Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

cristi511

Consum Ateca - Tsi

162 postări în acest subiect de discuţie

andrei0241

Incepusem sa intreb de cum a fost traficul, ma gandeam ca de la ACC nu ar fi consumul mai mic (eu ma gandeam la ceva spre 5% la acel drum), dar ulterior m'am uitat si am vazut ca oficial extraurbanul ptr 1.4 4drive DSG este 5.8, iar mixtul 6.3%, deci esti "regulamentar"

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
andrei0241

Cta - Predeal pe DN1, nu pe A3, 3 adulți + 1 copil și vreo 30kg de bagaje - 8.6%

Link către postare
andrei0241

Buc - Predeal + imprejurimi si retur Cta cu o medie de 7.4% pe ~600km (cel mai lung "plin" de pana acum), mers linistit (Predeal - Cta cu 7.3%, pe DN1 si cu 120km/h pe pilot pe A2 - n'am vrut sa mai opresc pe A2 ptr alimentare, asa ca am mers mai lent)

Link către postare
Cristian

Daca mergi linistit poti scoate consumuri ok, chiar si sub 7, eu am fost aproape pana la Babelez pe traseul Bucuresti - Targoviste - cota 1000 - Cabana Padina - Sinaia - Ploiesti - Bucuresti, cu un consum de 6.8. Viteza medie nu e relevanta, cred ca a fost 70 km/h, am mers incet, pe drumuri nationale.

Link către postare
andrei0241

DSG'ul ajuta si el la un consum mai mic, dar ptr consumuri sub 7% clar trebuie sa fii zen.

Ce autonomie aveti de obicei cu un plin? La mine era mai tot timpul 540km, abia dupa plimbarea asta imi afiseaza 600km.

Link către postare
Cristian

Nu stiu daca am depasit vreodata 580 km. Totusi, daca alimentezi si apoi conduci foarte relaxat, in eco, mangaind acceleratia, cred ca iti va arata si peste 600 km autonomie.

Link către postare
andrei0241

Am observat ca primii km de autonomie dispar greu, de ex din Otopeni pana la Predeal abia se duseseră 20km, ptr ca ulterior sa compenseze 

Link către postare
vdragos

Cifrele din bord sunt doar estimari si un algoritm care asuma niste cifre medii de consum tinind cont de distanta parcursa, timpul de condus si memoria de scurta durata. Dar autonomia pare a fi ok, rezervoarele sunt mici la MQB, eu la Touran vad 1000 de km usor, la Seat rar peste 650.

Link către postare
andrei0241

Ieri, avand 25km autonomie, am facut plinul alimentand cu ~46.5 litri

Link către postare
Cristian

Tocmai am revenit dintr-o calatorie de peste 5000 km prim Europa, cu condus pe toate tipurile se drum posibile, inclusiv urcat la 2500 de metri, rezultatul e in poza de mai jos.

Eu sunt multumit de consum, se apropie foarte mult de ce scoteam cu Leonul 1P.20181002_190741.thumb.jpg.132fd94f2e911601217e92204568f31b.jpg

Link către postare
Bakkra

Excelent consumul raportat si la media de viteza, banuiesc ca te-ai folosit destul de mult si de ACC.

Also... damn cum arata AID-ul ala, cand am comandat eu masina nu era optiunea disponibila :(

Link către postare
Cristian

Sa stii ca nu am prea folosit ACC, pentru ca am mers mai mult de jumatate din drum pe drumuri nationale si comunale, am facut foarte multe pasuri, trecatori si drumuri alpine din Italia, Elvetia si Austria, acolo ACC nu avea nici un rost.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri