Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

Am eu AZW Dolomit pe 16" pe masina si au ET sesizabil mai mic decat cele oem pe 17 (ET54).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Stiu ca sunt off topic de ceea ce discutati voi aici dar am tot cautat pe forum si nu am gasit ce ma intereseaza. Astazi am schimbat jantele de aliaj cu cele de tabla cu anvelope de iarna si imi lispeste un anume capacel de la roata. La jantele de aliaj in exact acelasi loc avea un capacel de plastic dar am observat ca acela nu se potriveste si la jantele de tabla. M-as duce la un magazin sa caut dar habar nu am cum sa le explic : dsc03166o.jpg

Modificat de DanSDP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru jantele de tabla se folosesc capace de plastic, ce acopera toata janta, inclusiv zona respectiva. Capacelul respectiv (mic) exista prins pe capacul mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-91635-0-39009700-1322511643_thumb.jimi poate spune si mie cineva cum se numesc cele 2 modele de jante ?

post-91635-0-80749000-1322511367_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu cred ca acest topic ar merita STICKY, ca un topic general de jante.

La ce criterii calitative sa ma uit la jantele de tabla, de ex. jante SUDRAD - jantele de tabla se fac pe diverse grosimi de tabla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare. pe a4 am jante de 15 inch, cu 5 x 112 si 195/65 . as vrea sa trec la ceva pe 16 inch, gen ronal cu 5x112 sau ca cele de a6. un sfat, idei... multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diferenta de 3 mm la ET e o problema ? Daca restul dimensiunilor raman identice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

imi poate spune cineva caracteristicile la jante pe 15 la un passat b4 cu 4 gauri? ( distanta intre gauri) si daca potrivesc de Logan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de un sfat .Am acest model de jante pe masina pe 16 si am gasit un model de jante de audi A 6 pe 19 si merg pefect pe masina.Am inteles ca imi va creste consumul la masina .merita acest upgrade oare nu va scutura prea tare masina???

post-19256-0-01652600-1337454834_thumb.j

post-19256-0-91505200-1337454933_thumb.j

post-19256-0-84485900-1337454952_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Scutura, sunt mai grele... o sa simti efectul lor.... Dar alta stabilitate... un plus optic.

Mie imi plac cum arata, dar nu mi-as pune niciodata, in Romania - pe 19. Si asa ma chinui sa evit gropile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta va fi uriasa intre 16 si 19. Se va simti intai la confort si apoi la consum. Vor cere mai suspensie sport ca sa nu arate hilar masina, iar de acolo deriva alte probleme, iarna mai ales.

Eu zic sa mergi pe 17" pt un touran ar fi perfecte.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare isi pune cum ii place... dar pe 19" este prea mult, o sa ai balonul de 35. Nu numai ca o sa simti "amprenta" drumului, dar o sa plangi de mila masinii pe un drum mai rau.

Merg pe 19" pe A6 pentru ca are balonul mai mare, A6 avand diametrul rotii mai mare ca Touran-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare...imi cer scuze daca am postat in topic necorespunzator. Caut numele exact al acestui model de capace pe 16.

post-61192-0-91797800-1337943037_thumb.j

post-61192-0-21321800-1337943061_thumb.j

Modificat de vladmury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat de necesare sunt prezoanele antifurt ? Pe jantele OEM am antifurt, pe cele de iarna nu. A patit-o cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai il iei pe ala de pe jantele OEM si il pui pe jantele de iarna. Oricum nu le poti folosi pe toate 8 rotile odata pe acceasi masina... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... am impresia ca sunt dimensiuni usor diferite, Astia de la OZ spun in prospect ca nu merg alte antifurturi etc Si la ochi difera modelul capului prezonului.

deci, a ramas cineva fara roti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Stie cineva care este rolul plumbilor montati pe interiorul jantei?

Este pentru echilibrarea rotii datorita unor probleme (diformitati) la cauciuc sau datorita unor probleme (indoituri) la janta?

Jantele noi au asa ceva? Am observat la cele second ca unele au 2-3 plumbi, altele si pana la 10.

Vezi partea marcata in rosu.

post-16334-0-63729000-1340277583_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt plumbii pentru echilibrare... se pun pe interior, nu cum e la cele de tabla, pe exterior.

In functie de cat de dezechilibrata e janta, se foloseste mai mult sau mai putin plumb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inteleg mai bine, cu cat sunt mai multi plumbi, cu atat janta de aliaj este mai dezechilibrata.

Prin urmare la achizitia unui set de jante de aliaj second, este bine sa urmarim cum si cati plumbi sunt acolo? Daca-s prea multi inseamna ca janta a suferit unele socuri si s-a dezechilibrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janta se echilibreaza impreuna cu anvelopa .... deci, nu e obligatoriu ca problema sa fie 100% din janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea verifica mai bine nivelul de echilibrare si uniformitate (calitatea jantelor) la un centru de vulcanizare - echilibrare, dar fara cauciuccuri montate pe jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Ce părere aveţi de jantele din tablă SUDRAD? Intenţionez sa iau 4 bc pt setul de avelope de iarnă. Le-am găsit la un preţ f bun, 206 lei/bc. La reprezentanţa vw costă 290 lei bc.

Merită SUDRAD-ul? Am văzut că-s făcute la nemţi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cosmin GZ1993

Am si eu o mica dilema....am fost recent cu masina la reprezentanta....si i-au facut baietii ce au stiut ei......faza e ca de cand am luat-o de la ei imi apare un mesaj in bord ceva de genul: ''Winter tyres max. speed 100km/h''.......iar eu am rotile de vara....este ceva grav? sau doar imi sugereaza sa merg cu maxim 100 km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate debifa din maxi-dot, sa nu iti mai apara acest mesaj; probabil ti l-au activat ei total aiurea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!