Jump to content

Retrofit, tuning & aftermarket Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Si eu am făcut la fel, aproape 10k in 6 luni, dar cum nu ma atrage ideea de GPL, nu m'am interesat cât costa și în cât timp s'ar amortiza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe leon imediat ce s-a terminat garantia. Masina are aproape 400.000 acum din care 200.000 pe gpl. Probleme nu am avut niciodata.

Legat de ateca unul din motive pentru algerea masinii pe benzina a fost gpl-ul.

Dar se va intampla dupa 120.000 km sau 4 ani cand va expira garantia.

M-am interesat putin si ca idee instalatiile pentru tsi folosesc gpl + benzina in acelasi timp si costurile inca sunt ridicate.

Daca o instalatie la mpi o amortizezi in maxim 20.000 km una pt tsi se va amortiza in 35-40.000km

Asa ca tine foarte mult de km parcursi anual.

Oricum cand faci plinul de gpl simti diferenta imediat in buzunar si nu te mai gandesti la amortizare.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de pe aici ( BELGIA ) zic ca este un singur timp de instalatie , ce se potriveste pe motorul lui ATECA , si anume  Prins VSI DI 2.0 system

 

pret € 2750  inclusiv TVA / cu garantie 3 ani 

 

Astronomica socoteala lor :(

 

ca idee de preturi ....

 

GPL = 0.6 EURO MAXIM 

Benzina = 1.356 EURO  MINIM

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma tot gandesc sa montez un volan tesit, de FR, insa as fi vrut sa pastrez ornamentul central de la Xcellence, sa nu raman cu sigla FR.

Ochiometric as zice totusi ca ornamentul versiunii FR este insa mai scund decat cel normal de la Ateca. Ma poate lamuri cineva, macar sa ma linistesc cu ideea asta ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ar fi mai scurt nu ar obtine tesitura aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stopurile de pe hayon or fi doar decorative sau contin si elementele funcționale? Tare mi-ar fi placut sa se aprinda la frâna si pe hayon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se par ok stopurile, in nici un caz nu simt nevoia de mai multa lumina la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede aici ca la franare se aprind doar ce e pe aripi + stopul de sus de pe hayon. Fiind insa vb de leduri si eu zic ca's de ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Covorasul pentru tunelul median, piesa de la Karoq, acum e sub 40 ron (eu mi l'am comandat ptr Forester)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei ce vor sa iasa in off-road am gasit un accesoriu de nelipsit:

https://www.emag.ro/scut-motor-seat-ateca-2016-2018-27-201/pd/D5QW9FBBM/

Sunt totusi curios pentru cei care stiu cum arata masina pe dedesubt daca acopera tot ce trebuie protejat: motor, baie de ulei, cutie manuala/dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru ca tot sunt la capitolul cautari&cumparari poate ma ajuta cineva cu un link sau o solutie de prindere a vignetelor pe parbriz.

La leon am peste 20 de stikere de vigneta lipite(bg,au,elvetia etc) si as vrea sa scap de acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am o problema cu asta, se curata foarte usor cu o carpa pe care am turnat niste lichid de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vignetele care trebuie lipite, este obligatoriu sa le lipesti. Scrie si pe ele, iti poate da amenda daca nu sunt lipite unde trebuie. Daca vrei sa le dezlipesti mai usor dupa ce expira, lipeste-le mai intai cateva secunde pe o panza (pantaloni, scaun) si apoi pe parbriz in locul indicat (colt sau in spatele oglinzii). Cele 20 de stikere trebuie sa le dai jos, este urat, ca si cand ai vrea sa arati cat esti de umblat, iti micsoreaza campul vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma intreb daca farurile de pe Ateca Style - halogen- se pot inlocui cu faruri LED. Este o operatie plug&play ori sunt necesare si alte componente/codari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt necesare si alte cablaje, module si codari. Ai nevoie de instalatia de autoleveling, precum si senzorii de inclinare, pentru a functiona aceasta functie.

Nu e imposibil, insa e foarte mult de munca si sigur va fi foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O singura optiune o regret la configuratia actuala a masinii si sunt curios daca stie cineva cum s-ar putea implementa si cu ce costuri.

