Jump to content

Probleme portbagaj [Passat CC]


sandreuta
 Share

Postare recomandată

pai cam asa - cu ajutor si tu sa tragi de ambele sfori. Sau tot cu ajutor, ai tras de una, tine cracanat un pic spatarul si tu tragi de cealalta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo unde se afla cablurile astea pentru portbagaj se afla si cablurile camerei marsarier ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cealalta parte, vine cablul de semnal de la camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Am rezolvat si eu problema cablajului de la portbagaj. Multumesc lui @F l o r i n. Apelati cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Saltuare tuturor, vin si eu cu o problema legata de deschiderea portbagajului la passatul cc pe care il detin. Treaba sta in felul urmator: Portbagajul il pot deschide de la butonul din masina si din telecomanda dar in schimb de la emblema nu vrea. V-ati lovit de aceasta problema? Multumesc.

Modificat de BA-490-XY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1. Eroare bec marsarier. Cel din dreapta nu se aprindea, cu toate ca becul e ok.

2. Lipsa lumina interior portbagaj.

3. Camera se deschidea pt 5 secunde, apoi se inchidea singura .

 

Verificat cablurile ce duc catre portbagaj: unele erau sectionate, altele doar fara izolatie (urmau sa fie sectionate).

Sa vedem cat o sa tina lucrarea.

 

2017-08-10 16.36.07.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boala clasica la toate CC-urile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

unde sunt cele doua sfori? La mine nu le-am gasit.

Din fericire statura mea m-a ajutat de data asta, am reusit sa intru in portbagaj fara sa rabatez bancheta :)) , dar nu as mai vrea sa repet experienta. In cazul meu portbagajul mergea deschis doar din interior sau din cheie si ieri mi-a facut faza sa ramana blocat si sa nu se mai deschida prin nici o metoda.In weekend am sa fac ce ati scris mai sus si sper sa rezolv si deschiderea de la emblema.

Cum preveniti sa se mai rupa firele in viitor?

2fxUwFG.jpg

Modificat de rusty_hawk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cositorite nu tin mult timp,trebuie inlocuitele cu unele flexibile si pozitionate in asa fel incat sa formeze o bucla 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut tuturor,

Am intampinat aceeasi problema pe a mea, CC din decembrie 2008, am scos capitonajul din partea stanga si problema e nu cum credeam exact cum ies din tubul curbat ce sustine portbagajul ci aproape de legaturile cu cadrul masinii deasupra rotii, nu convine sa reconectezi si sa reizolezi pentru ca dupa atata timp cablurilese intaresc si se vor rupe in alt punct, tot cabajul nou m-a costat 40€ (sunt in Italia) direct din reprezentanta Volkswagen, cred ca e mult mai rentabil sa il schimbi cu totul si nu mai ai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna ziua!

De curand am avut si eu probleme cu deschiderea portbagajului.Verificand butonul de actionare,am constatat ca era in regula si am decis sa urmez traseul cablurilor.Masurand cu multimetrul am constatat ca un fir din cele 2 care duc la switch-ul de pe haion este intrerupt.Aproape toate firele din acel manunchi aveau izolatia crapata si conductorii aproape rupti.Am intarit cu pistolul de lipit si le-am izolat.

O singura dilema am si sper sa ma ajutati.In acel spatiu,imediat langa acele mufe colorate,am o alta mufa de culoare alba cu 3 fire(rosu,maro-alb si galben) care sta in aer.Imi poate spune si mie cineva de la ce ar putea fi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza.

Nu trebuia sa cositoresti acolo....se va rupe iar in timp, dupa locul intarit de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult a durat sa gasesc problema.Data viitoare,in caz ca se mai intampla,stiu ce am de facut.

Am atasat 2 imagini cu respectiva mufa. :)

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai modulul carligului de remorcare acolo.... e de la el. Pune o poza sa vad codul modulului, sa fim siguri ca acela este

Lasa mufa libera, daca nu are corespondent

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin multumesc mult , dar nu ma mai bag sa desfac iar capitonajul ?.

