Jump to content

Probleme si rezolvari


Cristian
 Share

Postare recomandată

Cel mai bine iei niste spray de curatat frane, nu te mai chinui sa scoti motorina din masina.

Sau daca vrei neaparat sa folosesti motorina, cand alimentezi pui un litru doi intr-un pet. Nu te complica sa umbli la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ieftin iesi cred sa cumperi rulmenti noi decat sa scoti motorina din Ateca. Eu nu m'as complica. Cand am avut nevoie de motorina am cumparat o canistra de 5l (20-30 ron prin supermarketuri sau magazinele de bricolaj)

Ori iei un spray de frane, cum a zis Cristian, ar fi solutia cea mai ieftina daca nu ai nevoie de cantitati mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1, 3, 5, 7 nu cupleaza.

Destul de nasol fara treapta 3 ... in rest ma descurc.

Luni, avem vizita la doctor.

Ateca.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urat, foarte urat. Asteptam verdictul. Din pacate, cam asta e cu cutiile automate, mai sunt si probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. DSG eroare aleatoare senzor poziție aferent grupului 1 - 7. 

Pret estimat 1.500 euro. Se schimba tot mecanismul de acționare plus diverse. 

2. Broasca usa sofer defecta. De aici imi face figuri închiderea centralizată. Pret estimat 150 euro. 

3. Farurile sunt reglare in specificații nu necesita intervenție. Deci cei supărați sa isi ia ochelari de soare 😎

4. Senzor unghi mort dreapta fara erori. Necesita demontare bara pentru verificare poziție. L-au montat prost la ultima intervenție. Momentan il las asa. 

 

Acum daca mai pun discuri plus revizie ulei fi filtre, inca 1.000 euro ... imi da cu rest. Planul era sa mai tin mașina pana in martie 2022 maxim. Daca nu era criza de semiconductori plasam comanda pentru una noua. Mai studiez problema. 

 

Momentan DSG merge bine. Am senzatia ca o ia razna cand trag mai tare de mașina, în extraurban. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500 Euro suna oricum mai bine decat un mecatronic nou. Totusi, nu se poate suporta nimic din culanta, daca masina nu mai e in garantie?

Pentru broasca usa, daca e vorba de un switch ars, poate rezolvi mai ieftin la unul din colegii care se ocupa cu inlocuirea switch-urilor de pe forum. Vorbeste cu Florin, Al Bundy.

Cu ce ti-ai dori sa inlocuiesti Ateca? Pentru mine e putin cam devreme, am in plan sa o mai tin minim 3 ani, insa am inceput deja sa ma uit la alternative. Cred totusi ca astept sa apara generatia urmatoare pentru Ateca si Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e doar 1500. Se adaugă și restul. Deci bate spre 3000 - 3500. Si daca mai pica altceva deja devine aiurea. 

 

Cred ca ma orienteze către Tarraco, prietenii stiu de ce. 😎

 

Tiguanul e prea mic. 😡

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai nevoie de spatiu, Tarraco e clar o alegere foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! Am observat ca nu imi mai functioneaza Virtual Pedal (acel gest facut cu piciorul sub bara spate pt a deschide hayonul). Deschiderea hayonului din cheie, din butonul dedicat de pe bord sau din butonul de pe hayon functioneaza. Am spalat recent masina in ideea in care ma gandeam ca o cauza ar fi acumularea de praf, mizerie etc. Senzorii de pe bara spate functioneaza bine, fara probleme.

A mai intampinat cineva aceasta problema? 
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau unii prin UK cu probleme similare. Posibil sa fi sucombat prin deces senzorul de sub mașina. Doar cu diagnoza poti confirma. 

