Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

@OviVal stiu, eu voiam sa arat cum e in VCDS lista. Ideea era de codare nu de echipare ;), sunt ferm convins ca nu s-a chinuit fabrica sa puna n-spe mii de stopuri diferite. e un stop pe fiecare echipare si acolo e activat din fabrica cum sa fie. Aia inseamna ca poti sa le faci cum vrei. Sa faci sute de stopuri in functie de cum vrea clientul sunt costuri imense. Faci cateva si restul le faci din codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu imaginile la o rezolutie mai mare. 

698886240_IMG_4373(1).thumb.jpg.dfb0598aa85f50d510cc91cfaa694d0b.jpg570785150_IMG_4374(1).thumb.jpg.360752f9b91d9db413d4a68ecdafe8e9.jpg453117019_IMG_4369(1).thumb.jpg.91c1b2c6d074ed2adbbcf712cc024221.jpg1099003528_IMG_4370(1).thumb.jpg.505a9616cbb77ec04f520b606a6d4ee1.jpg574621479_IMG_4371(1).thumb.jpg.040656fb7e48a25e66848920aafa076e.jpg424704486_IMG_4372(1).thumb.jpg.ff6ec4e388f3f0ee16ecfa5a0758ff84.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
AlexandruGalati

Salutare , o lista completa cu codari pt B8 gasesc ? Cine ma poate ajuta cu lista de codari ? Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt postate destule codari in cadrul topicului. Aloca-ti timp si selectezi ce te intereseaza. Inclusiv legaturi care site-uri externe...sau vrei sa faca cineva o selectie speciala ptr tine? Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obdeleven  sau sapă pe aici, pe net... Găsești garla... Dar la cum pui problema mergi pe prima varianta... 

Nu e la fel de simplu ca la tigaile vechi... Masinile astea noi e moartea pasiunii... Trebuie să te simți norocos tare sa te ții de ele... 

Mergi pe obd11, îți dă ca la proști, dar nu toate merg din prima, sau unele de loc... 

Cu vagul se poate dar trebuie sa te documentezi bine de tot... 

Modificat de Aerofan
Atentie la limbaj te rog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
AlexandruGalati

Salut ! Eu am camera asta , am facut corect coding-ul insa nu functioneaza rain closing , de ce oare ? 

02824BF8-42F5-4F7B-9D52-DF52F29DCC9D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ți-am explicat și in PM.

Scriu și aici pt cine are aceiași problema cu activarea închiderii pe ploaie. 
Sunt doua tipuri de RLS ( sensori lumina, ploaie) 

RLHS care nu suporta funcția chiar dacă accepta codarea. De care ai și tu. Se deosebește ca are doua puncte albastre

RLFS care suporta codare și are patru puncte albastre. 

Cand faci codarea  scrie ce fel de modul slave ai in 09. RLHS sau RLFS. Și ca sa fie mai ușor te uiți in geam, și vezi câte puncte albastre are senzorul. 
?

P. S. Camera nu are nicio legătura cu aceasta funcție. 
informatia am găsit-o pe forumul Ross tech. Trebuie sa mai cercetez ca nu sunt pe deplin lămurit nici eu. 
 

L. E. Se pare ca diferența dintre cele doua e de limba, engleză / germana

Rain Light Humidity Sensor / Regen-/Licht-/Feuchtesensor

? versiunea senzorului face diferența. Doar cele mai noi accepta funcția. Mă documentez pe etka și revin. 
 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am găsit răspunsul la activarea rain closing. 
In primul rând :

“Rain Close can drain your Battery since the Car won't go into Sleep mode, that's why it is not used anymore.” nu se mai folosește deoarece mașina nu mai intra in sleep mode și Descarcă bateria. 

in al doilea rând:

“Rain closing working only in module 5Q0955547 for 2015 MY, but it not working an another RLS module-example 5Q0955547A...” funcționează doar cu senzori fără index ( A sau B). Mașinile după MY 2015 au senzor cu index. 
 

P. S. Scuze dacă in postul anterior am dat informații incomplete sau gresite. Erau informații de pe forumul Ross Tech ( care credeam ca e 100% de încredere ), forum in care e o harababura totala, acum înțeleg de ce tin admini și moderatorii la respectarea regulilor pe acest forum. ? 

Am pus burta pe carte, am cercetat și am găsit. ?

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati las si eu o codare aici pentru oglinzile pliabile.

E utila si interesanta functia de pliere doar ca pe mine ma cam enerva ca se inchid si se deschid de fiecare data,la ce-mi trebuie oglinzi pliate la mine in curte, imi trebuie in parcare la Mall . Daca mai adaugam si faptul ca motorasul ala dupa ceva timp oboseste iar iarna daca da un inghet si forteaza, adio oglinda pliabila.

