Jump to content

Consum Ateca - Tsi


cristi511
 Share

Postare recomandată

Un coleg de pe forum postare la o Octavia 2.0tdi media de 4%, dar cu o medie de 53kmph (probabil a prins mai aglomerat pana'n Azuga), deci la mers normal diferenta intre benzina si diesel deja e infima, chiar si cu un diesel poti avea usor peste 5%

 

@Ionut U: cati km are masina?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are aproape 3000 km. Chiar am verificat de curiozitate si la 110km/h constant motorul intra in mod eco, cu 2 cil. Consum instantaneu oscila intre 3-3.2

Rodajul l-am facut 90% din km in oras si chiar ma gandeam ca o sa fie o gurmanda. Dar sunt foarte multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bun consumul, insa e la coborare spre Bucuresti.

La urcare spre Valea Prahovei sigur e mai mare cu cel putin un litru la 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

L-am prins chiar inainte sa se reseteze, aproximativ 80% Bucuresti.

25525ee0_extended.thumb.jpg.c0b08a2f757e3adbda69d2f928158782.jpg

Si un consum Balvanyos - Suceava.

917c9f35_balvanyos.thumb.jpg.f30f75f4d302d93b7ea2c08b652fc197.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai niste consumuri foarte bune, pentru o masina de 1.5 tone si aerodinamica de cub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea de aerodinamica nu cred ca sta chiar asa rau si nici greutatea nu e mare ptr dimensiunile sale, dar intr'adevar, 5.5% e foarte bine, extraurbanul oficial e 5.8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poiana Brasov - Bucuresti (prin Rasnov si de la Ploiesti pe DN1A)

Bucata Rasnov - Predeal cu destul de multe gropi, din fericire ajuta pozitionarea lor si in mare parte se pot ocoli. Ca de obicei am stat in blocaj in Busteni aprox. 20 minute, dupa aceea s-a mers destul de bine.

IMG_0156.thumb.jpg.7f942f6dada0953addb6c70075abef3f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Bv la Buc asta iarna avusesem 6.5,dupa ce iesisem cu 7.6 de pe Valea Prahovei (dop la Busteni, obisnuit), dar cu medie de 71kmph (dar masina mai usoara cu vreo 100kg)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun un prim consum, Nuci-Bucuresti, waze m-a bagat prin Stefanesti si apoi pe centura, nu pe A3.

20180501_211840.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos consum, mai ales afisat pe virtual cockpit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am ajuns chiar cu 6.8, insa m-am mai invartit dupa un loc de parcare si a crescut la 7.

Da, virtual cockpit e foarte frumos. Are o animatie la sfarsit, cand inchizi motorul si deschizi usa, incerc sa filmez sa va arat.

Oricum, masima consuma decent, daca nu mergi cu viteza mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum cand iti pui mintea sa mergi in modul eco + ceva depasiri din scurt, altfel arata si 5.2. (DN6 pana la intrare pe A6). Dupa autostrada creste :-).
Ca sa am o statistica mai "detaliata" am inceput sa imi pun consumurile pe 'spritmonitor. de' . Diferenta ar fi undeva intre 0.1-0.4 fata de ce arata computerul de bord, variaza. Variatiile mai mari apar as zice atunci cand te "târăști" prin oras.

