Jump to content

RCD 330G


Mihai my
 Share

Postare recomandată

On 2/3/2018 at 13:55, putina a scris:

Salut! Stai linistit, se "repara" singur, mie la frig nu imi mai dadea sunet..dupa aprox. 1 ora si-a revenit singur..restul era perfect functional

Pe android 7 nu mai merge nimic... :( am citit despre aplicatia easyconnect doar ca este mai complicat deoarece trebuie instalata si in unitate...si difera in functie de unitate ceva de genul.. Culmea este ca pe iphone arata nativ hartile iar pe android nimic..

da, a 2a zi si-a revenit singur xD mersi de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat eu acuma seara acel adaptor  pentru comenzile de pe volan pe masina mea, Octavia 2 2006, merg toate butoanele, eu am varianta cu butoanele de apeluri in partea stanga, dar probabil merge si la cealalta varianta, evident ca va merge si pe Golf 5, din moment ce adaptorul era practic pentru Golf dar din fericire merge si pe Octavia, nu stiu daca va merge si pe Passat. 

Modificat de emilmusat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emilmusat: funcționează toate comenzile inclusiv cele legate de telefon? Eu am 330G plus dar nu am pus comenzi pe volan tocmai fiindcă știam că nu funcționează. În situația dată poate mă răzgândesc. Am volan cu piele de Passat CC la care pot montacomenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, emilmusat said:

Mi-am montat eu acuma seara acel adaptor  pentru comenzile de pe volan pe masina mea, Octavia 2 2006, merg toate butoanele, eu am varianta cu butoanele de apeluri in partea stanga, dar probabil merge si la cealalta varianta, evident ca va merge si pe Golf 5, din moment ce adaptorul era practic pentru Golf dar din fericire merge si pe Octavia, nu stiu daca va merge si pe Passat. 

Ce vers de rcd ai? Cu A sau B? Interesant daca merge pe ambele, avand in vedere ca au sisteme diferite, iar semnalul de can este decodat diferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KISSSKY da, functioneaza tot , atat doar ca la modelele cu 8 butoane stit ca sunt 2 butoane de apel , initiere apel si inchidere apel , pe cand la cele cu 12 e unu sigur, ei bine cu acest adaptor cele 2 butoane se comporta identic , dar asta nu deranjeaza cu absolut nimic,   faza tare e ca la butonul de microfon daca ai conectat android auto si il apesi incepe sa te intrebe google ce doresti :) , daca nu ai conectat android auto si apesi butonul mic atunci incepe asistentul samsung sa te ajute (eu avandtelefon samsung conectat ) 

@Yogurd eu am verisunea Noname 187B , HW534 SW Y802 .

sambata voi incerca sa vad daca merge camera de marsarier fara delay box, cel de la care am luat navigatia zicea sa merge fara delay box, o sa pun montez camera cu un releu care preia semnalul de trigger  de la becurile de marsarier iar curentul de la un semanl ACC , sunt curios daca o sa merga. 

Modificat de emilmusat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e bine de stiut ca este si pt vers cu B solutie la volanul de 8 butoane.

Eu am dezvoltat pt cele cu A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cele cu A solutia este una software sau hardware ? exista vreo modalitate de a avea android auto pe cele cu A ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt volan este hardware, un modul separat.

Pe cele cu A se face oglindire 100% a telefonului. Plus, se poate instala navigatie de sine statatoare cu modul gps si antena.

din pacate nu stiu de ce nu pot sa deschid topic in aria comerciala. Ofer aceste servicii. Pt mai multe detalii in prv.

Modificat de Yogurd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A observat cineva că LG mirrordrive nu mai funcționează? De aici nici oglindirea telefonului pe RCD 330g...? 

