Jump to content

Cap planetara B7


Ungureanuion
 Share

Postare recomandată

Am cautat insa nu am gasit nimic relevant pe forum ! 

Urmeaza sa schimb capul de planetara pe dreapta fata , ca tot au trecut zapezile cele mari , a schimbat vreo cineva si imi poate recomanda o firma ok la capul de planetara , cat l-a tinut etc ? Multumesc 

Off - Urmeaza si flansa la amortizoroare cu rulment si tot ce trebuie acolo , o marca buna la ele sau o sugestie ceva ? A inceput sa imi faca zgomot mic insa nu suport zgomotele si vreau sa le schimb deja ! Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand cap planetara  Spidan ,echipare OE.

Flanse amortiziare Lemforder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca la dsg trebuie schimbata planetara completa? Chiar daca bate ceea exterioare? Din cate am inteles cele cu dsg au altfel de planetare ceva cu 8 bile si cele mai noi cu 6 bile etc. Ceva ce nu am inteles mai bn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt simptomele unei planetare uzate la capătul dinspre cutie? Am un huruit destul de supărător și nu îmi dau seama dacă este rulment sau altceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.02.2017 at 19:37, EEXCALADE a scris:

Iti recomand cap planetara  Spidan ,echipare OE.

Flanse amortiziare Lemforder

Cu lemforder incep sa o cam trag , am schimbat bucsele alea sub masina care sunt din aluminiu carcasa si dupa vreo 4 luni deja sunt crapate ... 

La planetara inca nu o schimb ca am fost la service si nu o aude , face ca la doctor nu mai e bolnava la ei :))) Dar eu o aud si e enervant mai ales la rece dimineata 

Multumesc de raspunsuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simtomele de la cap planetara sunt urmatoarele: cand masina e in frana de motor parca cerne...Dupa ce calci ambreiajul dispare senzatia respectiva, masina curge lin, fara tremuratul din viteza.Deci, la acelerare nu se simte, doar in frana de motor.Dar bucsele de care zici tu, nu au nici o legatura cu senzatia cap planetara uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celegule , multumesc de "sfaturi" , dar inceteaza te rog daca nu ai legatura cu mecanica ! O seara buna, am nevoie de un real ajutor nu de baliverne , aberatii ! 

Am condus ceva masini cu probleme la planetara , doar ca a mea e la inceput cumva problema si nu se aude tocmai bine , in rest , planetara bate in ACCELERARE , nicidecum in decelerare , cel putin eu asta aud la cele cu nevoie de schimbare , daca gresesc rog pe cei mai in masura sa ma corecteze ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi intr o parcare libera si te invarti in cerc,cu fata cat si cu spatele,.....in treapta a 2 a ....

daca ai burduful spart si ai mers asa cu el ,schimba capul de planetara ca mult nu mai duce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simptomele mentionate de @Ungureanuion le am doar in treapta a 5 a pana pe la 2100 rpm.Are legatura cu capul de la planetara?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 19 ore, ionut10a a scris:

mergi intr o parcare libera si te invarti in cerc,cu fata cat si cu spatele,.....in treapta a 2 a ....

daca ai burduful spart si ai mers asa cu el ,schimba capul de planetara ca mult nu mai duce

Nu am burdufuri sparte , absolut nimic , am decapsat burdufurile la service , le-am bagat vasilina , a bagat degetul la bile si are putin joc nimic exagerat , zgomotul inca il am , putin dar ma scoate din sarite ca eu nu suport masina sa aiba greun zgomot , mai astept sa vad cand incepe sa faca mai tare sa-l auda si ei si sa schimb ! Multumesc o zi buna 

în urmă cu 18 ore, Versanu a scris:

Simptomele mentionate de @Ungureanuion le am doar in treapta a 5 a pana pe la 2100 rpm.Are legatura cu capul de la planetara?

Multumesc!

Nici o legatura dupa parerea mea , in trepte mici se aude , nicidecum intr-a cincea ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/5/2017 at 8:52 PM, Ungureanuion said:

Celegule , multumesc de "sfaturi" , dar inceteaza te rog daca nu ai legatura cu mecanica ! O seara buna, am nevoie de un real ajutor nu de baliverne , aberatii ! 

Am condus ceva masini cu probleme la planetara , doar ca a mea e la inceput cumva problema si nu se aude tocmai bine , in rest , planetara bate in ACCELERARE , nicidecum in decelerare , cel putin eu asta aud la cele cu nevoie de schimbare , daca gresesc rog pe cei mai in masura sa ma corecteze ! 

Din moment ce-i rogi pe cei in masura sa te corecteze, tu spui aberatii si baliverne...Du-te la mecanic si fa constatarea, decat sa te plangi pe aici(daca noi nu le avem cu mecanica)...