consum_eco.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nu am reusit asemenea performanta. Nu stiu cum ati reusit voi asa ceva, si in plus vad ca media de viteza e chiar buna la tine @sserban. La mine am observat ca in afara nu prea vrea sa coboare sub 7.2 chiar si fara sa depasesc 100km/h. Am trecut de 4000km cu masina si nu cred sa mai scada consumul ! Daca merg 120-130 deja sare consumul la 9-10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost mai mult o provocare sa incerc sa vad ce consum minim pot obtine, in mod normal nu as merge asa. De asta i-am si spus sotiei sa faca poza repede inainte de intra pe autostrada.? Sectiunea de drum pe care am obtinut consumul e Domasnea - Lugoj, este aglomerata cu camioane si se merge des in coloana, nici nu sunt multe localitati. Asa ca am putut merge constant si fara accelerari multe. Probabil pe setarea "normal" crestea consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Nu stiu ce relevanta are sa postezi consumuri facute la vale. (500m Domasnea, 100m Lugoj). Sunt sigur ca poti obtine consumuri de 0,5- 1- 2l/100 Km in frana de motor coborand Transfagarasanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi relevanta ca si postarea unui alt consum, de exemplu, de la Iasi la Timisoara (cu ocol prin Hateg - Caransebes, din motiv de drumuri "bune")... niciuna. (Acolo nu am folosit modul eco deloc, modul sport la depasiri si drumuri virajate, normal in rest, cu directia setata pe sport.) Ce am postat inainte era doar un "fun fact", nimic mai mult, de aceea precizarile de rigoare, pentru a nu creea impresii gresite.
Ca o concluzie personala, daca merg cu ACC-ul activat, am consum mai mare, dar poate pentru altcineva e invers. Pe autostrada, de la 110km/h in sus, creste consumul simtitor. Clima, la temperaturile de acum, fata de luna anterioara, creste consumul. La fel, daca merg pe drumuri virajate, se duce naibii toata economia facuta pana acolo. ?
 

20180409_220527_res.jpg

Modificat de sserban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal cu ACC sa fie consum mai mare. Se fac mereu corectii pt a pastra distanta fata de cel din fata, tine viteza si la deal. Oricum ACC-ul nu a fost gandit pentru economie, ci pentru a usura condusul si pt siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Aceeasi problema era si cu tempomatul clasic legata de faptul ca marea usor consumul deci nu e ceva nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acum ca s-au adunat vreo 10 alimentari, pun un link cu niste consumuri. Pe langa consumurile plin la plin sunt si consumurile corespunzatoare din computerul de bord. Sunt si niste variatii mai mari, in anumite situatii tind sa cred ca mai aproape de adevar este computerul bord pentru ca nu umplu pana la refuz rezervorul.
https://www.spritmonitor.de/en/detail/921962.html

Modificat de sserban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea, dupa resetarea la 100hr a consumului pe termen lung afiseaza 7.4 pe ultimii 1071km, facuti in regim de naveta spre Tulcea, cu o medie de 56kmph (masina cred ca are in jur de 5k km acum) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apucat sa fac un drum mai lung cu Ateca, Bucuresti Kavala (Grecia), 73km/h viteza medie, consum 7,4 litri/100 km. Din pacate drumul a fost cu foarte multe limitari de viteza si fara nici un km de autostrada in Bulgaria, in Grecia am prins cam 120 km de autostrada, cu viteza maxima 130 km/h.

Eu cred ca e un consum decent, avand in vedere ca am folosit si aerul conditionat mare parte din timp. Sunt sigur ca se poate si mai putin, insa stilul meu de condus nu incurajeaza economia, incerc sa ma bucur de un drum cu viraje, cu viteza in limitele legale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In seara asta m-am intors din Thassos, rezultatul se vede in poza de mai jos. Din pacate, 90% din drum a fost drumuri nationale, singura bucata de autostrada fiind intre Keramoti si iesirea spre Bulgaria.

20180602_213055.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Cristian said:

In seara asta m-am intors din Thassos [...]

 

Eu m-am intors joi seara din Thassos (surprinzator cum nu ne-am intalnit, insula e mica) si consumul a fost cam la fel. Din pacate am uitat sa-i fac poza inainte sa opresc si sa alimentez in Bucuresti. Pe autostrada mi-a luat mai mult (cca. 9l / 100km la 130km/h). Pe scurt - am facut plinul pe insula, iar in Bucuresti am mai alimentat la primul OMV cca 30l.

Cu toate ca era plin de camioane si limitari la 90 km/h, drumul prin Bulgaria la munte mi-a placut iar masina s-a comportat ok. Se gandea un pic inainte sa-si ia avant in depasiri, dar per total a fost bine. Cred ca pur si simplu trebuie sa ma mai obisnuiesc cu ea (a fost primul drum lung).

Modificat de jollyca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un consum decent. Cu ce tip benzina ai alimentat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez doar cu 95, nu vad rostul sa alimentez cu 98 sau mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!