Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

De unde atâta facelift? 😊

 

Modelul pre. 

 

Din câte am auzit modelul facelift se va putea comanda din vară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, drign a scris:

Azi am primit de la dealer VIN-ul. Am plătit avansul pe 8 martie.

 

Estimare de livrare jumătatea lunii mai.

Salut ! La ce dealer ai facut comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drign ai mai primit vreo veste despre mașină? Eu am facut comanda cu o săptămână înaintea ta. Am primit și eu VIN-ul săptămâna trecută și marți mi-au spus ca masina așteaptă transportul spre țară. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jembajemba Salut! De unde ai comandat mașina?

 

Am discutat azi cu dealerul și mi-a spus că cel mai probabil va ajunge la ei săptămâna viitoare.

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Buzau am făcut comanda. Și mie mi-a spus reprezentantul dealer-ului la fel dar nu parea prea convins. Eu însă sper...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Doc Morelli

A aparut si Kodiaq facelift pe configuratorul online. Comparand un 2.0 TSI Style vechi cu cel nou se observa o marire de 8000 Euro. Cam multicel pentru un FL.

 

NS74QZ03 KODIAQ STYLE 2.0 TSI 4x4 DSG Benzina 140/190 Direct Shift Gearbox Tractiune Integrala 34.095

 

image.thumb.png.27b4e0cee71c9b13b3abcae68b8a3ebb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi diferenta este si la motorizarea 1.5 TSI, putin mai mult de 8000 eur.

In plus sunt multe dotari optionale ce lipsesc din configurator si nu se regasesc in cele standard, pentru  nivelul respectiv de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare scumpeala ca sa zic asa la interior schimbari minime .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat ieri mașina și mi-a spus dealerul că se așteaptă la scumpiri la FL, undeva pe 2-3.000 de euro.

 

8.000 parcă e prea de tot. Nu îmi mai pare rău că nu am așteptat.

 

 

O fi văzut cehii/ nemții cât costă cireșele pe la noi și au zis că nu ne fac pe noi 8.000 de euro. 😂

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emihai90 compari noul pret cu pretul standard (inainte de aplicarea oricarui discount) al modelului precedent? mi se pare foarte mult, desi sunt convins ca sunt si ceva dotari in plus, chiar si la acelasi nivel de echipare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq Ambition 2.0 tdi 150 cp tractiune fata DSG cu optinale care aduc masina la un nivel de 2021 pret 45000 de mii de euro . Cu rabla eventuale disconturi nu cobori sub 37 de mii de euro ca pret final .

@drign felicitari ai fost baiat destept cumparai acuma aceasi masina la pret de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ne-au auzit că facem scandal, ori se lucrează la configurator.

pret kodi 20210518.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b94uri da pretul de configurator pentru style 1.5 tsi.

Am verificat lista de dotari standard pentru style si nu exista schimbari.

Poate se lucreaza si la lista de dotari.

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se lucreaza pe site acum aceias configuratie a iesti 40 de mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A disparut sistemul de sunet canton? Mie unul mi se parea slabut sistemul standard de sunet. Din ce vad vine cu motorizarea standard 1.5 tsi dsg. Sper sa nu puna baterie in portbagaj cum este la octavia de 1.5 tsi mild hybrid si sa lase optiunea pentru sistemul de sunet canton.

Modificat de ffm21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul sufera modificari/erori destul de des. Genul asta de informatii il gasesti mai usor la un dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ffm21Din ce se vede momentan in configurator Canton nu se poate adauga ca si optional pentru Style. Dar cum zice colegul @Bebeeecel mai usor intrebi la dealer.

Momentan d.p.m.d.v configuratorul online inca nu este finisat pentru Kodiaq. Nu cred ca Skoda nu te vor lasa sa pui scaune incalzite in spate sau parbriz incalzit ca si optiuni separate pe style.Sau faptul daca alegi Park Assist+Trailer Assist nu mai ai Side Assist+Lane Assist. 

In acest moment comparand cu ce am comandat eu in septembrie 2020 pare ca s-a scumpit cu aprox 1,5k-2k Eur.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru @irinel.online și @emihai90: poze de sub burta Kodiaq-ului meu cu „Elemente suplimentare protectie sasiu”

 

 

BLK_U_1.jpg

BLK_U_2.jpg

BLK_U_5.jpg

 

BLK_U_3.jpg

BLK_U_4.jpg

BLK_U_6.jpg

 

Și evacuarea dublă 😀

BLK_U_7.jpg

 

Am uitat să fac o poză și din față.

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este termenul de asteptare acum pentru un kodiaq?

Modificat de andreiweb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drign  Super tare evacuarea dubla.😍

Observ in plus un scut pentru zona cutiei de viteze, dar in minus niste protectii pentru bratele inferioare de la puntea spate.

Mai sunt si altele? Imi scapa mie?

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 6/17/2021 at 12:58 PM, andreiweb said:

care este termenul de asteptare acum pentru un kodiaq?

Salut!

Eu am comandat 2.0 TS  facelift pe 28 mai, livrare conform contract undeva în noiembrie (cel târziu). Dealerul a spus că vine în 3-4 luni (septembrie).  În 7 zile de comandă s-a confirmat săptămâna de producţie: 31 (adică începând de 02 August). 

Linkuri utile (? :) ) pentru cei interesaţi:

Momentan sunt întârzieri, Skoda a redus programul de lucru din lipsa de cip-uri (https://praguebusinessjournal.com/skoda-auto-cuts-production-again-due-to-chip-shortage/ ).

 

Maşinile sunt asamblate şi depozitate pe un aeroport până vin cipurile lipsă. Link webcam aerorport:

https://www.see.cam/cz/83/rusek/rusek-hradec-kralove-airport.

 

Oricum, se pare că există speranţe pentru lipsa de cip-uri:

https://www.digitimes.com/news/a20210706PD216.html 

 

Mă mai uit şi pe forumurile din Germania şi Anglia.

Recent în Anglia mai mulţi clienţi care aşteaptă livrarea, au primit notificări că maşina comandată se va livra mai repede decât prevăzut.

În Germania, timp mediu de aşteptare trece lejer de 6 luni, chiar 9 luni. Nu sunt rare nici cazurile cu timp de aşteptare de peste 12 luni. 

În Elveţia, timp de aşteptare maxim 4 luni.

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de KdQ2.0TSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La timpii ăștia de 9luni-1an chiar nu merită așteptarea, doar sa fie vreo raritate de mașină, număr redus de exemplare, uși fluture, ceva exotic... dar nu pentru un simplu Kodiak/Tiguan/de serie. Cca 3 luni as aștepta, peste 5-6 deja ma numesc finanțator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva ceva de lansarea Kodiaq L&K?

Nu apare pe nicio oferta.

Un dealer din Bucuresti mi a spus ca nu pot da termene de livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!