Eram doar curios si apreciez raspunsul tau.Multumesc inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.aceasi problema o am.si eu la.firele din partea stg.din portbagaj.la un  cc din 2015.caut pe.cineva care sa mi rez.probl.un electrician din Bucuresti.multummesc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara cablajul de portbagaj de la reprezentanta. e cam 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce Denumire au cablurile?un cod ceva?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Azi am patit-o si eu cu firele din portbagaj,la CC ul meu,datorita voua am gasit repede buba si am rezovat ,refacut cablajul,masurat fiecare fir cu aparatul,deci nu mai e nimic intrerupt.Numai in partea dreapta le-am gasit rupte,cred ca sunt cele legate de camera de marsarier

Acum nu pot sa mai deschid portbagajul din emblema(merge numai din cheie sau din usa stanga)si nici camera de marsarier nu mai iese afara cand dau in spate,a mai patit cineva asta,sau daca e cineva din Craiova sa ma ajute cu o diagnoza. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe partea stanga. Desfa bine cablajul, pana in balama...si o sa gasesti firele rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si in partea stanga,nu e nimic intrerupt,masurat fiecare fir cu voltmetrul,ba chiar am verificat si acel mic swich din emblema care face posibila deschiderea manuala a portbagajului,e bun isi face treaba,ce ar putea sa mai fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul...ai desfacut toata izolatia de pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am o problema cu camera din emblema si postez aici ca tare cred ca ii de la aceasi treaba se trage. Cand dau schimbatorul in R camera se ridica, deci sistemul ala merge, dar imi apare in RNS mesajul "'Rear view camera system is no available at present". Am facut si o scanare.

Address 6C: Back-up Cam.        Labels: 5N0-907-441.clb
   Part No SW: 3C8 907 441     HW: 3C8 907 441 
   Component: J772__Rearview      0022  
   Revision: 00H06000    Serial number: 525PA8-J940736
   Coding: 0020008
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 67DD0D9E566DD27CB9-8032

2 Faults Found:
02203 - Audio / Video Input 1 
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 13
                    Mileage: 170853 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2012.12.11
                    Time: 12:53:33

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                        Reverse OFF
                    Count: 3

03008 - Supply Voltage for Back-Up Camera 
            002 - Lower Limit Exceeded
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100010
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 13
                    Mileage: 170853 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2012.12.11
                    Time: 12:53:33

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                        Reverse OFF
                    Count: 3
 

 

Ar mai fi o chestie, tocmai ce am montat niste leduri la footwells si le-am facut alimentarea de la cutia de sigurante de la siguranta pt bricheta, nu am taiat nimic pe acolo si nici nu am facut ceva deaiurea, am legat ledurile la chestia asta https://www.aliexpress.com/item/2PCS-Mini-Motor-Drive-Shield-Expansion-Board-L293D-Module-For-Arduino-UNO-MEGA-2560/1863611110.html?src=google&albch=search&acnt=479-062-3723&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&albcp=266121556&albag=7593673036&slnk=&trgt=dsa-42862830006&plac=&crea=64152518596&netw=g&device=c&mtctp=b&memo1=1t1&aff_platform=google&gclid=CjwKCAjws8vaBRBFEiwAQfhs-D-X6veYSdMnWWBiFsBLZwwpJ0xdl08iwKRoqdBnd9RbSzU-7hGFsBoCt7oQAvD_BwE

Si dupa am scos siguranta de 20amp de la bricheta am puso in adaptor si dupa pus o siguranta de 5amp in adaptor pt leduri si bagat adaptorul in cutie de sigurante. Singura chestie extra o fost ca am legat firul plus de la leduri la adaptor si minus la un surub de pe masina. Idea ii ca nu prea as vedea de ce ar interfera cu camera, sa fi fost pur si simplu o coincidenta ca mi-o aparut probleme cu camera dupa treaba asta?  Am incercat sa scot adaptorul si sa pun inapoi doar siguranta de 20amp, si sa las ca si cum nu am umblat, si tot asa face, deci nu si-a revenit.

Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/20/2018 at 9:05 AM, F l o r i n said:

Cablajul...ai desfacut toata izolatia de pe el?

Da,am desfacut si izolatia de banda de pe el si nimic.Ufff,nu stiu ce sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chrys - verifica cablaj, alimentare camera.

Dra - atunci apeleaza la.cineva care se pricepe, daca problema te depaseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme portbagaj [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!