Modificat de raducut123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , deci alea sunt simptome de planetara defecta care le enumeri tu  nu ? Odata ce ti-a acordat cineva reputatie cu + inseamna ca ai dreptate sa inteleg nu ? Rog pe cineva mult mai in masura decat mine sa scrie daca colegul are dreptate si un cap de planetara pe duca se aude in decelerare nu in accelerare ! Cateodata ma crucesc in ce directie merg lucrurile in tara asta si imi dau seama si de ce acum , auzi iti da reputatie cu + , cand mecanicul o testeaza numai in accelerare la orice service am fost ! Hmm ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la alt service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 3/7/2017 at 8:45 PM, Ungureanuion said:

Am inteles , deci alea sunt simptome de planetara defecta care le enumeri tu  nu ? Odata ce ti-a acordat cineva reputatie cu + inseamna ca ai dreptate sa inteleg nu ? Rog pe cineva mult mai in masura decat mine sa scrie daca colegul are dreptate si un cap de planetara pe duca se aude in decelerare nu in accelerare ! Cateodata ma crucesc in ce directie merg lucrurile in tara asta si imi dau seama si de ce acum , auzi iti da reputatie cu + , cand mecanicul o testeaza numai in accelerare la orice service am fost ! Hmm ! 

Nu te enerva colegule, ai pus bine problema dar lumea s-a bagat la povesti. Ai intrebat ce se recomanda ca si producator...alti se baga la povesti de vanat caprioare. Ca si idee, am exact aceeasi simptoma ca si tine, se zguduie si tremura masina cand il accelerez cand am cumplu pe roata. Mi belita partea dinspre cutie (dsg 170 cp). Astazi a sosit planetara completa noua de la SKF.  Urmeaza so montez zilele urmatoare si eventual te anunt cum se comporta. Mentionez ca SKF e nici jumatate la pret ca si Spidan. Ambele sunt cu retur piesa defecta. Capul de planetara se gaseste doar pe original la modelul meu, si costa cat toata planetara de la Spidan, deci am renuntat la idee. 

Cat pentru colegii care s-au luat de tine, ignorai, sunt destui intelepti care dau cu parerea si inca n-au avut o planetara schimbata...dar stiu...de pe forumuri. Bafta sa ai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua! Am un Passat variant 2014, 2.0 140 Cp CFFB , DSG 

acum 2 zile am hotărât sa schimb planetară stânga deoarece are un zgomot  la plecarea de pe loc , zgomot pe care l-am bănuit ca este din tripoda. Am demontat planetară de pe mașina și am constatat ca într-adevăr are uzura pe oala tripodei și pe cămășile rulmenților după cum se vede și in pozele pe care le voi atașa. In afara de asta planetara avea și un joc destul de pronunțat atunci când o miscai cu mâna sus-jos fiind montata pe mașină. Codul planetare este 1K0 407 271 NT. Singura planetară nou echivalenta cu originalul pe care am găsit-o  la furnizori a fost SKF VKJC 4591 ( preț 530 RON fata de aproape 4000 RON original). Altceva doar recondiționată LOBRO LA 1100 RON. 

Am optat pentru SKF , am montat-o pe mașina dar am constat ca atunci când rulează la viteza mică mașina are o balansare stânga dreapta de parca ar fula o roata. Am demontat-o și am pus planetara veche( originala) și mașina și-a revenit la normal. Singura explicație pe care am găsit-o ar fi ca dimensiunea data in program la SKF este 475 mm iar cea originala are 484mm

As dori sa întreb dacă s-a mai confruntat cineva cu acesta problema ( înlocuirea unei planetare la acest model B7 DSG) sau dacă are cineva o părere despre ce ar putea fi in neregula cu planetara SKF!!!!

Va mulțumesc și aștept un răspuns 

 

Modificat de DJ73DMX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am remarcat celebra problema cu planetara, cel putin asa cred eu. La mine  masina vibreaza doar in Accelerare. 

Daca cineva poate sa imi confirme daca vine de la cap planetara dinspre roata sau spre cutie, ar fi super. 

As vrea sa incep corect investigatia problemei. Multumesc

 

Ai gasit rezolvarea?

Modificat de B7Nelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B7Nelu daca dai in spate, apoi dai in fata mai in forta, nu se aude un zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raulbogdan nu am incercat. Ce mi s-a intamplat odata a fost cam asa. Am franat brusc in timp ce mergeam inainte si cand s-a oprit am schimbat repede in R si am accelerat mai tare ca sa plece imediat de pe loc. Atunci am auzit o serie de 6 pocnituri puternice foarte rapide. Eu banuiesc ca venea din cutie, dar poate fi de oriunde. Cred ca nu le place la dsg-uri sa faci asa ceva. 

