Jump to content

Haldex Gen 5 (4motion, 4drive, 4x4, etc) - cum functioneaza, probleme, etc


Cristian
 Share

Postare recomandată

Acum am iesit pe poarta Brady. Revizie si curatat pompa haldex. La orice accelerare intra controlul tractiunii si masina este lesinata. Revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de aici insista ca era stricata masina de dinainte. Se pare ca urmeaza protectia consumatorului. Daca are cineva un sfat, il primesc cu drag, chiar am nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza si posteaza eroarea.

Dupa interventie pompa trebuie amorsata din output test ,altfel nu merge si da eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au incercat. Dar nici macar nu se mai invarte. Nu da eroare. Doar curentul consumat este 0.1A 

Sper sa nu imi ceara bani. Practic pompa a murit la ei in service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pompa... o mai vede? vb serios acu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gen cei care vor sa faca aceasta curatare, sa aiba in vedere si posibila complicare a situatiei. Totusi, ca idee, cred ca nu e bine sa fie scoasa mufa pompei, si sa se faca acea curatare cu pompa conectata. La mine era ceva mizerie acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai făcut schimbarea uleiului in Haldex de de cand ai masina?

Inainte de schimb pleca cu toate rotile fara patinare pe puntea față?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, catalinmiti said:

Totusi, ca idee, cred ca nu e bine sa fie scoasa mufa pompei, si sa se faca acea curatare cu pompa conectata.

N-are treaba. Am facut asta de N ori, inclusiv mufa de la rezervor (care are acelasi efect). Verifica/curata mufa inainte de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au comandat deja pompa noua. Au masurat si pompa demontata de pe masina si zic ca e moarta. Practic tot defectul a aparut la ei in curte, si vor suporta mare parte din paguba, cel putin asa pare si asa ar fi logic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se vede pe pagina anterioara, si la mine s-a scos mufa (la naiba, e o simpla mufa si curatarea eficienta necesita "demontarea" pompei). Din pacate astfel de evenimente nefericite s-ar putea sa aiba urmari neplacute pentru viitorii doritori ai unei astfel de operatiuni - parca vad ca Brady nu va mai accepta sa faca aceasta operatiune fara  "riscul" asumat de client... :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze anticipat.. dar nu aveam de unde sa stiu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa Haldex se poate diagnostica/repara ... nu in reprezentanta insa. De cele mai multe ori e blocat rotorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, catalinmiti said:

Imi cer scuze anticipat.. dar nu aveam de unde sa stiu 

Pai nu e vina ta. Nu e vina nimanui cred...doar bad luck.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinmiti cati km are mașina? Bănuiesc ca ești la primul schimb. Din ce spui tu este clar ca ei au stricat-o. 

Sa ne spui cum ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

67.000 are. Este prima demontare a pompei si al 3-lea schimb de lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Bine de stiut ca trebuie atentie sporita. Eu am schimbat prima data la 60k, dupaia la 90k ( am aflat ulterior de mizeria din filtru si ca ar trebui curata sita), iar acum la 100k vreau sa curat sita cu un nou schimb de ulei pt haldex. Sita nefiind curatata niciodata, dar nici nu am probleme. Fara erori si totul functioneaza in parametrii ( oricum n as vrea sa mai tin pana la 120k ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, tetea said:

@catalinmiti cati km are mașina? Bănuiesc ca ești la primul schimb. Din ce spui tu este clar ca ei au stricat-o. 

Sa ne spui cum ai rezolvat.

E clar ca pompa s-a stricat acolo. Doar ca nu vad cum ar putea cineva (oricine !) sa o strice, exceptand cazuri extreme in care ii da cineva drumul fara ulei sau alte tampenii. Operatiunea in sine este de-o banalitatea iesita din comun, oricine o poate face daca are o pompa de bagat ulei (ca sa nu se chinuie) si are acces sub masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic. La mijloc sta si perversitatea mecanicilor in general ( nu de la Brady) care mereu zic ca : Auu , tu esti din ala de pe forumuri, care stii mai bine decat mecanicii ca ai vazut pe forumuri. Ei bine, am ocazia sa le-o intorc: eu sunt atehnic, prost, idiot si nu stiu cum functioneaza niciun fel de masina. Am adus-o buna. Ei mi-au dat hartie la final cu constatare: stergatoare uzate si discuri de frana spate ruginite. Nicio pomeneala de 4 motion. Acum brusc e bine pt ei sa stiu mecanica sa ma faca sa inteleg ca nu au gresit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi cand a aparut problema le-am zis ca sa facem o programare pe vineri au zis ca nu esre nevoie, ca ma suna cand ajunge pompa si sa ma bage intre programari. M-au sunat vineri, ca marti la 8:15 sa fiu la ei. Si ca nu se poate printre programari. Azi am fosr, a durat ceva, dar pana la urma au facut-o. Pompa si manopera gratis. Uleiul voiau sa il refoloseasca pe cel de saptamana trecuta. Dar avea particule de mizerie in el si la demontarea de data trecuta si de azi clar s-a pierdut din el si nivelul nu era bun. Asadar am cumparat eu ulei-285 si gata. La prima plecare mai tare, a intrat iara controlul tractiunii pe la 5000rpm. Dupa care totul merge bine. Pare problema rezolvata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasoala treaba cu pompa... mai pui ca este si reprezentanta. Cred ca este destul de probabil sa fie de la mufa, asta daca au desfacut-o; iese destul de greu din computer-ul pentru Haldex, din cauza unghiului nici nu prea ai cum sa o apuci bine si sa apesi unde trebuie. EU Am fost nevoit sa dau jos mai intai computer-ul, dupa care am reusit cu greu sa scot ambele mufe, cea catre ECU si cea catre pompa haldex; plasticul se cam intepenise. La tine, daca ar fi fost stricata dinainte, ar fi trebuit sa-ti spuna asta inainte sa lucreze la ea. Din punctul meu de vedere sunt vinovati; fie de prostie sau chiar rea intenie. Pompa se poate curata si fara a-i deconecta mufa, dar e mai incomod.

IMG_20200620_132903.jpg

IMG_20200620_133038.jpg

IMG_20200620_153205.jpg

IMG_20200620_153530.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au crezut si ei ca este mufa, insa au masurat pompa demontata de pe masina si era moarta. Data viitoare nu as mai demonta-o din mufa. M-a speriat ca a intrat iara controlul tractiunii, dar poate a durat putin pana a recalibrat masina anumiti parametri. Sper ca au dat basic settings la pompa dupa montare, asa incercasera sa o resusciteze si pe prima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/22/2020 at 6:00 PM, C Z R said:

Dar ce ne facem ca fix astia "de pe forumuri" stim mai bine decat ei in marea majoritate a cazurilor?

Edit: si nu o spun in lauda catre noi ci arat cu degetul ca sunt prost instruiti iar faptul ca nu pun suflet in ceea ce fac ii impiedica sa invete/afle lucruri noi.

Pentru ca înțeleg ca esti relativ aproape de kilometrul zero al grupului VAG in RO ceea ce inseamna ca ai ocazia sa dai tonul ;) (in sensul bun, din care sa beneficiem cu totii), la PBN se curăță sita de la haldex?

La mine, în zona de est a țării se pare că sita nu există.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu ofera asta by default. Trebuie cerut separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!