Jump to content

Probleme si rezolvari


Cristian
 Share

Postare recomandată

Va rog sa postati strict la obiect, fara offtopic. Orice derapaj va fi aspru sanctionat. :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurt si la obiect: am observat ca consola centrala cu inductie se (supra)incalzeste dupa 2-3 ore de utilizare cu telefon in ea. Telefonul a trebuit sa il scot pe baza overheatingului (iPhone 6S) - l-am pus in lateralul usii sa se raceasca, si la o zi, am observat aspectul de mai jos - nu e mare branza insa nici placut

4dGlYRf.png

Acesta il voi "lipi" prin garantie, nu vreau sa bricolez si sa o tot refac periodic, prefer sa isi piarda eie timpul cu ea, si sa o refaca de cate ori este nevoie, sau sa inlocuiasca consola in caz de "anormalitate"

 

Alte aspecte au fost: ate descusute in lateralul usii frontale la zona de trecere din capitonaj/zona de piele artificiala, si o aliniere, acestea au fost "remediate" la ridicarea masinii, voi reveni in caz de alte aspecte, respectiv cu o "solutie" pentru supraincalzirea consolei centrale si dezlipirea cauciucului

 

@Cristian exista huse de telefon care au asa ceva ;)

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte urat, insa e normal sa se incalzeasca, din cauza principiului de incarcare prin unde electromagnetice.

Iphone 6s are incarcare wireless?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe principiul daca nu te mananca, nu te scarpini... Oricum nu am de gand sa dau 180 de euro pentru incarcarea wireless. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da, la englezi s'au facut sesizari, sper sa se si rezolve la un moment dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana nu voi aduna concret ceva, nu voi avea ce sesiza, respectiv urmarim toopicuri din alte tari, unde sunt mai multi posesori.

@problematica_cu_cauciuc_concola_centrala: a fost o singura data cand s-a "supraincalzit" , de atunci nu a mai fost evenimentul la nici o incarcare inductiva, respectiv acea mica dezlipire de la mine, s-a comandat pe garantie piesa de schimb, aparent nu se "carpeste prin lipire" - o abordare super corecta, nu ma asteptam sa fie cazul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deși...nici mie nu îmi inspira încredere ... si mașina a văzut "Off-road" doar denivelările de pe carosabilul nostru drag, nu mi-aș dori ce as aduna după un drum "la pădure"

P1Idy88.jpg

B1LnxZn.jpg

bMIInQh.jpg

lXdYtA8.jpg

ZXGhq2I.jpgqN87kwZ.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, dar chederul principal de etanșare e pe partea cealalta pe masina, nu pe portiera. Celălalt e ceva mai serios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spot The difference

partea co-pilot ok

as4O9vq.jpg

 

Partea șofer - a se observa exfoliere?!? Pe bara inclusiv pe capacelul de la stropitoare

jyeif8K.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost lovita si revopsita clar :)  Mie mi se pare ca si pe partea dreapta s-a luat foarte putin in partea de jos. Banuiesc totusi ca si genul asta de probleme se rezolva pe garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare neglijența in procesul de fabricație/vopsire in condițiile in care mașina e aproape noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in 26 Aprilie programare pentru verificarea traseului de TMC si pentru înlocuirea consolei centrală pe garanție din pricina dezlipirii in jurul încărcării inductive, voi sesiza si aspectul de vopsea cât si cel de la ușile spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are dreptate, @rempha, a fost eroare de vospire in fabrica :( #bainene

@ToniM: sorry, dar se pare ca te asteapta un revopsit de bara - evident -  pe garantie, unde te vei lovi de maiestria locala... Eventual poate foliezi bara, dupa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin: consola centrala a fost schimbata toata pe garantie din pricina partii mici dezlipite, iar bara fata a fost "retusata" de dealer cu un polish inainte de predare din pricina unei zgarieturi mici si era pasta ramasa?!?

