Jump to content

Probleme cheie Sharan


Adi64
 Share

Postare recomandată

Buna, am si eu o problema cu cheia de la un sharan, nu mai functionaza din telecomanda. Am schimbat bateria, tot nu functioneaza. Din VAG-COM daca fac testul de cheie, imi apare ca transmite si receptioneaza, doar ca im spune cod incorect.

Se poate readapta/recoda cheia respectiva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mulumesc, dar e o problema, la sharan nu am active 35 sau 46. daca merg la central electrics primesc ceva eroare de genul:

Componenta si/sau versiune: Multifunkt.Einh 0001

Codare soft: 04097

Numar atelier: WSC 00020

2 coduri de defecte:

01134 - Claxon alarma (H12)

49-00 - Nu este comunicare

00955 - Cheia 1

09-00 - Limita inferioara de adaptare depasita

CAre poate fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu ma poate ajuta?? nu exista nici o solutie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti intradevar din sf.gheorghe, din semnatura, atunci ai marele noroc de a fi consatean cu cel care detine drepturile de traducere si licenta in romania al programului de diagnoza VAG-COM, ai asa ocazia sa testezi si sa diagnostichezi orice vrei la masina ta, fara a mai ramane in dilema cu ceva. iti urez colaborare placuta si de lunga durata cu dl.Molnar. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca o resincronizare a cheii

apasa o data tasta de inchidere sau deschidere a telecomenzii pentru 1-2 sec.masina ramane incuiatadar unitatea de comanda recunoaste un cod

deschide sau inchide o data masina mecanic cu cheia

cheia va firecunoscuta, avand codmecanic valabil

aceste aste procedeul de sincronizare a unei chei care a functionat pe masina dar din anumite motive nu mai functioneaza

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adi64

pt primul cod de eroare intri la adresa 09 adaptari si dezactivezi claxonul....pt al doilea,ma zbat si eu cu un sharan sa-i dau de cap...exact la fel ca la tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 4 months later...

da, eu am. Cand am cumparat masina am primit cheie simpla cu telecomanda (non-briceag), dupa care am mers la reprezentanta din oras si am comandat si cheie briceag originala pentru VW Sharan din smenatura |(cheie + programare ~ 500RON).

Ce te-ar interesa mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza ce cod ai pe telecomanda

ceva de genul 1J0 959 753 AH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca varianta urmatoare...la mine a mers:

1.Inchizi toate usile si geamurile

2.Bagi cheia in usa (la sofer)

3.Descui mecanic de trei ori

4.Scoti cheia,apesi si tii apasat butonul "INCUIAT" si apesi de 3 ori butonul "descuiat" (trebuie sa se aprinda ledul de la portiera)

5.Eliberezi butonul "incuiat"

6.Incui mecanic

7.Astepti 15 secunde dupa care poti sa incerci telecomanda.

Edit: am corectat,era pe dos ;)

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza ce cod ai pe telecomanda

ceva de genul 1J0 959 753 AH

Pe partea mecanica am un cod HAA, in rest nu vad alt cod. Ar trebui sa desfac cheia? Se afla notat undeva prin interior acest cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , desfaci cheia in doua

si codul est escris pe telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am aceeasi problema cu telecomanda de la Sharan 1997 . Am incercat si smekeria aia cu bagi cheia, scoti cheia..3x deschis....bla bla... nu vrea. Am inteles ca se poate sincroniza cheia cu VAG COM. ma poate ajuta cineva cu o legatura? mai precis cu un cablu si 20min de consultanta? Dau o fuga... :biggrin: merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti! am cumparat un sharan din 2001 1.9 TDI cu chei tip briceag si nu pot sa deschid si sa inchid usile din telecomanda numai mecanic....nu stie cineva o metoda ca sa sincronizez eu personal cheia?am incercat toate metodele pe care am aflat pe acest forum da nimic nu s-a intamplat pana acum...ajutatima va rog! mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat de mai multe ori si tot nu functioneaza...mai ales ca la mine beculetul din portiera atunci se aprinde cand deschid de 3 ori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare la toti sharanistii si nu numai

am un sharan din 2003, cheia este desincronizata, am incercat fel de fel de smecherii cum ar fi: baga cheia, inchide, apasa de 3 ori etc etc, nu a mers nici una din ele, ultima solutie care ar fi, stie cineva??? sa merg sa mi-o sincronizeze cineva cu vagcom-ul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a mers metoda de la postul 12(daca ai facut exact ce scrie acolo) poate ca vag-com e rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sharan nu poti sa sincronizezi telecomenzile cu vag-com, doar cu procedura de la postul 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema cu cheia la sharan 1997.o data merge telecomannda o data nu.nu stiu ce are.ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De care cheie ai ?tip briceag ?...daca da ,verifica bateria din interiorul ei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lucaflo26 locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!