Jump to content

Volan cu 4 spite pe A3 din 2007?


cosminbej
 Share

Postare recomandată

Salut! Am si eu o intrebare. Stiti cumva daca modelul asta de volan poate fi gasit la un A3 2.0 TDI fabricat in 2007? Vrea sa cumpere un prieten un A3 din 2007, a pus ochii pe unul dar are modelul asta de volan care se gaseste pe versiunea 2000 - 2003, ceea ce pare suspect.

http://imageshack.us/photo/my-images/163/audia3volan.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a pus, volanul ala s-a pus pana la sfarsitul anului 2004 pe masinile in 3 usi, adica inainte de facelift - ocazie cu care au lansat si varianta in 5 usi.

Discutia despre masina aia sh a mai fost si pe un alt forum, masina de fapt e un sportback (5 usi), si cum am zis mai sus, nu numai ca anul e prea nou pt a avea volan de genul ala, dar nici macar nu s-a pus vreodata pe a3 in 5 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

De potrivit mai mult ca sigur ca merge, insa ai nevoie si de airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag clar imi trebuie insa ma intereseaza daca fizic volanul se potriveste si daca vor functiona comenzile.

Comenzile alea au mai multe butoane decat am eu acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te incapatanezi huh? Ti-am zis si pe PM ca nu se potriveste, decat cu niste modificari serioase (chiar si asa ma indoiesc).

Probabil fizic volanul se va potrivi.. iar comenzile sunt altele decat poate masina. La Mode si Nav nu ai corespondenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu s-ar potrivii? Nu s-a pus si pe generatia actuala de A3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S3 are asa

2007-Audi-S3-Interior-1280x960.jpg

La Audi mai era faza cu airbag-ul single sau double stage, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kirkus al meu e de R8 :)

@Andi.B generatia actuala de A3 are alta centrala electrica alt calculator de volan. Dupa cum stii, nici clima nu se mai potriveste!

@Rave la A3 s-a schimbat de la single stage la dual stage din 2004. Ce este dupa 2004 sunt toate dual stage....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te incapatanezi huh? Ti-am zis si pe PM ca nu se potriveste, decat cu niste modificari serioase (chiar si asa ma indoiesc).

Probabil fizic volanul se va potrivi.. iar comenzile sunt altele decat poate masina. La Mode si Nav nu ai corespondenta...

Nu ma incapatanez. Nu mi-ai zis sigur si am zis ca mai bine intreb inainte.

Acum, oamenii aia mai au si varianta fara butoane. Oare nu as putea pune butoanele mele in volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar asta: http://www.carsystems.pl/audi-steering-wheel-s-line-tt-s-line-tts-s3-s4-rs4-8j-r8-rs6-paddle-shift-ready,id145.html ?

Nu are butoanele si clapetele DSG insa are spatiile pentru ele. Le-as putea lua pe cele de pe actualul volan si sa le montez pe asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-am pus comenzi pe volam cu cablaj complet plus calculator coloana si nu functioneaza. Tin sa precizez ca nu am ceasuri cu display. (Audi A3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ce masina, ce an, ce motor....?

Ai facut codarile necesare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A3, 2006, 1.9 TDI, am facut codarile cu VCDS si imi spune incorect coding, ma puteti ajuta... ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ce coding i-ai pus ? posteaza un printscreen cu balonul de help, care iti apare la coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai ca nu inteleg !

Tu nu ai BC in IC (intre vitezometru si turometru) ?

Adica ce am indicat eu prin sageata si intrebare in poza de mai jos :

post-20331-0-97725400-1337344893_thumb.j

Daca nu ai pentru ce ai pus volan cu comenzi ?

Doar ca sa dai mai tare sau mai incet radioul ?

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristy_4speed

daca tot sa deschis acest topic ...hai sa ma bag si eu in seama:P

pe s3-ul 8l ....merge volanul de la modelul mai nou de s3....ca parca ma bate un gand:P

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pentru masina din semnatura am achizitonat un volan in trei spite + airbag (a4) cu comenzi pe el (butoane +/- stanga si dreapta).

cum le pot face functionale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie cablata masina, adaugat modulul de comanda, pt volan....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, cam greu de pus volan de A4 pe modul coloana volan de A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8L - 2001 - nu are calculator de coloana.

A4 - B6 - are, A4 B5 - nu are... deci, depinde si de ce A4 vorbim - daca a luat de B5 - merge.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

am facut ceva poze cu volanul (8E0124 A) si airbag-ul (mentionez ca omul de la care l-am cumparat nu mi-a dat si cablul de la airbag, deoarece cum spuneam si mai sus el a fost pus pe un seat ibitza).

tot in ele se vad si butoanele laterale , cu conectorul (4B0 973 705)...

https://www.dropbox....f2z3/uCyijOEkMy

Modificat de bluewave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul e de A4 B6.

Din cate stiu eu (s-ar putea sa ma insel), chiar m-am interesat de un astfel de volan pentru mine, butoanele nu sunt pentru comenzi pe volan, ci sunt de la tiptronic.

Singura varianta pentru comenzi pe volan pe platforma anilor respectivi (pana in 2004) a fost volanul in 4 spite, din pacate.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!