Jump to content

Retrofit Golf 7: Montare comenzi / volan multifunctional


beowulf100
 Share

Postare recomandată

Bună ziua! Am și eu o întrebare :airbag-ul de la volanul in 3 spite de nu este din piele se potrivește la cel cu comenzi sau normal din piele? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la aceelasi tip de volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate afla cu ce tip de Gateway este dotata masina , se poate citi cu VCDS ?

Stiu ca sunt low middle high fiecare avand un cod , acest cod se poate citi in VCDS ?

Ma intereseaza pentru retrofit comenzi volan sa stiu daca in afara de butoane mai trecuie cumparat si Gateway-ul 

 

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt interesat si eu de retrofit la volan cu comenzi pt Golf VII. Ideea e urmatoarea. In momentul asta, am volan de piele fara comenzi si CC pe maneta de semnalizare. Presupun ca daca voi vrea volan cu comenzi, va trebui sa merg pe varianta fara CC pe volan, nu? De asemenea, ce CAN trebuie (codul acestuia) si ce mai trebuie schimbat pe langa volan? Din ce stiu, airbagul se potriveste si la volanul cu comenzi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa mearga butoanele de ccs de pe volan.

trebuie can HIGH. Daca nu ai, trebuie schimbat si apoi scos din CP.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu o sa mearga, dar am vazut ca exista si un model de volan cu comenzi care nu include si comenzile de cruise control pe acesta. Doar CAN HIGH cu CP scos imi trebuie deci, pe langa volan. Thanks :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanila Alexandru

Salutare,

Daca am comenzi pe volan cu CC si ACC si vreau sa montez unul cu padele, mai am nevoie de codare pentru cel nou sau e plug & play?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

As dori sa imi schimb volanul multifunctional cu padele si incalzire de la Golf 7 cu unul sport, de GTI/GTD/R. Aveti idee daca aceste volane suporta si incalzirea? Am contactat cativa vanzatori de pe un anumit site de anunturi si mi-au spus ca volanele GTI/GTD/R nu suporta si incalzirea.

 

Multumesc pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Momentan pe masina am volanul din prima poza si CAN-Gateway'ul din a doua. Am achizitionat volanul din poza 3 si urmeaza sa-l inlocuiesc pe a meu. Intrebarea e: volanul nou va prelua corect comenzile care sunt acum active pe volanul meu (volume up/down, bc left/right/up/down)??

Pentru comenzile de CCS urmeaza sa vad ce si cine poate face ceva cu CP .. nu e o urgenta dar as vrea sa stiu daca imi vor functiona corect restul de butoane.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

 

Sunt nou aici pe forum, si am tot citit despre montarea comenzilor pe volan. Al meu este fara comenzi volan, cu piele, Este exact ca a lui Jorjel ,dar fara comenzi. Am vazut ca pot folosi maneta de stergatoare, butoanele sus , jos , si un buton pe interior ca sa pot raspunde la telefon. Pot schimba cu el , pe ecranul dintre ceasuri: navigatie, muzica, stare vehicul.

Am pus o diagnoza , Texa . Am scanat toata masina sa vad daca am cumva High Can. Am intrat pe doua calculatoare ,dar nu sunt sigur daca am High Can. Prima este o poza de pe calculatorul de "electronica volan". A doua este "portal continental". In a doua poza arata la system description hw mqb high. Sunt sanse sa am high can , si sa trebuiasca doar sa pun butoanele retrofit ?

Multumesc in avans pentru ajutor.

Craciun Fericit !

 

 1169763109_WhatsAppImage2019-12-25at14_12.49(1).thumb.jpeg.fb95532f9cf540dbda8493e6d1b0ec38.jpeg1490395402_WhatsAppImage2019-12-25at14_12.49(4).thumb.jpeg.499cd23d9a3361a7ca0ebbefd4b17931.jpeg

Modificat de DrAc0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin pentru raspuns. Imi poti spune mai multe te rog ? Ce am nevoie pentru montaj butoane comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan/comenzi, cablaj airbag pt volan multifuncțional, Can gateway + tras un fir de la coloana volan la can gateway 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt nou pe acest forum si nu am reusit sa gasesc o informatie sau sa inteleg eu daca informatia a fost data. Detin un Golf 7 din 2015 luna a 8-a(poate ajuta cu ceva si luna, nu stiu), si am urmatorul volan pe ea, cel de plastic si stock, fara comenzi, nimic pe el. Asa ca am decis sa fac un mic upgrade/retrofit si sa achizitonez un volan cu piele si comenzi pe volan. Ce as dorii sa va intreb si sa ma ajutati daca se poate. Daca aveti idee daca airbag-ul se potriveste, am citit si a zis cineva ca nu ar fi aceasi prindere desi nu cred ca o sa fie vreo problema. Si cealalta intrebare, unde imi recomandati sa merg sa il schimb si in acelasi timp sa ii activez si comenzile, cineva care se pricepe si care sa imi spuna exact ce fel de cabluri mai este nevoie sa cumpar. 

