Jump to content

Intretinere Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

In cartea masinii ( si nu, nu fac misto), o sa gasesti fix maniera in care se schimba/rotesc rotile functie de sistemul de tractiune al masinii (4wd/2wd).

image.thumb.png.6a6830c69b341cb94b276759b8b7183b.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti schimba linistit in orice mod vrei. Este necesara doar actualizarea presiunii, deoarece fata vs spate au presiune diferită. Si bineinteles păstrarea sensului de rotație daca este cazul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Am facut si eu prima revizie la DIP Motors Brasov.

Se vede cantitatea mai mare de ulei necesara la 2.0 TSI.

 

 

revizie.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A schimbat cineva placutele de frana sau a facut schimbul de ulei la cutia DSG6 de pe 1.4 TSI 4Drive? Daca da unde si cat v-a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! A facut cineva pana acum schimbul de ulei la Haldex si de lichid de frana? Cam ce costuri presupun aceste operatiuni? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu urmeaza sa le fac in perioada urmatoare, din cate stiu schimbul de ulei in cutie se face la 60.000 km si inlocuirea celui din diferential la 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu inspecție service si strict ulei haldex si lichid 850 RON aproximativ. Operațiune efectuată luna trecută. 

 

Deși am insistat pentru curățare filtru pompa, mi s-a comunicat că nu există acest element si ca se face doar schimb de ulei. Pana mea, am lasat-o asa cum zice seat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Îmi puteti spune la cât ați schimbat prima data plăcuțele de frâna? Am 32.XYZ km și parca se cer schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceva peste 40k si erau ok la revizia din toamna, dar masina merge majoritar extraurban.

La cele cu cutie automata am inteles ca se duc mai rpd placutele, mai ales pe spate.

 

Conteaza mai mult stilul de condus si regimul de functionare decat kilometrii, unul care face 200km in oras franeaza sigur mai des decat unul ce merge linistit Cta - Buc pe A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta masina, 2.0TDI 190ps Ateca, au fost placute spate la revizia de 60k km, si placute fata la revizia de 90k km, spate la recomandare(mi-au spus in service ca nu au senzor), fata la senzor

 

Insa depinde muuuuuuuuuuuuuult de tipul de exploatare a masinii, ritm si frecventa in acceleratie/frana sau mult coasting

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deobicei fata se duce mai repede decat spatele, la uzura placutelor... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar, sistemul de franare pe spate e subdimensionat la Ateca, de asta se consuma mai repede placutele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos de răspunsuri. A mea este manuala și merge cam 70% in oraș, așa ca frecventa de frânare este mai mare. In Brasov poate sa-mi recomande cineva un service pentru schimbare? Revizia am făcut-o anul trecut in primavara la DIP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Schimbat discuri fata plus plăcute total. Cu puțin noroc, e ultima vizita la service pana la despărțire.

 

Piese AM, luate de la dealer, 13xx ron. Intervenția a fost validată cu test pe standul de frana. 

 

KM 69k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are cineva planul de service? In mod normal era in manualul de service, care la Ateca nici macar in formal electronic nu a fost disponibil ptr clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu revizia a doua. Cu ocazia asta am schimbat si placutele de frana. Mi se pare foarta piperata manopera dar nu prea am de ales cat timp e in garantie.

IMG_20220418_164807492.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca raspuns la intrebarile de mai sus, la aprox. 40000 KM asa aratau placutele frana fata, cele spate erau la fel.

Automata si folosit predominant in oras, 40K pentru un set de placute cred ca e ok, mai ales ca pretul pentru piese e decent. Pacat ca manopera la DIP Motors este asa scumpa.

IMG_20220418_153736820.jpg

Modificat de Liryc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocat/ deblocat etrieri etriere spate - 60 ron mi se pare o mare mizerie. Aia intra de fapt in inlocuire placute spate, dureaza 1 minut cu tot cu cuplat diagnoza.

Macar nu ti'au pus placutele OEM, care la dealer in Constanta costau 585ron/set spate si 760ron/set fata si inca 44 ron ptr cele 4 suruburi etrier (care la ATE vin incluse in pachetul cu placute fata, probabil si DIP Motors a folosit tot ceva AM, ca nu le vad taxate separat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIP Motors mi-a montat placute TRW. Cand am intrebat de OEM mi-au dat scoruri fabuloase (parca 680 fata). Cand le-am aratat ca am gasit OEM la 380 pe net au zis ca ei nu au cum sa ia asa ieftin :). In concluzie: exagereaza cu manopera dar macar lucreaza bine si curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata sistemul de franare este oricum complet TRW (placute, discuri, etrier, portetrier) si probabil si pe spate e la fel, deci nu ar trebui sa fie diferente.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Doresc sa achizitionez si eu un SEAT Ateca 1.4 TSI, 150 CP. Am o rugaminte la dumneavoastra si anume: Recomandati acesta motorizare sau mai bine mai asteptam. Masina este din anul 2017. luna Iulie si are 177000 Km. Discutiile sunt cu un parc auto SH care mi-a promis carte services si toate cele. La raportul Car Vertical masina se prezinta bine fara accidente si inlocuiri de componente majore.

 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu zic ca merita daca are un pret bun si dotarile la care te-ai gandit tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!