Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

E vorba de 44.000 euro, care eu sper sa ajunga la 41.000. Pana la 50.000 euro sunt 9000 euro. Pretul masinii mele de acum, de care sunt foarte multumit ( mai putin spatiul, de aceea doresc Kodiaq) a fost 9000 euro, buyback, de la reprezentanat, in garantie...deci este o diferenta semnificativa de pret....

 

In 41-42.000 euro este inclus absolut tot ce se poate pune la Kodiak Scout, inclusiv incalzire stationara, trapa panoramica, portbagaj electric cu senzor deschidere cu piciorul etc, canton hifi, absolut toate sistemele de siguranta, virtual cockpit, suspensie adaptiva DCC, kessy, interior alcantara, scaune fata-spate incalzite, faruri LED adaptive, etc...Doar carlig de remorcare nu am selectat, in rest absolut tot....

Toate masinile enumerate de @cristi511, in echiparea aleasa de mine ajung lejer la 60.000 euro dupa discounturi...deci deja vorbim de 20.000 euro diferenta...Glc e sufocant de mic comparat cu kodiaq... L-am testat cand tatal meu dorea sa-si schimbe masina. Pana la urma si-a luat touareg( 2017),cu piele, trapa, rline...dar totusi arata demodat bordul comparativ cu skoda kodiaq, il conduc ocazional, stiu cum e, dar pica.GLE, iarasi sub 60.000 nicio sansa, nici macar masina de teste...x6 tot pe acolo, discovery nu imi place, x3 e iarasi prea mic si prea scump, dupa parerea mea. Am prieten bun la Audi . Am oferta pentru Q7, final de model, am ovtinut discount de 30%,dar echiparea echivalenta are pret de catalog de 97.000 euro, deci cu megareducerea tot pe la 68.000 euro iasa...

Deci, da, suv nou, ca si Skoda Kodiaq Scout, echipat full full, de gabaritul interior ca la skoda, nu gasesti sub pretul de 41.000-42.000 euro niciunde. Este best buy. Nu are rost sa intram in detalii ca da, dar un x5 din 2016 ... Vreau garantie, vreau siguranta macar 4 ani....

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banii sunt ai tai, noi doar ne dam cu parerea despre cum ai putea sa ii arunci. :)

Achizitia unei masini tine atat de tare de gusturile fiecaruia incat orice ai alege, esti singurul care trebuie sa fie impacat cu alegerea facuta. 

Spor la cumparaturi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca esti atat de hotarat si oricum iei masina in leasing, mai conteaza aia 2-3.000 de euro la o masina oricum scumpa?!

Aparent esti hotarat pe model comparativ cu orice altceva e pe piata asa ca oricum o sa il cumperi. Nu-ti mai bate capul si bucura-te de masina, nu plange niste bani pe care in primul rand nu o sa-i simti ( vorbim de o diferenta infima la rata) si pe care oricum o sa-i faci repejor ( dsca nu ai avea o situatie financiara decenta nu cred ca te-ai arunca la o masina de peste 40.000 de euro). 

Nu lasa deranjul asta sa strice bucuria de a lua o masina asa cum vrei! ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa iau o emblema care da bine in oras, dar sa fie cu echipare mediocra, mai bine ceva mai putin de fite dar echipata full full. Varsta fitelor a trecut cand eram singur, fara familie si conduceam Golf 7R nou nout, de la reprezentanta, care tot 42.000 euro a fost. Acum cu familie, de aceeasi bani, stiu sigur ca o sa primesc muuult mai multa masina, mai potrivita pentru viata mea de familie cu copil mic. Dar totusi, daca se poate as mai dori sa obtin acei 3000-4000 euro discount, pentru ca banii aia sunt munciti in cateva luni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94
în urmă cu 1 oră, DDoc a scris:

Pretul final ce mi s-a oferit azi pe mail

Incearca totusi sa te duci si la reprezentanta si sa discuti personal cu ei. Daca chiar le arati ca esti interesant de masina, vor mai scadea din pret. Cine stie cate mail-uri primesc ei pe zi cu intentii de cumparare care raman doar la stadiul de intrebare. In schimb, sa nu uitam ca skoda e la cautare in momentul de fata, iar reducerile vor fi pe masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am obtinut la o masina noua dar luata de pe  stoc aproximativ 2500 euro discount care a fost 1250 importator si 1250 dealer.. La Scout mi s-a spus ca importatorul nu ofera niciun discount, deci primeam doar cel de la dealer. Vand foarte mult si nu au motive sa faca discounturi mari.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa re plimbi cat vrei pe la toti dealerii, o sa obtii discont...fix pix. Ce, nu stiai ca Skoda e ornata cu aur??

Kodiaq-ul este intr-adevar o masina foarte spatioasa si buna zic eu. Parerea mea e ca nici o masina nu trebuie luata full, dar sunt banii tai evident :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina trebuie luata cu tot ce stii ca vei folosi sau iti va fi de folos...asta ca sa nu iti para rau dupa ca lipseste ceva.

Discount poti obtine un pic mai mult...doar un pic ..

Insa nu leasing....in final vei plati mult mai mult. Cu un credit de consum la orice banca pentru diferenta de pret pe care nu o ai iesi mai ieftin chiar daca dobanda este mai mare. Si asta pentru ca la leasing vei suporta comision analiza dosar 1%, diferenta de curs la rate, casco/rca duble ca pret....numai la casco/rca le dai peste 1000 eur in plus/an. Ca sa nu mai zic de imputrnicirea necesara pentru iesirea din tara...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco nu e dublu pentru o masina luata in leasing, poate e mai mare dar in niciun caz dublu. Si imputernicirea aia e o formalitate care necesita fix 30 de minute cu tot cu drumul pana la firma de leasing si inapoi.