volan vechi.jpg

volan nou.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iulian134 sunt 2 tipuri de volan, cu airbagul aferent. Este vb de cel normal pe care il ai si tu vs cel rotund care se pune pe rline/gti/gtd/r. Deci al tau airbag e potrivit. Pt montaj vezi in sectiunea de prestari servicii

https://vwforum.ro/forum/224-oferte-extinse-prestari-servicii/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

1. Sunt interesat sa trec de la Composition Color(fara unitate in torpedou) (golf 7 2013, 1.6 tdi 105 hp) la o navigatie cu android (MIB8912) (de tipul plug and play).

       Se poate face update-ul chiar daca nu este acea unitate in torpedou?

       Cei care ati facut update-ul, astept niste detalii amanuntite de la voi :D, costuri, navigatie etc.

 

1'. In cazul in care nu se poate plug and play si cumpar  o unitate torpedou second hand, aceasta trebuie imperecheata cu masina (am auzit ceva de component protection, etc), apoi plug and play Navi android?

 

2. Pentru schimbul volanului, cu unul cu comenzi, se poate folosi airbag-ul de la cel din poza?
      Ce alte adaptari mai trebuie facute?

Astept returile voastre amanuntite ?

Multumesc.


87585177_503804356913317_4813478073213124608_n.thumb.jpg.7fd50a84bf3842327c3e343533985bba.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primul punct nu stiu sa-ti raspund

La 1', pretul depinde de vanzator si de unde o cumperi. Poti lua si din schrot o navi completa dar sub 5-800 de euro sigur nu gasesti. Tu ai nevoie si de ecran nu numai de unitatea din torpedou. Se imperecheaza cu masina si la reprezentanta, te poti astepta si acolo la un 150 de euro.

Pentru mirrorlink (android) sau car play (Iphone) daca pe navigatie nu a fost activat trebuie sa-l activezi cumparand un cod FeC de la VW, si acolo mai e un 150 de euro.

2. Volanul se potriveste insa neavand comenzi pe volan probabil ca mai ai nevoie de un calculator de coloana, tot asa 2-300 de euro plus imperecherea pe masina.

Daca o luam total, sa zicem ca gasesti cel mai ieftin service plus piesele.... 1500 in cel mai fericit caz.

Cel mai bine iesi cu o navi AM, adica punctul 1 insa nu stiu ce erori raman dupa ce scoti navi actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 7 nu mai are calc de coloana, volanul este legat in can-gateway. daca nu are unul HIGH ,trebuie si acesta inlocuit si intra in CP, care se poate scoate la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan Am inteles.
Multumesc frumos pentru detalii.

Legat de volan: Se poate pune un volan cu minimul de comenzi (fara pilot automat, doar volum etc) daca am composition color? Au legatura intre ele?

O zi cu spor(t).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare.

Se da Golf 7 2015  1.6 tdi 110cai  E6 model cup.

Are volanul acesta de piele fara comenzi:

1882675928_volanA.thumb.jpg.c89af1ad598c581f6c26e2425fb18638.jpg

 

Are CAN-ul acesta:

can.thumb.jpg.7d82f30eaab9ffa8aa77110f9647b374.jpg

 

Intrebare:

Se poate pune vreunul dintre cele doua volane de mai jos, cat mai simplu? Din ce am Google-it, CAN-ul pare High - desi masina nu are comenzi pe volan. Airbagul pare ca merge. As fi multumit si daca merge volanul cu controlul volumului si al computerului de bord, asta ar fi mai folositor vs pilotul automat.  De asemenea, in caz ca merge, cum va ramane cu meniul computerului? Se muta pe volan, iar de pe manete devin doar de ornament? Nu as schimba si manetele. Masina are pilot simplu si computer de bord - ambele accesibile de pe manete. Mersi

Volan cu volum

870046083_volanb.jpg.3d5868dad2bf3aaa3265536f0d659fc0.jpg

 

Volan cu Pilot

1634919849_volanc.jpg.a58382fd34e30c9f7567e94fbcf6cb24.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand primul volan cu comenzi. nu ai ACC deci nu merita al 2-lea. iti mai trebuie cablaj airbag+comenzi volan(e cablajul din spatele airbag-ului) + un fir de la coloana volan la can gateway. nu stiu sa iti zic ce se intampla cu comenzile de pe maneta dreapta.

eu am montat volanul + cablaj in spate. mai trebuie firul + un can gateway high decodat. pretul la can gateway nu e asa mare. problema e inlaturat CP si adaptarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu modelul de volan, nu prea merita cel cu ACC pe el.  Marea nelamurire ramane la can gateway  -  daca e model High si se potriveste sau e nevoie de altul.  Asta ar injumatati probabil "investitia".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!