Jump to content

Retrofit Golf 7: Montare comenzi / volan multifunctional


beowulf100
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva daca si cum se poate face retrofit la comenzile pe volan?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Pe mine ma intereseaza retrofit la volan multifunctional. Aveti idee ce componente sunt necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie schimbat tot volanul ... am vazut pe un site ca se pot inlocui doar acele plastice laterale care contin butoanele. Eventual tot volanul, dar airbagul e acelasi.

Am citit insa ca ar trebui inlocuite manetele, ca cica nu pot sa am comenzile de la tempomat si pe maneta si pe volan.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am fost cu masina in service la Porsche Bucuresti Vest pentru a remedia niste julituri pe casco si I-am rugat sa imi spuna ce costuri implica retrofit de volan multifunctional.

Cand m-am intors sa iau masina mi-au spus ca nu se poate, ca calculatorul e imperecheat cu bordul si chestii din astea.

Oare asa sa fie? Chiar atat de complicat sa fie sa faci retrofit de volan multifunctional, sau sunt ei puturosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, se poate schimba volanul standard cu cel de piele fara schimbarea de airbag? se potriveste airbag-ul pe cel de piele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de aceelasi model - da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volan incalzit se poate face (relativ usor) retrofit? Pe Variant nu era/e disponibila optiunea de volan incalzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
  • 6 months later...

Salut! Am tot citit, insa nimeni nu ofera un raspuns concret. M-ar interesa daca a schimbat cineva volanul la un Golf 7. Momentan am fara comenzi, si as vrea sa pun unul cu comenzi. 

 

Daca imi puteti spune un cost estimativ  si de asemenea de ce piese as avea nevoie m-ati ajuta foarte mult. 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a deschis acest topic
  • 2 months later...

  Salut! Aveti idee daca se poate schimba volanul standard cu cel sport la golf 7 facelift? Daca da, cam cat ar costa toata operatiunea? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se poate - daca vb de volanul de GTI, R, etc... trebuie volanul complet, cu airbag... gasesti undeva in jurul la 2500 lei, pe anunturi, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Da, volanul sport de pe r-line. Am sunat acum la reprezentanta, habar nu aveau. Cică sa îmi fac programare, sa facă o constatare și abia după sa îmi zică ce și cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Și in afara de Can.... mai este nevoie de altceva?

 Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Volan, tras cateva fire si adaptare noului gateway online la reprezentanta sau la parteneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am inlocuit de o luna volanul masinii cu unul nou cu padele si imi aduc aminte ca la montaj aveam niste fire pe care nu am avut unde sa le introduc in spira din coloana! Are cineva idee de la ce sunt? Incalzire?

Am atasat poze cu volanul vechi care era montat si cel nou unde se vad niste fire in plus.

multumesc

 

16E362B9-CE51-4F35-AB21-4063F068A4CE.jpeg

57E29A9D-C3D6-4F6A-A560-5DF69D4488A9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt firele de la padele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de la incalzirea din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns, ca sa activez aceasta functie in afara de climatronic mai trebuie schimbata si spira de volan, nu? Ai idee ce cod are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, vreau sa pun un volan cu comenzi ,se potriveste airbag-ul de pe al meu pe acesta ?

 

 

 

20181203_205040.jpg

Modificat de Jary
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 04.12.2018 at 8:09, F l o r i n a scris:

da, se potriveste

Revin cu subiectul cu volanul ,tu ao schimbat pe masina ta ?sau cine a schimbat il rog sa imi raspunda ,am fost la un service si mi-a zis ca nici un aribag de pe volan fara comenzi nu se potriveste la volan cu comenzi ,doar unele bmw mai vechi se potrivesc gen e46 dar golf 7 nu :( astept raspuns ,azi trebuie sa iau volanu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb volanul sa pun cu comenzi ,al meu este fara ,este acelasi volan nu gt sau r ,pot sa pun airbag ul meu pe acesta ,nu ma intereseaza sa mearga comenzile de pe el 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pricepuți.......Nu-ți pot garanta ca merge ce vrei sa cumperi.... Pe ceea ce presupunem ca ai. Da jos airbag ul tău de pe mașina sa vedem ce prindere ai. Exista doua modele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata ,a mers ??

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!