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea personala este urmatoarea: dupa un an de folosire Easyconnected - program de oglindire a imaginii telefoanelor pentru navigatiile aftermarklet cu wince si probabil pe veriunile 187A de RCD330 - este un program greu de configurat pentru un utilizator obisnuit, ma refer atat sa il pui pe navigatie cat si pe sa iti configurezi telefonul , cand ti-e lumea mai draga ti se deconecteaza, nu de multe ori e drept dar se mai deconecteaza, plus ca mai trebuie sa instalezi aplicatii in telefon care sa iti blocheze ecranul pe orizontala , cand conectezi telefonul trebuie sa inchizi aplicatia de la easyconnect , deci operatiuni inutile in plus de facut, de 1 luna folosesc android auto si e wow , adica e ceva mai profesional sa zic asa, am incercat si cu mirrorlink (standardul echivalent cu Android Auto - a nu se confunda cu oglindirea imagini -mirror screen )  cu progamul Sygic (aplicatie de GPS buna pentru harti offline )  care de asemenea este foarte bun, sper ca in viitor waze sa fie compatibil si cu mirrorlink, atunci toti cei care au RCD330 doar cu cu mirrorlink vor putea sa foloseaza waze-ul . Concluzia mea e android auto mirrorlink sau apple carplay , restul sunt improvizatii care o sa te enerveze . Repet tot ce am scris este din experienta proprie si este parerea mea personala.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea, te contrazic total in ceea ce priveste oglindirea. Sunt diverse metode, probabil nu ai intalnit o pe cea potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai tare la RCD330 ma enerveaza 2 lucruri:

- faptul ca nu are RDS

- faptul ca nu intra vocea navigatiei peste radio.

 

in rest e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine are RDS radio-ul, arata numele postului de radio, si intra si vocea navigatiei peste radio atat cu android auto cat si cu Sygic prin mirrorlink 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să înțeleg că tu ai Noname și ai și android auto pe RCD... Eu am Desay 187A și singura opțiune care o văd la mine e să rulez android auto pe telefon și să oglindesc telefonul pe RCD folosind Easyconnected... 

Altă opțiune mai ușoară nu găsesc fără a schimba RCD-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KISSSKY da, exact , eu am noname,  nu ai mirrorlink pe rcd ? daca da poti folosi doar Sygic Car Navigation aplicatie  invarianta pentru mirrlink, din pacate waze-ul nu e inca compatibil cu mirrlink si singura solutie este easyconnected pentru waze, repet nu e rea aceasta optiune iti faci treaba si cu easyconnected , doar spun ca AA si mirrlink sunt peste .

@Yogurd posibil sa nu fi gasit eu chiar cea mai simpla metoda, dar si asa raman la parerea initiala,  AA si mirrolink sunt aplicatii  care nu doar oglindesc ci si adapteaza  interfata special  nevoilor cand esti la volan, + la easyconnected sunetul nu e redat , doar imaginea, bine poti reda si sunetul prin bluetooth dar atunci trebuie sa ai muzica in telefon sau online, iarasi te complici , pe cand la AA si mirrorlink ai conectat telefonul si nu mai trebuie sa faci nimic, simplitate si asta la volan conteaza mult ca totul sa fie cat mai simplu .


O chestie interesanta ce am observat este  atunci cand se  intuneca afara si senzorul de lumini imi aprinde farurile automat si waze-ul imi schimba interfata pentru noapte,  si am masina din 2006 , bine cu can gateway schimbat , pus unul AN la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan o să folosesc Easy connect iar telefonul va sta conectat Bluetooth la mașină. Pentru simplitatea de care vorbești tu o să folosesc AA pe telefon... Asta în situația unui drum lung cu necesitatea GPS... În rest nu folosesc altceva decât muzica, radioul și telefonul de pe RCD. Navigația doar în unele concedii... Nu merită să cheltuiești bani mai mulți doar pentru GPS... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu m-am facut eu inteles , exista pe unele  navigatii NoName 187B incorporat sistemul AA, un fel de easyconnected, dar care nu face o oglindire a imaginii ci o transpunere adaptata sa ma exprim asa a aplicatiei de pe telefon pe ecranul masinii. Daca observi in filmuletul de mai jos pe ecranul telefonului apare scris Android Auto. Tu avand varianta de la Desay nu vei putea folosi acest sistem , in schimb vei putea folosi cum ai zis, easyconnected oglindind ecranul telefonului in timp ce folosesti aplicatia AA de pe telefon , sunt 2 modalitati diferite. Din pacate pe navigatiile de la Desay (187A si 187B) deocamdata nu exista sistemul AA, de aia variantele NoName 187B sunt mai scumpe tocmai prin faptul ca au AA in timp cele de la Desay unele au Apple Carplay (echivalentul lui AA dar de la Apple) si sistemul mirrorlink (care un fel de AA dar din pacate nu toate telefoanele android sunt compatibile cu sitemul mirrorlink ) .