 

Între timp la mine a crăpat iar un amortizor electric la hayon. E al 3lea ... Am nervi. 😡

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma am rezolvat problema desi ma obisnuisem cumva cu gandul ca vreun senzor a cedat si ca va trebui schimbat pe garantie. Mi-am adus aminte ca acum cateva zile am folosit un OBDeleven pt a activa cateva optiuni si ca sistemul multimedia s-a resetat/restartat. Azi am verificat optiunea Easy Open (adica Virtual Pedal) din meniul de setari al masinii si se pare ca s-a debifat in urma resetarii sistemului multimedia prin OBDeleven. Am bifat din nou optiunea Easy Open si acum Virtual Pedal functioneaza. Rookie mistake! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deoarece Ateca mai ramane in dotare cel putin pana in Martie 2022, am demarat interventiile.

 

1. Inlocuire broasca usa sofer -> rezolvat

2. Inlocuit amortizor electric usa hayon -> rezolvat

3. Inlocuit Mechatronic -> astept component

4. Revizie 63k km -> odata cu pc 3 (AMR 5k km pentru shimb ulei, nu avea sens sa mai aman) 

 

Cost total approx 12.000 RON.

Broasca Ateca 01.jpg

Broasca Ateca 02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si garantia? S-a terminat? N-au oferit kulanz pentru piese macar? (goodwill gesture sa acopere o parte din costuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garanția fuse si se duse. Doar 2 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concert, cati ani are masina si cati kilometrii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu stai in Romania, asa-i? Altfel ai fi avut 4 ani. Ciudat, ai avut destul de multe probleme cu masina, eu nu am absolut nici o problema tehnica, doar zgomote care uneori ma scot din sarite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4,5 ani si 62k km.

Garanția are valabilitate internațională. Fabrica ofera peste tot doar 2 ani. Se poate extinde pana la 4 ani contra cost in limita a 120k km, sau se mai primesc cadouri de la dealeri. Cei care au 4 ani in romania au 2 de la fabrica plus inca 2 de la importator, urmare a presiunii exercitate de mărcile coreene care dau garanții fanteziste gen 5 ani, 7 ani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian masina e cumparata de noua din Germania, cu 2 ani garantie. La rulajul meu ma gandeam ca 4 ani sunt bani aruncati. Cei drept ar fi prins doar broasca in garantie. Restul au venit dupa :D. Ca sa iti raspund la intrebare, locuiesc in Romania, in Germania doar cu muncile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oauuu foarte multe probleme si unele chiar serioase la doar 62 000 km, si eu care ziceam ca masina actuala e cu cele mai multe probleme la 107 000km pot sa zic bine mersi am iesit cu bine inca, in acesti ani. Asta e, e cu noroc cu minunatiile moderne vandute la pret de cristale rare. Sincer mie mi-ar fi cu frica sa trec la sora mai mare(care fix la aceste componente la care ai avut probleme este identica). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 64.000 km in putin peste 3 ani si nu are nici o problema din cele din lista ta. De asta spun, cred ca ai fost tu foarte ghinionist, nu as generaliza la toate Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dupa ceva timp si 12.000 RON ... masina a fost perfecta. Dragoste la a 2a vedere ...

A 2a zi, eroare la deschidere usa portbagaj. Zic na belea. Ori e ala nou, merg pe garantie, ori e celalalt si ma apuca nervii ...

Evident, a crapat celalalt. 4 amortizoare in 4,5 ani! asta trebuie sa fie un record mondial. Seat imi cam da cu flit ... le-am explicat rezonabil

ca trebuie sa fie o problema pe masina, altfel nu se explica. Nu merge cu domle ai ghinion ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua , va rog ,dacă are careva schema sigurantelor seat ateca 2017 sa mi le dea și mie 

 Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu se discutase acum ceva  vreme despre închidere și deschidere ușa portbagaj din telecomandă? Parca mergea doar deschiderea. Ei bine azi am descoperit ca pot (din nou) sa și inchid din telecomandă. 

 

Mai poate confirma cineva sau am luat-o eu razna? 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine ea fel, dar eu am activat-o la cineva pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!