Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Atașez configurația in care am comandat eu, cu preț de lista și discount. Prețurile erau mai mici la momentul acela dar și discounturile, cred. Pentru mine a fost a 4-a mașina luată de la același dealer - nu știu dacă a contat și asta.

Evident, tapiseria de piele și acoperișul panoramic nu sunt must have. In rest nu cred ca as renunța la nimic (poate doar la culoare in favoarea lane assist)

Sper sa ajute

B8829BEF-C1A0-483B-B75F-846D3C34683D.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e ok sa postezi ce discount ai obtinut intrucat oferta iti este adresata. Daca ar avea caracter general dealerul ar afisa direct pretul redus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2,5% numesti discount? Cred ca aceasta oferta poate fi postata fara probleme ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 36 de mii discontul este ffff mic . Sa ne mai scuteasca producatorii astia ca au crescut preturile cu nesimtire si calitatea produselor este tot mai proasta . Toata masina este facuta prin Europa de est unde mana de lucru este ieftina componente fabricate tot in est deci ce mare masina vestica vinde Skoda sau WV ? Aia doar le asambleaza in Germania in rest piesele tot din est . Iti mai iau ochii cu niste fleacuri electronice care costa o nimica cand sunt produse in serie .... Minim discount 4000 de euro daca nu sa caute prost sa o cumpere . Eu la o Skoda Octavia 3 pret de lista 26600 am scos-o la 24100 discount 2500 fara pachete, bonusuri date la toata lumea sau rabla !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa reamintesc colegilor entuziasti ca vorbim in acest topic de o masina pentru care se asteapta intre 9 luni si un an. Deci discounturi in afara de raschetarea de maruntis din marja de dealer se pot vedea doar la combinatii care nu se prea cumpara. Care ar fi ele ... mai greu de ghicit, probabil 1.4 TSI manuala, 2.0 TDI manuala cu 4WD, echipare de baza. Restul ... are balta peste, e coada lunga la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitia unui SUV se joaca la doua capete.

Dpmdv pretul nu este deloc meritat, prin prisma materialelor tot mai slabe si sumare (vivat cost saving), a echiparii identice cu o masina dintr-o clasa si performante similare (combi, berlina, hatch). Le numim SUV pt ca arata altfel dar ele sunt niste combiuri mai inalte; n-au nicio treaba cu off-road decat garda mai mare. Kodiaq e ca un Superb Combi. Karoq e ca o Octavia "hatch"... MQB all over.

Mai e un aspect. SUV au cel putin ~200kg in plus. Asta inseamna o motorizare mai potenta pentru performante similare. Politica VAG pentru Romania este daca vrei motorizare mai potenta trebuie sa treci la pachetul superior de echipare. Dintr-o data sare pretul cu 4000 EUR.

Pe de alta parte exista o cerere tot mai mare pentru acest segment (SUV) si se pare ca producatorul nu face fata. Estimez ca incet incet dispar monovolumele de familie si apar SUV ca alternativa.

Intre cele doua aspecte intervine legea cererii si ofertei. Cand ceva se cere peste asteptari cresti pretul si/ori volumul de vanzari. ... de aici si pretul actual si lipsa discounturilor.

Trebuie sa recunosc ca si eu m-am uitat dupa SUV dar nu sunt dispus sa platesc pretul pentru acelasi pachet in alt ambalaj. In 5-10 ani cand se va mai stabiliza segmentul probabil vor ajunge la oferte similare cu combi.

Azi poti achizitiona un Superb cu 4500+ EUR discount brut. Pentru Kodiaq sub 1000 doar ? C'mon..

Daca pe Superb poti pune 1.4TSI in varianta Ambition, pe Kodiaq, fara DSG, acelasi Ambition iti ofera numai 1.4 125 CP ... in bataie de joc. Cum sa pui 125CP pe 1,7tone ?!

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa logica mea, reduceri consistente ar trebui sa fie la masinile comandate, pentru a te motiva sa astepti luni bune, nu la cele livrate din stoc. 

Eu la Ateca am obtinut un discount bun, dar anulat in mare masura de cresterea de pret Intervenita intre plasarea comenzii si livrarea masinii (inca astept), deci un alt motiv care ar putea descuraja cumpărarea unei masini pe comanda. 

 

Rabla, daca masina se incadreaza in program, se acceseaza doar la livrarea masinii, deci nu te poti baza pe acest program. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenele mari de așteptare sunt cauzate de cererea mare pentru model (sau mare raportat la cota disponibila pentru țara noastră).

Cu cât cererea este mai mare, interesul dealerilor și al importatorului deopotrivă de a face discounturi este spre minim.