Sau poate are vreo legatura cu planetarele uzate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in carte foarte clar ca in momentul in care treci din D in R sau invers. sa astepti pana masina s-a oprit de tot. Eu nu am incercat niciodata sa schimb din D in R fara ca masina sa fie oprita dinainte. Din ce am vazut, la CVT nu are treaba, la DSG nu stiu care sunt efectele.
Legat de capul de planetara, de la service mi-au zis ca au niste bilute si la accelerare de pe loc poate suna daca e uzata, numai daca anterior masina s-a miscat in directia opusa (testul e sa dai cu spatele, apoi pui in D si o calci).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut testul si nu se aude nimic.

Am ridicat sus roata dreapta fata si am verificat jocul pe verticala la planetara partea dinspre cutie adica tripoda. Are un joc estimez eu cam de 0,5mm. 

Cred ca cere inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vazut ca planetara dreapta de pe masina mea provine din dezmembrari, are un marcaj cu vopsea. Deci o planetara din dezmembrari nu prea merita efortul, desi pare ieftina aceasta solutie. Oare nu se gaseste o varianta ok pentru tripoda noua aftermarket care sa duca ceva mai multi km?

Din ce am vazut in postarile mai vechi, cam sunt probleme cu tripodele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema asemanatoare, intre 50 si 80 km in accelerare apare o miscare stanga dreapta, parca cerne. Am raglat unghi fuga, am schimbat jantele cu cele de iarna si tot apare. In decelerare nu mai apare si chiar daca se coboara o panta si este in viteza nu apare decat la accelerare.  In rest nu trozneste, nu se aude nimic nici cu rotile virate. 

 Am un passat b7 dsg motor cffb 140 cp

Posibil sa fie tot din planetare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil din tripoda/tripode. Nu e scumpa una aftermarket dar pe aici am citit ca ar fi probleme. Una OEM are un pret de 10x mai mare. De aceea am intrebat daca stie cineva o solutie mai ieftina si durabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut!


Am avut aceeasi problema ca si voi si inca o am si nu ii gasesc rezolvare pe termen lung. Asa ca va descriu aici problema, poate gasesc ajutor.

 
La fel ca si voi, am patit si eu problema capurilor de planetara dinspre cutie. Masina este un VW Passat B7 din 2011, cutie DSG, cod motor CFFB 140CP 320NM, cu un Soft Stage 1 care a duso la 185CP si 390NM. La un moment dat, am simtit acel tremurat in timp ce acceleram, dupa care in timp am simtit cum rotile masini merg in 8-uri.
 

Asa ca am recurs la urmatoarele variante:
1. Echilibrare roti

2. Facut geometrie (unghi)

3. Schimbat cauciucuri+jante

4. Schimbat volant 

5. Schimbat discuri de frana+placute

6. Refacut directie completa (flanse telescoape, bucse, brate, capete de bara...), ba chiar am schimbat si caseta de directie

 

Preturile nu conteaza, ideea este ca masina facea la fel. Cautand raspunsuri in mediul online, “am gasit problema capetelor de planetara interioare”, dupa care am cumparat 2 planetare la mana a doua, de frica ca cele noi nu vor fi bune. Problema a disparut, cateva mii de km, dar avand un mod sportiv de a conduce, bineinteles ca problema a reaparut. De data aceasta am schimbat doar capurile dinspre cutie, am luat marca SKF la recomandarea baiatului din magazin, care au tinut nu mai mult de aproximativ 4.000km. Din nou, am cumparat niste capuri la mana a doua, dar originale, care m-au tinut aproximativ 9.000km, iar acum, problema a revenit. 
 

Intrebarea/ajutorul de care am nevoie, este de la cineva care cunoaste sau a schimbat la randul lui asa ceva. Vreau sa pun capuri sau chiar planetare complete, daca e nevoie, la mana a doua de pe modelul de 170CP 350NM. Mentionez din nou ca varianta mea originala este de 140CP 320NM la baza si as vrea sa stiu daca se potrivesc. 
 

De ce vreau sa fac aceasta schimbare? Am ajuns la concluzia ca problema este din cauza faptului ca am marit cuplul la motor de la 320NM la 390NM fara a aduce schimbari mecanice, iar “stilul de condus pe care il am nu ma ajuta deloc”. Astept raspunsurile voastre, dar va rog fara exemple de genul: “Renunta la Soft / Cred ca se potrivesc / Posibil sa se potriveasca / Poti incerca”. Poate chiar este cineva printre noi care a facut aceasta schimbare. Multumesc anticipat!

Modificat de Lepa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!