 

In fine, am zis ca dau feedback :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De retinut: primul element "cromat"(usa fata zona oglinzii) de la chederul din jurul geamului da semne de matuire, asemanator cu O3 care avea ultimul (usa spate) element problematic.

Voi face o curatare si tratare cu solutii, iar daca va ramane, voi reveni cu mai multe informatii si poze, insa mie personal asa mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: incearca cu un AluPaste de la Sonax, am avut rezultate foarte bune cu aia. Alea de spate de la Superb 2 s-au rezolvat doar pe garantie, dar acolo problema era cunoscuta, era diferenta de material. Ce spui tu, cu matuirea in zona oglinzii era din lipsa de atentie la spalatorie - am rezolvat cu pasta mai devreme mentionata si "frecat" de 2 ori pe an. Spor la frecat :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi @75NOR, ma voi pune pe frecat si revin cum cat de curand cu un rezultat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Vin si eu cu o nou problema , ca si masina de altfel (5 zile ) .Dupa cum vedeti din poze , dupa 2 zile plasticul care acopera manerul usii nu se mai poate pune la loc , in lacasul lui ,nu mai sta la locul lui .Am fost la garantie , vor comanda piesa noua , asta veche nu se mai pupa , neam !!!

In plus , le-am arata si o taietura(crapatura) in pielea de protectie de pe volan,  abia ce am descoperit  ... nu m-au crezut , dar eu chiar nu avem cum sa o fac :(

19720470_832787176876238_575083264_o.jpg

19807633_832787193542903_80851045_o.jpg

19859319_832787200209569_987395623_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Postez si eu aici o problema aparuta la Navigatie cu meniul setat pe limba romana. Dupa cum se poate observa in loc de "sh" si "tz" apare simbolul "@". Am avut o problema cu navigatia si cand am ridicat masina, masina pur si simplu nu citea cardul cu navigatia. Nu stiu exact ce au facut baietii in service, din cate am inteles o resoftare, ma gandesc sa nu fi contribuit si asta. Puteti sa va uitati cei cu Navi System de pe Excellence ce varianta de soft aveti? Eu am 0363, incerc sa aflu daca exista ceva mai nou. 

Am mai remarcat si urmatoarele probleme la partea de Media: 

- daca am pus un podcast din iPhone nu pot sa mut cursorul pe ecran sa dau melodia in inainte sau inapoi, imi spune ceva de genul "function not supported"

- la waze la giratorii primele doua atentionari(1km si 400m parca) imi spuneti doar "intrati in giratoriu si..." dupa care se opreste. Abia a treia oara, cand sunt practic in giratoriu termina toata fraza cu "mergeti inainte" sau "iesiti la prima iesire"

Puteti sa imi spuneti daca intampinati si voi probleme de genul asta?

IMG_0225.jpg

IMG_0223.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Waze e suportat nativ de sistemul de pe Ateca sau e mirroring din telefon? Intelesesem ca urma ca Waze sa fie integrat in Android Auto si cum a ta ar trebui sa fie MY2018, eram curios daca modificarea s'a facut deja.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Waze e suportat daca ai optiunea de Full Link pe masina, a mea a venit fara dar pot sa il pun si dupa, costa in jur de 8-900 RON. Poza este de la navigatia masinii de pe pachetul Excellence. Masina este MY2017, este mai lunga povestea, cand o sa am ceva timp o sa scriu :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu poate te ajuta, uite si pozele facute atunci comparativ si la mine

Navi Pro la mine

eBWSCPa.jpg

Q936WfD.jpg

View-ul de la tine cand ne-am intalnit

b8x8rSJ.jpg

Cat despre usa, imi pare rau, sper sa fie solutionata relativ fara greierasi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor,

Discutiile despre Waze va rog sa le mutate in threadul dedicat.

Multumesc,
Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee de ce , cu toate ca e setata limba romana general, navigatia vorbeste in ENGLEZA ??? Se poate adauga IOANA la ea ??? Ca tare mi-ar fi draga :) 

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!