Deci recapituland , easyconnected oglindeste( iti arata exact ecranul de pe telefon pe navigatie ) iar sistemele AA , mirrorlink si AppleCarplay fac o transpunere adaptata pe ecranul masinii

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, emilmusat said:

La mine are RDS radio-ul, arata numele postului de radio, si intra si vocea navigatiei peste radio atat cu android auto cat si cu Sygic prin mirrorlink 

la RDS ma refer sa schimbe singur frecventa atunci cand te deplasezi prin tara.

Al meu nu face asta.

2. telefon conectat prin BT, deschid Google maps sau waze pe telefon iar vocea de indicatii nu imi intra peste radio. decta peste mp3, card, etc.

RCD 330g plus desay mirrorlink

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , functia respectiva se cheama AF cred si da, RCD330G nu are functia AF,

da, nu se aude vocea deoarece folosesti un alt sistem de conectare al telefonului la aparat, exact cum am explicat mai sus, probabil folosesti easyconnected si el doar imaginea oglindeste, pentru sunet iesi prin bluetooth , iar ca sa auzi vocea de la navigatie trebuie ca intrarea audio sa fie selectat bluetooth si nu le poti avea concomitent active (e ca si cum ai vrea sa asculti un mp3 de pe  stick dar sa mearga si radio)  de aceea la tine nu merge concomitent vocea si radio, pot sa mearga concomitent doar prin sistemele AA mirrorlink sau AppleCar Play 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, Adrian C. a scris:

Cel mai tare la RCD330 ma enerveaza 2 lucruri:

- faptul ca nu are RDS

- faptul ca nu intra vocea navigatiei peste radio.

 

in rest e ok

Cum adică nu are RDS? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, emilmusat said:

am inteles , functia respectiva se cheama AF cred si da, RCD330G nu are functia AF,

da, nu se aude vocea deoarece folosesti un alt sistem de conectare al telefonului la aparat, exact cum am explicat mai sus, probabil folosesti easyconnected si el doar imaginea oglindeste, pentru sunet iesi prin bluetooth , iar ca sa auzi vocea de la navigatie trebuie ca intrarea audio sa fie selectat bluetooth si nu le poti avea concomitent active (e ca si cum ai vrea sa asculti un mp3 de pe  stick dar sa mearga si radio)  de aceea la tine nu merge concomitent vocea si radio, pot sa mearga concomitent doar prin sistemele AA mirrorlink sau AppleCar Play 

Da, AF scuze.. am confundat cu RDS.

Nu folosesc mirrorlink, sau easyconected etc.

La orice kit bt (Nokia de exemplu) intra vocea navigației peste radio.

La asta nu merge... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , ce versiune de RCD ai ? daca nu folosesti easyconnected sau mirrorlink atunci ce folosesti ? doar AA sau Carplay mai poti folosi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa înțeleg ca pe partea de radio,  rcd 330g nu sta foarte bine deoarece nu are AF? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 330G este cea mai bună opțiune în momentul de față pentru mașinile noastre însă e cu mult în spatele sistemelor de pe mașinile noi... Și nici retrofitul nu mai este o opțiune deoarece ce se pune pe cele noi nu mai are cum să fie adaptat la mașinile noastre.

Se aude excelent, ai spațiu pentru o groază de muzică, funcționează fără cusur, ai handsfree la telefon,conexiune bluetooth prin care să redai muzica de pe telefon într-un mod super frumos (poti schimba melodia google play direct de pe RCD) ai mirrorlink (asta e cam degeaba acum), merge OPS și camera .... și poate altele pe care le-am uitat. Mai nou ai și Android Auto pe unele variante ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!