Jump to content

Probleme si rezolvari


Cristian
 Share

Postare recomandată

Exista vreo metoda de calibrare a senzorilor de parcare? De cele mai multe ori ii dezactivez pt ca urla continuu desi mai e loc de manevre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu exista. Probabil ai un senzor defect... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de unul din senzorii centrali fata, vezi ca e din cauza suportului de parcare. Iti trebuie un suport de parcare mai subtire sau sa lipesti numarul direct pe bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de un singur senzor. Compar reactia senzorilor de la un BMW cind trec printr-un culoar ingust cu reactia senzorilor de la Ateca. Daca as lasa frinarea automata activa n-as mai inainta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti bifa mute in ecranul de control. Beneficiezidr asistență in continuare dar fără zgomote, doar vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din senzori iti detecteaza un obstacol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti detecteaza obstacolele corect doar ca eu mai am 20 cm pina sa ating obstacolul si ei cinta deja continuu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 20 cm e normal sa faca asa, eu nu vad un bug in asta.

Daca stii ca mai ai loc, poti sa continui sa inaintezi putin, eu asa fac cand merg cu spatele, vad pe camera exact cat spatiu mai am pana in masina din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si masuratori ieri. Probabil am eu asteptari prea mari. La urmatoarea iau si camera :)

20190902_211243_mic.jpg

20190902_210413_mic.jpg

20190902_210428_mic.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. Din pacate, altfel, poate te-ar anunta prea tarziu...pana apasa omul pedala, etc... nu toata lumea e rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum sa revin la meniul standard de Ateca? E o optiune prin meniuri sau l-am "stricat" eu folosind VCDSul? Acum arata ca in poza atasata.

20190902_210001_mic.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrescumaurelian

Salut!

Menu/Settings/Screen/Menu/Carousel or Grid

Acum este setat pe Carousel.

Modificat de dumitrescumaurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi se strang oglinzile cand incuiati masina daca e data bifa din HU? La mine aparent nu funcționează. Singura metoda e sa tin mai mult timp pe incuiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat la modelele pana in my2019 fac toate ca la tine.

La my 2019 se pliaza si depliaza la incuiere/descuiere dar nu mai ai optiunea sa tii lung pe telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se pliaza. Masina e din 2019. Ai incercat sa modifici adaptarile? Poate o fi si pe acolo vreun bit de setat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sigur o setare din meniul unitatii multimedia, pliere/depliere odata cu incuierea/descuierea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai la setarea aia din head unit ma refeream. Aia am bifat-o, dar nu face nicio diferenta. Probabil trebuie ceva adaptari cu vagcom. Eram curios daca e si la voi la fel, sau poate fac eu ceva gresit. Ms de feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la mine se pliaza doar la apasare lunga pe butonul de inchidere sau atingerea lunga a manerului soferului sau pasagerului. Nu am activat din meniu pliere automata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine stie unde se afla acest buton in masina?

Nu il gasesc.

 

 

grafik.png

Modificat de HKHK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza, ar trebui sa fie pe stalpul B in partea de jos. Ai carlig montat din fabrica? Ma gandesc ca daca nu ai montat nu exista acel buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stalpul dintre usile de pe partea soferului la masinile cu volan pe stinga si vitavercea la cele cu volan pe dreapta. De ce ar trebui sa-l ai? Ai alarma cu senzor de miscare de fabrica? @costin va n-are nicio legatura butonul cu carligul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma cu senzor de miscare din fabrica si nu am butonul ala, nu cred ca e o regula sa ai butonul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum manualele de utilizare ale automobilelor nu sunt tiparite strict pentru modelul achizitionat. Sunt la general, iar in cazul meu, motorul de 1,5 tsi nu este mentionat nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, conform manualului nu se poate sa ai senzor de miscare fara antitow si daca le ai trebuie sa ai si butonul ala, vin la pachet. Poate ma insel dar manualul asta zice si eu asta am pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!