Jump to content

RCD 330G


Mihai my
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am montat pe VW Jetta an fabricatie 2008 o unitate RCD 330G plus dar nu functioneaza comenzile volan (volanul cu 8 butoane) si nici nu afiseaza pe maxidot informatii referitoare la unitaea RCD.

Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea de a face modificari la sistem / inlocuire CAN pentru a face posibila comunicarea RCD-ului cu volanul si cu display-ul maxidot.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am interesat (am si eu un G5 2008, comenzi pe volan) nu poti face sa mearga volanul. Trebuie schimbat cu unul cu 12 butoane (ceea ce pe mine ma face sa raman la varianta cu RCD 510; un volan de G6 sau G7 este destul de scump si se vede ca nu e din peisaj oricat de frumoase ar fi).

De partea cu afisajul pe Maxidot nu stiu ce sa zic, poate se poate face ceva cu un CAN mai nou...

Poate sunt persoane care au pus RCD 330 Plus pe Golf 5 sau Jetta si ne spun mai multe. Asteptam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandesc sa schimb RCD-ul 330 cu RCD 510 pentru a putea folosi comenzile volan desi RCD-ul 330 este mult mai usor de utilizat si are o grafica mult mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a gasit nimeni o solutie ca RCD 330 Plus sa fie 100% compatibil cu Golf5/Jetta? Sa functioneze toate dotarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand montezi o unitate 2017 pe o masina 2005, mai greu sa fie 100% functionala - de fapt, ea este - implementarea ei cu functiile masinii, aici sunt mici probleme - dezavantaje - peste care se poate trece, avand in vedere avantajele.

Mai sunt unitati care nu se implementeaza 100% pe Golf 5 - vezi rns 315, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e cea mai ok unitate pentru a fi montata pe Golf 5, ca si pret / compatibilitate / calitate ?

Ma intereseaza mai mult audio, compatibilitate, si mai putin partea navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS510 - ca sa se auda ok, sa ai toate afisarile, comenzile, etc.

Altfel, eu zic ca este ok 330 - cu dezavantajele de care s-a discutat mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe cineva care are un Golf 6 an 2012 cu RNS 510 si modul bluetooth cu care as vrea sa fac schimb si sa i dau RCD-ul 330g plus in locul RNS-ului 510.

Intrebarea este daca are sens sa scot cablajul dintre modulul bluetooth si RNS si cel care duce la microfon sau este mai indicat sa cumpar alt cablaj (nu as vrea sa-i demontez tot interiorul pentru 2 cablaje si un microfon (nu stiu cat de complicat este).

Mai este o problema ca pe RNS 510 are camera pentru marsarier si intrebarea este daca RCD 330g plus are port pentru camera marsarier.

Modificat de Mihai my
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are - dar merge cu versiunea simpla de camera, nu cu cea RGB - care o are acum

gasesti sa cumperi separat cablaj si microfon.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca montez volan de golf 6 (cel cu 12 butoane) si schimb calculatorul de coloana imi afiseaza pe Maxydot informatiile de la RCD330?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ?

daca e mai veche de 2010....nu are legatura volanul nou cu ceasurile vechi.  Oricum, nu iti va afisa nimic, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor!

As vrea sa comand pe Ali Express un radio RCD 300 G plus (cel vechi fiind un RCD 300)  pentru un VW Golf 5 din 2005 si as avea cateva nelamuriri,poate ma puteti ajuta.

Am tot citit ca unii au avut probleme cu descarcatul bateriei dupa instalare,cred ca trebuie instalat un nou CAN Gateaway precum urmatorul:

https://www.aliexpress.com/store/product/Newest-OEM-VW-Canbus-Gateway-For-VW-Passat-B6-Jetta-MK5-Golf-MK6-Touran-Skoda-Octavia/909381_1824812044.html?spm=2114.12010615.0.0.xJONuP

Ce ziceti?

Sau trebuie doar un update la cel pe care il am deja? Modelul pe care vreau sa il cumpar e acesta:

https://www.aliexpress.com/item/6-5-inch-MIB-Car-Radio-RCD330-PLUS-RCD510-USB-SD-Bluetooth-MirrorLink-For-VW-Passat/32738855544.html

Daca cumpar acest gateaway nou,mai trebuie facut update sau asa cum il primesc il instalez?