Deci:
ECU 09 Central Electrics , Adaptation canalul 5, mai precis
ENG141635-ENG116665 Spieghelverstellung-Funk Speghelanklappung Modus 

Aveti doua optiuni

by convenience operation via remote control key - oglinzile se  pliaza daca tinteti apasat pe telecomanda butonul de inchidere cateva secunde in plus, functia confort care inchide si geamurile, altfel se inchide doar masina fara a se plia si oglinzile.
by look command via remote control key - oglinzile se pliaza de fiecare data cand inchideti masina.
Logic, ca sa se plieze oglinzile trebuie sa fie activata functia din menu car al masinii.
Sper sa fie util

EB3BDF3D-44B3-4415-9B8F-475318F9C391.thumb.jpeg.b35a2cc6a000e5f9c3ac9163eb5bfd85.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca, codarea e valabila daca masina are oglinzi pliabile de la buton....nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiași codare pe care am prezentat-o eu. Doar ca e in limbaj google translate. ?

6ADBF9F8-9934-4BE6-8B96-7C4349074816.thumb.png.07a8cf8ff2cfd4c54110090f60f7fb0a.png7CCEAEEE-28D9-4CA2-BCB3-92293B87BDA0.thumb.png.f8306b8651c3eeaaccd405c8cfc10d38.png

Eu știam despre ce e vorba si tot mi-a luat ceva timp sa înțeleg ce vor sa spună și cum se face. ?

P. S. Eu am descărcat toate adaptările și le-am tradus cu un program profesional. In acest mod am găsit o grămada de codari interesante. Un singur exemplu: sa se stingă DRL ( luminile de zi ) când acționezi frâna de mâna. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexandruGalati

Inca lucrez la traducere. Fac niște tabele Excel deocamdată. 
In funcție de cum am timp, mai trebuie sa merg și la munca. ?

Am făcut retrofitting  și la sirena alarma pt a avea bip la deschidere și vreau sa fac un DIY într-un nou topic. Sâmbăta asta fac la TPMS direct  de la indirect.  Doar ca nu am timp sa postez tot. Voi pune in topicul de codari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scuze daca a mai fost cumva postat, dar eu nu am gasit, si caut de 3 zile.

Imi explicati si mie va rog cum fac cu obd11 "complete tank calibration"? Am incercat , am facut dar rezervorul a fost plin pana in gura( nu stiu exact cam cat mai intra pe furtun dupa ce pompa declanseaza la full) am calibrat si dupa cativa kilometri ( 5-10) a inceput sa scada linia de la ceas ( nu cred ca asa de repede a mancat ce era pana in gura , scazand linia de la full la urmatoarea [cenzurat] ) ..... trebuie modificat ceva aici?

Screenshot_20191216-134547_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau aici, ce trebuie modificat ... spre ex , fac full, si dupa 2-3 km scade pana aproape de 1 [cenzurat] , si daca alimentez in momentul ala, indicatorul din bord nu se ridica la ful, si intre putin de tot sa zic un max 1.5 l ... daca indicatorul e sub 1 linie ( cea lunga) atunci la alimentare se ridica la ful , presupun ca e din vina ultimei valori  -3.2 ( daca e full , indicatorul indica cu 3.2 L mai putin ) dar e o presupunere, .... ma poate ajuta cineva in sensul asta? Cum trebuie sa fie valorile din cele 2 poze, ca sa.mi indice totul corect in bord? Va multumesc, sarbatori fericite.

Passat b8 2.0 tdi crld 150 hp

Screenshot_20191224-120227_OBDeleven.jpg  Screenshot_20191216-134547_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iulyk_hgn multumesc de raspuns se pare ca la tine e diferit la ultima , eu am modificat de la -3.2 la 0 , si acum arata ca e full, daca las la -3.2 fac full dar arata mai putin, dupa calculele mele arata cu 3.2 litri mai putin, acum o am in teste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moog 

am cautat altceva , si întâmplător am vazut aceasta funcție , si nu stiu daca e de folos!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă trebuia bifata... Era bifata. În funcție de model/motorizare/module, etc... Unele sunt bifate, altele nu. Nu toate sunt funcții... E vb de module instalate, hardware, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut intampin si eu o problema la activate lane assist si licht assist aceste doua obtiuni devin active doar in momentul cand depasesc limita de 62km cum pot face sa le fac sa se activeze Licht assist de la 30km la ora. Nu gasesc nicaieri nici un raspuns ma puteti ajuta.! 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Licht assist = Light Assist ? adica, DLA - Dynamic Light Assist?

daca da,  DLA este activ doar in afara localitatilor - cand viteza poate fi mai mare de 50 km/h altfel, sta doar pe faza scurta.

pe faza scurta DLA este inactiv ptr ca, nu poate/n ar trebui sa poata  deranja pe ceilalti participanti la traffic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!