportback (08.2010) 2.0 TDI. Din pacate masinuta are putine optiuni si vreau sa ii montez comenzi pe volan. Dupa mai multe cautari am strans o lista cu, codurile pieselor care mi-ar trebui:
cod spirala : 1K0 959 653 D ?
cod modul highline: 8P0 953 549 K
cod comenzi volan: 4E0 951 527A EWEP
cod cablu airbag: 8P0 971 589 ADQ ?
Nu sunt insa sigur de codul cablului de la airbag si spirala. Ma puteti ajuta ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca masina este 2010/2011, posibil sa nu fie ok codurile postate de tine.

fa o scanare la masina si da-mi sa ma uit la ea, sa vedem ce ai tu acum pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,  mulțumesc de răspuns,  am atașat aici scanarea. Îmi poți spune dacă suportă și lumini ambientale calculatorul?

alin a3 full.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul de coloana nu suporta volan multifunctional. Iti trebuie unul tot cu 1K0 xxx xxx nu cu 8Px xxx xxx, cum ai postat tu mai sus. 

Centrala electrica - posibil sa suporte - intra pe ea, la long coding si vezi daca le poti activa - eu zic ca da, avand in vedere codul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spirala ma poti ajuta cu un cod? ca nu am gasit altceva decat cu codul de il am si eu, imi mai trebuie si cablul de la airbag + butoane. Multumec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie de alta spira, merge a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cablul airbag? multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare sa se potriveasca codul postat de tine mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu am gasit exact pe codul asta :8P0 971 589 ADQ. Am gasit variante asa: 8P0 971 589 AD si 8P0 971 589 Q

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!