Asta lasand la o parte faptul ca m-am plimbat jumatate de Europa cu o masina luata in leasing si nu mi-a cerut nimeni nicaieri imputernicirea asta, nici macar in tari din afara Uniunii Europene.

Daca financiar are mai mult sens un credit sau nu mai tine si de valoarea reziduala care la leasing exista, la credit nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca am analizat toate firmele de leasing dar la Porsche casco este 4.5% pe an, eu am facut cu 2% la Ergo. Go figure! Bine, porsche iti da o reducere suplimentara la achizitie insa nu acopera nici pe departe diferenta mai ales ca rata la casco e fixa pe toata perioada leasingului. E aiurea sa platesti 4-5 ani casco fix de 1500+ euro pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind ontopic si sumarizind:

1. Personal incurajez discutiile face to face sau macar la telefon cu vinzatorii, iti faci o idee pina la urma de ce limitari au vis a vis de reduceri;

2. Pare logic sa nu se dea reduceri mari la un model la care se asteapta luni bune, deci exista cerere suficienta;

3. Parerea mea e ca dieselul acum se cauta mai putin decit benzina mai ales in vest, deci slabe sanse sa fie la tsi discount mai mare ca la diesel, vezi abundenta de dieseluri din stoc si la Welt fata de lipsa cronica de modele pe benzina dezirabile;

4. Paradigma leasing/credit tine in umila mea parere si de tipul de achizitie (persoana fizica/juridica), indatorare existenta, garantii la credit, furnizor de leasing ... aceeasi chestie si la Casco, diferenta mare la Casco facut la leasing e ca se imparte egal pe toata perioada leasingului ca sa fie rata fixa, suma absoluta nu e neaparat mai mica, avantaj previzibilitate cost indiferent de numarul de incidente;

5. Fara a face versus, incearca exercitiul si la Seat Tarraco, Seat dau discounturi mai mari, ca spatiu/dotari e aceeasi masina;

Samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, Rave said:

Casco nu e dublu pentru o masina luata in leasing, poate e mai mare dar in niciun caz dublu. Si imputernicirea aia e o formalitate care necesita fix 30 de minute cu tot cu drumul pana la firma de leasing si inapoi.

Asta lasand la o parte faptul ca m-am plimbat jumatate de Europa cu o masina luata in leasing si nu mi-a cerut nimeni nicaieri imputernicirea asta, nici macar in tari din afara Uniunii Europene.

Cand am spus casco dublu te asigur ca asa este. Am solicitat simulari si detalieri concrete inainte sa decid.

In vest asa este, te plimbi liber. Dar daca vrei sa faci incognito un Istanbul de week-end hotarandu-te vineri dupa amiaza...nu mai ține.

Iar vamesii turci sunt din alta lume. La una din iesiri nu ma lasa sa trec pentru ca nu o aveam pe "Smaranda Braescu" in masina, si nici nu aveam imputernicire din partea ei ( respectiva distinsa doamna fiind strada unde isi avea sediul social firma de leasing)...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanqConfirm si sustin din proprie experienta cele argumentate de tine mai sus! Este evident ca sunt costuri operationale mult mai mari in varianta leasing persoana fizica decat varianta cu credit. Esti client captiv pe 3-5 ani! Never again!

@DDoc: E normal sa cauti cea mai buna oferta cand achizitionezi orice produs daca lucrezi din greu pentru banii aia, mai ales cand cumperi o masina! Asa ca nu accepta sub nici o forma discount ZERO din partea dealerului... are marja destula pt a o imparti cu tine. Eu am negociat bine oferta inainte de a da avansul si impreuna cu pachete de la importator, discountul generos de la dealer si accesoriile cadou am obtinut o reducere totala cu 2 cifre (%)!

PS: luni am fost anuntat ca Skodiaq-ul e in vama si sper sa-l ridic zilele astea de la dealer... Fix 3 luni de la comanda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o Octavia de 11 ani si am decis ca e momentul sa o schimb cu un Skodiaq nou. Ma intereseaza motorul 2l TSI 4x4 dar nu l-am gasit pentru un test-drive. Stie cineva daca exista Kodiaq cu acest motor pentru t-d in Bucuresti?

De asemenea m-ar interesa sa stiu daca a reusit cineva sa obtina reducere la echiparea L&K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul respectiv il gasesti la ElcarGid in Buzau pentru test-drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m au sunat sa imi spuna ca a sosit. Saptamana viitoare ....la plimbare.

 

Modificat de Mef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportline se poate comanda acum și în albastru race. Față de VRS lipsesc doar câteva inserții roșii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Față de vRS lipsesc si vreo 50 cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost sa o vad. Miercuri " ii dau drumu" pe strada.

FB_IMG_1558378435370.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti cu maxima satisfactie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita un topic separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit si a noastra! Am facut deja 500km... Me sooo happy! ?

20190520_133157.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Foarte tare combinatia alb + black line :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @CristiALF! Si mie mi-a placut combinatia de la inceput si nu am avut dubii... Sportline + MoonWhite all the way!

O sa-i fac in curand un topic in MasinaMea unde o sa mai pun poze si impresii.

LE: It's done! ?

 

Modificat de lenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa combinatie, sa o folosesti cu placerea si entuziasmul de acum, tot timpul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!