De regula, din ce am observat și la alte marci (exemplu Mercedes), cam la 2 ani de la apariția unui model nou discountul ajunge la valori “normale” ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/16/2018 at 21:08, tucson a scris:

Termenele mari

Am cerut oferta pe configuratia pe care am facut-o si intradevar discountul este mititel mai ales in contextul actual. Termenul de livrare mi s-a parut rezonabil (25 de saptamani) insa dealerul zice ca e din cauza scaunelor fata incalzite care sunt in standard nu din alte cauze. Totusi avand in vedere instabilitatea euro din zilele astea am hotarat sa fiu foarte atent pe auto cu livrare imediata si sa sper ca prind ceva pe stoc. Va rog sa imi spuneti cei care aveti 1.4 tsi 4x4 dsg cum se comporta acesta pentru ca am inceput sa il iau si pe el in calcul. 

 

On 1/16/2018 at 20:54, andrei0241 a scris:

Dupa logica mea,

Pai cresterea de pret nu ar trebui sa te afecteze dupa ce ai dat comanda. Eventual esti afectat de cresterea cursului de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atata ar trebui sa fie discontul mare ca nu sunt capabili sa livreze produsul intr-un termen rezonabil . Pe sectiunea Ateca am vazut oameni care asteapta 1 an pentru o masina hai sa fim seriosi ! Intr-un an de zile cursul euro este altul plus 1% bagat pe gat de importator si te trezesti ca platesti minim 1000-1500 de euro in plus la masina, asta la o crestere de curs de doar 10-15 bani/euro  ! Cum salariile sunt platite in lei si masina o platesti in lei la cursul BNR +1% nu vad o mare afacere sa stai cu lunile dupa o masina . 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tod.adrn Daca ramai la 1.4 eu zic sa nu fie 4x4. Deja gabaritul este mare si cu 4x4 adaugi si mai mult.

Online si aici, 1.4 150cp s-a dovedit a fi o surpriza decenta pe Kodiaq; nu te astepta la minuni totusi.

Cred ca media de consum la 1.4 4x4 e mai mare decat la 2.0 4x4 pentru ca motorul mic va fi abuzat pentru orice sprint.

Va conta foarte mult cate persoane estimezi ca merg cu el. Daca vorbim de 2 persoane, ramane in grafic. La 3-4 persoane cu bagaj treaba se schimba semnificativ.

Daca va fi 4x4 eu zic sa consideri foarte serios un motor de cel putin 300Nm cuplu.

PS. 1.4 a se citi in varianta ACT de 150CP. Cel de 125cp e din start lesinat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tod.adrn said:

Pai cresterea de pret nu ar trebui sa te afecteze dupa ce ai dat comanda. Eventual esti afectat de cresterea cursului de schimb.

Nefiind in cota alocata ptr 2017,pretul nu a ramas fix. La indexarea pretului puteam renunta la comanda, dar am acceptat noile preturi, pastrand discount procentual oferit initial 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat - la Skoda se iau in considerare strict preturile din momentul semnarii contractului - faza cu cita sau intarzierile de fabricatie nu influenteaza sub nicio forma preturile! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut comanda in 2017 cu livrare in 2018. La scurt timp s-a facut indexare iar dealer-ul m-a asigurat ca pretul ramane neschimbat. Este trecut in contract pretul masinii, nu ar avea cum sa se schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este bine ca macar pretul ramane neschimbat dar neschimbat in euro ! Plata in schimb o sa fie facuta in lei si clar nu mai este cursul de la data semnarii contractului . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul vinde masini in euro si este stipulat clar ca plata se face in lei la cursul zilei semnarii contractului final. Asta e la orice producator, nu e doar la Vag. 

Si eu am pretul in contract, dar dupa indexarea pretului am fost sunat si mi s'a spus ca pretul se modifica, daca nu eram de acord puteam renunta la comanda si mi se rambursa avansul. Am verificat termenii contractului si nu e specificat nimic clar despre indexarea pretului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de baraj: cel putin la Ateca doar anumite motorizari/configuratii aveau termene mari de asteptare. La Kodiaq se asteapta pentru "toata gama" sau tot asa, in mare parte pentru 1.4tsi +/- dsg ?

Multumesc anticipat pentru raspuns, tin sa mentionez ca nu am facut drumuri pe la dealari si configurari concrete, insa este o informatie, cel putin pentur minte pe moment, utila :)

le: mersi pentru informatii @stryder @Marius82

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, kpk1 said:

@tod.adrn Daca ramai la 1.4 eu zic sa nu fie 4x4. Deja gabaritul este mare si cu 4x4 adaugi si mai mult.

Online si aici, 1.4 150cp s-a dovedit a fi o surpriza decenta pe Kodiaq; nu te astepta la minuni totusi.

Cred ca media de consum la 1.4 4x4 e mai mare decat la 2.0 4x4 pentru ca motorul mic va fi abuzat pentru orice sprint.

