Jump to content

Intretinere Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Eu as fi curios de niste analize ale uleiului dupa 20k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voua cam la cati km va spune masina ca trebuie sa faceti schimbul de ulei?

Mie imi spune ca la 28.000, adica in 1500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine n'a scazut niciodata sub 30k totalul, insa am facut primul schimb la 9k, cu resetare, iar al doilea la 20k, fara resetare.

Insa a mea merge peste 90% din km extraurban, 50km dus, 50 intors

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici masina mea nu merge prea mult urban, dimineata si seara cate 2 km, in rest extraurban. Din cei 26.000 facuti in primul an, aproape 20.000 au fost facuti extraurban.

Totusi, masina mea nu a avut o exploatare uzuala, din cei 20.000 km multi au fost pe autostrada si prin pasuri, trecatori, cu urcari pana la 2700 m altitudine si coborari, plus multe drumuri de munte si ceva off road usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 33k km. Schimbat ulei la 23k km, AMR 12k km indicat de mașina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica la 22.000 km de la ultima inlocuire. In ce regim merge masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

72.xyz km in Bord, niciodata nu mi-a cerut mai repede de 30k in bord. Schimbat pana acuma de 2x. Insa diesel vs benzinar si motorizarile diferite, deci can can comparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Estimarea pentru schimb oricum nu tine cont de parametrii uleiului (vascozitate, TBN sau mai stiu eu ce), totul e dat de regimul de exploatare, deci as zice ca nu e can can comparatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricumz interesant e ca uleiul recomandat de Seat e atat pentru motorizari pe benzina, cat si pentru motorizari diesel.

Eu as incerca la urmatorul schimb Mobil 1, se pare ca e mai bun decat Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Cristian said:

Adica la 22.000 km de la ultima inlocuire. In ce regim merge masina?

80% Urban. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, Cristian a scris:

Oricumz interesant e ca uleiul recomandat de Seat e atat pentru motorizari pe benzina, cat si pentru motorizari diesel.

Eu as incerca la urmatorul schimb Mobil 1, se pare ca e mai bun decat Castrol.

Castrol (0W30) a facut depuneri pana in 100.000km. Motiv pentru care si eu vreau sa schimb cu Mobil 1, si in plus Porsche il foloseste inclusiv la Macan 2.0tfsi.

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Verificat de mine , cand am facut schimbul prima data la 26500 km ,uleiul original din fabrica ... s-a prezentat foarte bine , ca si culoare si consistenta ...sunt multumit !!! Ciudat e ca la schimb , acum , a trebuit sa pun tot bidonul de 4 litri , ca sa am pe joja , pe mijloc , masura !

Cred ca il voi lasa maxim 15.000 km ! CASTROL EDGE Professional Titanium FST LongLife III, 5W30

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Schimbat ieri la 43k km (mașina se apropie de a3a aniversare):

Ulei plus filtru ulei

Filtru aer motor

Filtru aer climatizare.

Niciun alt defect descoperit la inspecția de 1 an, deși am niste zgomote ciudate din cand in cand la viraj usor stanga. 

Recomandat sa se schimbe si lichid frâna plus ulei haldex. Ramane pentru a toamna. 

Total aproape 1.300 ron. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Castrol. Pentru mine ce se pune din fabrica e sfânt, mai putin la stergatoare eventual pneuri. 

Ca si idee, se remarcă o îmbunătățire la mersul motorului respectiv eficiența climatizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eficienta climatizarii e normal sa fie mai buna, daca a fost inlocuit si filtrul de habitaclu. 

La fel, dupa schimbarea uleiului, motorul e mai putin zgomotos si mai eficient, frecarile fiind mai reduse.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare 

ce ulei ati pus la transmisie pentru  SEAT ATECA 1.4 TSI cu DSG ? Si cati litri trebuie sa cumperi , va rog 

 

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce service-uri recomandati pentru revizie Ateca in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa iti recomand service-ul unde merg de obicei, Avia Motors Pantelimon, service autorizat Seat. Comunicarea cu ei este ok, nu esti suprataxat si ti se explica toate etapele in detaliu.

Eventual, daca ai de schimbat si altceva in afara de cele aferente reviziei, gen placute de frana, fa comanda in prealabil, pentru a fi sigur ca le au pe stoc cand ajungi la service cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/17/2020 at 9:43 AM, oko_x said:

Salutare 

ce ulei ati pus la transmisie pentru  SEAT ATECA 1.4 TSI cu DSG ? Si cati litri trebuie sa cumperi , va rog 

 

Nu a facut nimeni schimbul pina acum  :( ?

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabi2ctin ti-au raspuns colegii in pagina anterioara. Doar trebuie sa citesti.(5w30 longlife)

Cat despre cantitate cand te duci la piese auto dai talonul si iti spun baietii exact cat ai nevoie

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop, cred ca intrebarea era legata de uleiul pentru transmisie, presupun ca pentru DSG. Eu inca nu am facut schimbul, urmeaza la urmatoarea revizie, in 12.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze. Am citit aiurea.

Legat de transmisie vad ca majoritatea recomanda ulei original.

Iar legat de cantitate tot la cei de la piese vei afla sigur raspunsul. Eu din ce am citit in alte zone sunt deajuns 5 litri dar nu strica sa intrebi inainte sa il cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu o intrebare : se pot schimba rotile de pe fata pe spate , fara alte modificari  sau verificari a cauciucurilor  sau  unghiului de fuga ... daca nu e nevoie ? Am observat ca cele de pe fata, dupa 3 ani ,au inceput sa se toceasca si as vrea sa le pun acum in locul celor din spate , ca sa mai trag de ele un an , in siguranta .Cineva mi-a spus ca vor fii tocite aiurea din cauza  unghiului si ca o sa le stric .La GOLF am facut asta , la Dacie Logan am facut asta , nu am observat nimic neinregula . E SEAT-ul mai cu mot sau rade de mine persoana respectiva  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!