As aprecia daca m-ai putea sfatui.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update se face sa nu-ti descarce bateria. Un modul nou pus pe masin trebuie codat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca am montat RCD220 pe Golf-ul din semnatura cu panou climatic si am facut toate modificarile necesare cu acest panou si vreau sa schimb cu RCD330 plus, merge Plug&Play? Sau va descarca bateria si e nevoie de alte adaptari?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la RCD330 - trebuie sa bagi firele de can la loc (daca le-ai scos), ca acesta se conecteaza pe mufa quadlock, nu pe iso - ca la rcd220.

In privinta descarcatului - masoara consumul de curent, dupa conectarea unitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.03.2017 at 9:55, costin_lori a scris:

Salut,

Daca am montat RCD220 pe Golf-ul din semnatura cu panou climatic si am facut toate modificarile necesare cu acest panou si vreau sa schimb cu RCD330 plus, merge Plug&Play? Sau va descarca bateria si e nevoie de alte adaptari?

Multumesc,

Salut, as vrea sa cumpar si eu rcdul 330 plus postat mai sunt de luciano90 dar nu stiu daca este sau nu compatibil, am un golf ca al tau, 11/2004 90 cp 3 usi, si daca ar fi ce ar trebui sa mai fac sa fie in regula(sunt incepator si de permis si de masina) 

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acest RCD330 afișează temperatura de pe climatronic, climatronicul fiind cel ce afișează, si funcționează comenzile volan passat cc/tiguan, etc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU afiseaza temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor ! 

Acum 10 ore am achizitionat un RCD 330g Plus , cu carplay si mirrorlink 

pro:

+carplay functioneaza si e chiar functia pentru care l-am achizitionat 

+ bluetooth e ok si chiar se comporta bine atunci cand este clima la max (mic "aproape" de aeratoare)

(agenda este limitata la 1000 contacte, atat importa)

( si este singurul care "afiseaza" pe maxidot numarul care te apeleaza)

+ radio si partea de muzica este un pic mai buna decat pe rcd 310 "cel anterior montat"

+preia info de la :senzori de parcare , temperatura, ceas , iar in cazul carplay si bluetooth nivel baterie si retea gsm

+portul usb incarca telefonul/tableta

+comezi volan (volan 12 "butoane")

+display ok

Contra:

-nu afiseaza clima 

-nu afiseaza pe maxidot , chiar functia de audio este "dezactivata" (ca si cum nu ai sistem audio)

-nu afiseaza camera originala RGB ,decat AV

-butonul MUTE este pt app restul "setup" si "phone"sunt ok( ma refer la cele din partea dreapta) ( asta pentru varianta cu "A" la sfarsit)

-nu are unitate cd (nici ca ar conta prea mult)

Concluzie : un upgrade bun (pret/calitate/functii), il mai "tin" o zi dupa care am sa-l vand pentru a achizitiona si cel cu "B" la "sfarsit" ! 

PS : detin un passat b7 din 06/2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am vazut ca sunt 2 variante de RCD 330. Una are butonul de mute, iar alte are butonul de apps. Ambele ar avea carplay. Dar care e diferenta intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la unele le schimba chinezoii butoanele, la altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

Dar intre aceste doua este vreo diferenta majora?

Adica merita varianta aia mai scumpa cu butonul APP si Phone (in loc de mute)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu cred - doar ca 6RD035187A este cel cu RAM modificat si butoane inversate.... iar 6RD035187B este cu butoanele corespondente functiilor, care vine cu carplay de fabrica si costa aproape dublu.

In rest, nu stiu sa fie alte diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Oricum voi comanda consola 6RD035187B de pe aliexpres (de unde o cumpara si baietii de pe OLX, si care cer pe ea cu 400 sau 500 ron in plus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, black_fn a scris:

Multumesc.

Oricum voi comanda consola 6RD035187B de pe aliexpres (de unde o cumpara si baietii de pe OLX, si care cer pe ea cu 400 sau 500 ron in plus).

Scuze de offtopic: @black_fn pune in calcul ca o sa platesti TVA de 19%(de la 1 ianuarie 2017 este 19 si nu 20) pe care il vei plati, pentru ca vine din china, si eu am vrut sa cumpar de pe aliexpress, dar in total la cel de 93.99 usd(+4.21usd curier), o sa platesti 116.85 adica 487 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!