Nu stiu cum mi-a scapat chiar asta la configurare.

Este vorba de sistemul de incarcare wireless.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate face, insa pad-ul de incarcare e foarte scump, eu as incerca sa adaptez in incarcator after marketz mai ales ca spatiul ala are alta forma daca optezi pentru incarcare wireless din fabrica.

Totusi, avand in vedere ca folosesc android auto foarte des, eu am decis sa nu ma complic, incarc telefonul prin cablu, oricum e conectat cand sunt in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia nu mi se pare atat de utila. eu nu am bifat optiunea.

La drum lung, oricum folosesc AA'ul ptr Waze sau Google maps si atunci telefonul e conectat prin cablu USB, deci se incarca (acopera fara probleme consumul).

Prin oras, la drumuri scurte, oricum nu castigi mult.

Dar, cum zice Cristian, mai degraba as cauta o solutie aftermarket ... asa sau asa, de exemplu ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita. Încerca cu viteza mica, si la mine a sucombat prin deces. Nu cred ca a funcționat mai mult de 100h. Încărcător auto de 2A sau direct din USB daca ai e mult mai eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Este cineva care a facut pana acum retrofit pt Virtual Cockpit? M-ar interesa sa montez asa ceva pe Ateca mea (Excellence 2.0 TDI) si sunt intr-o mare dilema. Masina am luat-o de pe stoc (sincer nu as fi putut sa astept atat de mult, cred ca m-as fi urcat pe pereti), nu are sistem de navigatie, are Media System Plus cu Full Link. Din ce am observat pe alte forumuri instalarea Virtual Cockpit-ului ar fi conditionata si de existenta sistemului de navigatie pe masina dar nu-s 100% convins de chestia asta. 

Am gasit pe un site din Cehia Virtual Cockpit OEM la 520 euro, am trimis un mail sa ii intreb de sanatate dar inca nu mi-au raspuns.

Am trimis un mail si la Porsche Romania si am primit un raspuns sec: “momentan producatorul nu oferta un kit retrofit pentru aceasta optiune. Asadar nu este disponibila aceasta modificare.”

Daca cineva ma poate ajuta cu informatii in acest sens as fi foarte recunoscator.

Multumesc!

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce zici tu. Mi-ar placea si mie optiunea, dar sunt curios ce implica. Sa fie plug and play oare? Cu ceva bife pe ici colo in Vagcom ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, e un posesor de Passat B8 care a facut operatiunea asta. Nu e chiar simplu, pentru ca intre ecran si navigatie exista o fibra optica, care nu se prea gaseste.

In plus, ce faci cu virtual cockpit daca nu ai navigatie? Eu am ramas cu ecranul in configuratia clasica, ceasuri si informatii in mijloc. Probabil ca daca as avea de ales intre virtual cockpit si suspensia adaptiva, as alege suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sigur se pot monta si fara a avea sistem de navigatie, inclusiv in configurator, pe Xcellence se poate opta ptr Virtual Cockpit fara a fi obligat la alte optionale.

LE: eu, daca as fi putut alege, as fi ales si virtual cockpit si suspensia adaptiva. Dar macar m'am ales cu o culoare deosebita, care deja a fost scoasa din oferta

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai cititi aici ce presupune:

Nu stiu daca este la fel si la Ateca dar nu ma astept sa fie mari diferente, nu cred ca au investit sa dezvolte 2 sisteme diferite care fac acelasi lucru.

Functionarea lui nu depinde de navigatie dar este ceva mai inutil fara ea, nu poate afisa navigatia din CarPlay / Android Auto. Dupa perioada de acomodare si dupa ce trece feeling-ul de jucarie noua cel mai probabil o sa va alegeti un mod de vizualizare preferat si nu o sa-l mai scoateti din el, asta ca posesor de masina cu bord digital (fara posibilitatea de a afisa navi) si care, din cele 4 moduri de display, sta in unul singur mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, eu am pe masina asa ceva, nu vorbesc din poze. E o dotare nice to have, dar nu e ceva cu care sa te joci toata ziua. Poate fi util daca folosesti navigatia, altfel eu nu ii vad utilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!