Va conta foarte mult cate persoane estimezi ca merg cu el. Daca vorbim de 2 persoane, ramane in grafic. La 3-4 persoane cu bagaj treaba se schimba semnificativ.

Daca va fi 4x4 eu zic sa consideri foarte serios un motor de cel putin 300Nm cuplu.

PS. 1.4 a se citi in varianta ACT de 150CP. Cel de 125cp e din start lesinat.

4x4 si DSG sunt obligatorii pentru mine. In rest ma orientez dupa ce gasesc pe stoc. Daca are cineva 1.4 dsg 4x4 sunt curios cum se descurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM la a mea am asteaptat fix 3 luni ( lansat comanda pe 20 Martie, ridicat masina pe 20 Iunie)

Modificat de stryder
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, andrei0241 said:

Producatorul vinde masini in euro si este stipulat clar ca plata se face in lei la cursul zilei semnarii contractului final. Asta e la orice producator, nu e doar la Vag. 

Si eu am pretul in contract, dar dupa indexarea pretului am fost sunat si mi s'a spus ca pretul se modifica, daca nu eram de acord puteam renunta la comanda si mi se rambursa avansul. Am verificat termenii contractului si nu e specificat nimic clar despre indexarea pretului. 

Indexarea este ceva iar plata la cursul BNR+1% este altceva.

In contract este trecut pretul total al masinii in euro si nu se modifica in urma indexarii.

Pretul in lei se modifica doar in functie de fluctuatiile euro.

Daca pe tine te-au anuntat ca iti modifica pretul din contract dupa indexare, nu mi se pare in regula.

Iar contractul este unul singur, nu unul de inceput si unul de final.

23 minutes ago, ToniM said:

O intrebare de baraj: cel putin la Ateca doar anumite motorizari/configuratii aveau termene mari de asteptare. La Kodiaq se asteapta pentru "toata gama" sau tot asa, in mare parte pentru 1.4tsi +/- dsg ?

Multumesc anticipat pentru raspuns, tin sa mentionez ca nu am facut drumuri pe la dealari si configurari concrete, insa este o informatie, cel putin pentur minte pe moment, utila :)

Eu cred ca dupa ce s-a terminat cota pentru Ro au aparut termenele mari, termene care s-au micsorat ulterior.

De exemplu eu am primit termen intre 8 si 12 luni (comanda in august) si am primit veste ca vine masina in 6 luni (2.0TDI/190CP/DSG/4x4).

Colegu @stryder a comandat in martie si cred ca s-a incadrat in cota alocata.

Modificat de Marius82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, acum o saptamana am dat si eu comanda de o Skoda Kodiaq 1.4 TSI DSG, am platit un avans, iar masina urmeaza sa vina in 15 - 20 de saptamani.

Sunteti multumiti de acest model, intreb pe cei care au intrat deja in posesie.

Va multumesc si sper ca nu am deranjat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va rezumati la sfaturi de achizitie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/18/2018 at 9:03 AM, bishny2003 said:

Salut, acum o saptamana am dat si eu comanda de o Skoda Kodiaq 1.4 TSI DSG, am platit un avans, iar masina urmeaza sa vina in 15 - 20 de saptamani.

Sunteti multumiti de acest model, intreb pe cei care au intrat deja in posesie.

Va multumesc si sper ca nu am deranjat. :)

Salut si bine ai venit!

Sa ai bafta de masina sa fie exact asa cum ti-ai dorit.

 

Referitor la pareri, acestea sunt foarte subiective si conteaza foarte mult urmatoarele:

- ce masina/motorizare conduci acum?

- ai facut un TD cu motorizarea respectiva?

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu vroiam un 1.4 tsi 4x4 dsg, dar nu au modelul asta la testdrive; am avut un 2.0 tsi 4x4 dsg.

impresii: mașina rulează foarte frumos, foarte manevrabila, spațiu imens și pe locurile din fata, dar mai ales pe locurile din spate și in portbagaj; asta e motivul pt care doresc sa schimb tiguanu meu 2017 2.0 TDI 190cp 4m;

motorul însă m a dezamăgit, TDI ul este încă mult peste; nu știu ce ma făceam dc mergeam cu 1.4 tsi ... finisajele sint sub tiguan, dar “suportabile”; consumul mi se pare mare pt cineva care merge cu TDI de mulți ani; pe autostrada la 140km/h constant, nu prea scade sub 11; in oraș nu scade sub 12; pe DN1, Ploiești -București, vit medie de 70km/h, medie de 7.5;

concluzia este ca mi as lua un kodiak in loc de tiguan, dar sa fie TDI :))) cedez la calitatea finisajelor pentru spațiul din portbagaj.

sapt viit o sa fac in test drive cu 190 cp 4x4 dsg, ca sa pot compara cu motorul pe care l am acum pe tiguanu meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, unde ai gasit modelul de 2.0 tsi la rest drive ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!