Jump to content

Golf 6 2.0 TDI - Candy White


florinpbv

Postare recomandată

Ne pregătim pentru schimbat anvelope. Fac si schimbul de lichid de frana cu ocazia asta si pun termostat nou.

20191031_140016.jpg

Link către comentariu

Astept sa creasca asta mic si sa ne punem pe modificat. Retrofituri la greu...

De asta nu mai fac nimic pana atunci :)

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Eh, uite ca dupa atat bine a venit vremea domnului "check engine" ieri.( odo 154xxx km)

Chiar dacă dupa ștergerea erorii P0403 totul e ok, mi-a zis Cătălin ( @Excalade) ca totul e clar si e nevoie de EGR nou. 

Am vorbit la reprezentanta si mi-au dat preturi foarte bune.  Azi las un avans si in 6 ianuarie se face montajul.

Bine ca am alta masina pe care ma pot baza...Sărbători fericite!

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am gasit o spălătorie foarta buna se pare in Brasov. 

Nu fac totul in graba iar golful arata acum ca nicodata. ( am zis sa fie curat inainte de "transplant " )

 

20200103_170252.jpg

Link către comentariu

Atentie ca e stornat avansul in factura. Parca putin sub 2600 a iesit totalul.

Ca si mers mi se pare rachetă:) , dar e din scurt si dupa 2 sapatamani in care am condus 1.2 turbo ?

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Am inteles si eu asta , totusi este un pret bun ( nu foarte) dar bun , pentru reprezentanta.  

Sa il stapanesti sanatos  :)   

Link către comentariu

Multumesc!

Sper ca au facut treaba buna,  ca nu am stat langa ei. Oricum, cica as avea garantie la lucrare de 24 de luni. ( garantie made in Ro )

Link către comentariu

Am apucat sa bag vreo 20 de km in forta. Mi se pare ca masina se tureaza mult mai repede, e altceva. 

In primavara bag o revizie, bujii si o curatare de admisie cred ca nu ar strica.

Parca acum ma iar ma gandesc la un soft, dar la cati bani a papat deja din 2018...zic din nou pass. ( macar sa o intretin cum trebuie, in rest...sanatate :)

Link către comentariu
On 1/6/2020 at 3:32 PM, florinpbv said:

Sa completam "cartea service"...

 

20200106_152728.jpg

Tu... 

FB_IMG_1578479764695.jpg

Link către comentariu
  • 4 months later...

Dupa perioada asta in care am circulat putin, am inceput sa simt mici vibratii in volan.

Am confirmarea si de service sa discurile sunt tocite mai mult pe interior si ca va fi nevoie in max 10.000km sa le schimb.

Ce recomandati?

 

Ma gandeam la kitul complet OEM si sa trec si la 312mm. Se potriveste cel de mai jos?

 

https://shop.ahw-shop.de/bremse-vorn-komplettsatz-original-vw-audi-bremsbelaege-bremsscheiben-8p0698302b?c=1427

Link către comentariu

ATE sau TRW. Eu asa am mers pana acum, cu un plus pe ATE. La Golf am pus TRW integral, discuri, placute, furtune si lichis. Uneori le mai aud la franare, in special la viteza mica, roti bracate si mers inapoi, lucru pe care nu l-am patit vreodat cu ATE. Am pus botul, ca sunt la fel, ar nu-s. Drept urmare la Tiguan voi merge pe ATE. Brembo exclus, si-a pus un coleg la "recomandarea" celor de la magazin si scartaie de zici ca e cu Olcit-ul (cine mai tine minte cum se auzeau Oltcit-urile cand franau :))).

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Zenith de ce stiam ca discurile se potrivesc fara a necesita alt portetrier...? poate gresesc

Nu tin neaparat sa maresc diametrul, dar poate da Dumnezeu si ii fac si un soft curand masinii..asa ca si-ar avea rostul. Diferenta de pret fata de 288mm cred ca e mica oricum.

@grp eu pe spate am pus placute OEM ca sa fiu sigur. La golful 4 am schimbat 2 randuri de discuri ATE , unul s-a ovalizat foarte repede (si am avut grija)

Multumesc !

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
z e n i t h

doar etrierii si placutele de frana se potrivesc. montand discuri de diametru mai mare nu e logic ca etrierul trebuie departat de axul rotii?

Link către comentariu

Ba da, dar aveam impresia ca distanta asta exista deja, nefiind foarte mare.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

155.000 km , o blana si ceva curatenie la interior...

IMG-20200530-WA0005.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!