Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Înțeleg, cleverpack nu, reduceri minime (3-4% cu indulgenta), la rabla nu se mai încadrează...Cam prețioasă arătarea!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma exista discount la kodiaq? când am fost la avia mi-au spus ca nu exista discount pentru masina asta... ca ei vand masini nu discounturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te astepta sa isi arunce toate armele pe masa de la prima strigare.... 

tocmirea e o arta... lasa si dealerul ceva... dar trebuie sa lasi si tu ceva.... asa decurge treaba.

arata-i ca esti interesat, si o sa vezi ca exista si ceva discount-uri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minutes ago, bondalicir said:

deci pana la urma exista discount la kodiaq? când am fost la avia mi-au spus ca nu exista discount pentru masina asta... ca ei vand masini nu discounturi...

Nici eu nu am primit discount si m-am reorientat catre Brady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ultimile update-uri pt. MY2018, pentru cei care dau comanda incepand cu luna Mai:

The following changes for model year 2018:
- Adjustment of the model
- Package Business Columbus: Table of contents can be combined with sports leather
- Columbus: glass display new 9,2 "
- Emergency braking function of the parking sensors new also for the front sensors
- Changeover of engine oil from 0W-30 to 0W-20
- New function "Air Care" (https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fmagazin.volkswagen.de%2Ftech-check-air-care-climatronic.html)
- Software change KESSY (action against relay attacks)

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Adjustment of the model" la ce s-o referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebare :) ...posibil sa fie rateu de la traducere.

Ciudat rau cu livrarile; urmaresc un forum din UK si oamenii care au dat comenzi in Aprilie asteapta masinile la finalul lui Mai, pe cand in .ro stam 3-4 luni... asa ceva :(  ...mai mult ca sigur vorbim despre alta cota de masini pt. UK dar totusi :(

In alta ordine de idei, https://vk.com/video-125461709_456239433 :P ( scuze de off)

 

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stryder.....ai habar daca intra la upgrade uri si cele  comandate inainte de mai?

A mea vine in saptamana30.....comandata in martie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi dilema pt. ca si eu tot in Martie am dat comanda.

Daca cumva e vorba de productia masinilor incepand cu luna Mai, atunci ar trebui sa beneficiem si noi de update-uri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat magnetic brown cu interior bej

care e treaba cu  CLEAN AIR?

pana la urma din traducere am inteles modificarea la Columbus si culorile...:banghead:

celelalte modificari se refera la....?

iar ..traducerea din rusa e cam ciudata :    • 8S6 opțiunea a trecut în pachete PN2 / PN3 / PZB • 9WX Ra5 de schimb • Disponibil noi covorașe textile, din spate - cu 0TR picior de umăr • Disponibil scaun PL2 tapițerie combinate (piele / piele artificială / Alcantara) • Opțiunea 1PE eliminată din programele de vânzări • pachetul PXD eliminate din sistem și comanda acum „pachet de familie“ trebuie să fie comandat PXA + 3LD (interior maro) / 4AD (interior negru) • Schimbarea sistemului de navigație Columbus 8 „-> 9.2“ • Ștergerea unui buton senzor de volum mut (la semnalizare prezență) • Schimbarea culorilor • aer curat (aer curat) inscripția privind controlul climei și vizualizarea într-un sistem multimedia de optimizare • KESSY pentru o mai mare securitate - schimbare funcționalitate - cheie de blocare a ușii nu permite vehiculului pentru a debloca alt mod

??????????

Modificat de Dingo68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta putin mai inteligibila

ŠKODA KODIAQ - Changes in product KN 22/17

8S6 of the option passed in packets PN2 / PN3 / PZB

• 9WX replacement RA5

• Available in new textile mats, rear - with a ledge for 0TR feet

• Available seat PL2 combined upholstery (leather / PU Leather / Alcantara)

• Option 1PE removed from program sales

• Package PXD removed from the system and now Order "family package" is necessary

Order PXA + 3LD (brown interior) / 4AD (black interior)

• Changing the navigation system Columbus 8 "-> 9.2"

• Removing volume sensor release button (for signaling availability)

• Changing colors

• Clean Air (clean air) - the inscription on the climate control and visualization

Multimedia system

• KESSY optimization for greater security - changing functionality -

Lock the doors with a key does not allow you to unlock the car in another way

(Only with a key)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Eto: vad ca ai pus "de toate"...

Din experienta mea de TD cu Kodiak, eu nu as pune Lane Assist. Eventual Blind Spot separat, daca vrei neaparat pentru Rear Traffic Alert.

Iar ILA nu m-a convins, in mai multe ocazii a reactionat tardiv sau prea rapid

De banii de Lane Assist poti face upgrade de la Amundsen la Columbus.

In rest, configuratia e foarte bine aleasa, nu as scoate nimic de ea din ce ai pus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu Columbus ca navigatie?

MY2018 vine cu ecran de 9.2"

Columbus will have 9.2" in the near future and it currently has:

- 3D maps (Amundsen has 2.5D)

- online maps update (Amundsen has SD card that is updated on computer)

- fully functional window in window

- internal 64 GB SSD drive

- 2 free SD card slots

- Google Maps and Street View

- option to include LTE module with SIM slot and RSAP


ps: Nota 10 pt. culoare :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR

- ILA eu am pe Skoda Octavia 3 si sunt foarte multumit. Oricum se poate dezactiva din setari deci nu e stres.

- De ce zici ca Lane Assist nu e bun? Se poate dezactiva din buton? Eu nu am pe Octavia 3 asa ceva doarece nu era disponibila optiunea in momentul comenzii in 2014.

- Ma mai gandesc un pic la Columbus. Sincer navigatia pe care o am pe Octavia 3 (Amundsen), si-a facut foarte bine treaba. Nu ma intereseaza alte optini decat sa navigheze.

@stryder

- Zici ca MY2018 va avea Google Maps? Adica aplicatie Google Maps (cu harti online) sau hartile Google Maps direct stocate in navigatie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa configuratia, la fel ca si pretul final de lista :) 

Felicitari!, te asteptam cu topic dedicat cand va ajunge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, Eto said:

@75NOR

- ILA eu am pe Skoda Octavia 3 si sunt foarte multumit. Oricum se poate dezactiva din setari deci nu e stres.

- De ce zici ca Lane Assist nu e bun? Se poate dezactiva din buton? Eu nu am pe Octavia 3 asa ceva doarece nu era disponibila optiunea in momentul comenzii in 2014.

- Ma mai gandesc un pic la Columbus. Sincer navigatia pe care o am pe Octavia 3 (Amundsen), si-a facut foarte bine treaba. Nu ma intereseaza alte optini decat sa navigheze.

Pai...se pot dezactiva ambele din setari, dar ce sens are sa cumperi niste dotari pe care sa le tii dezactivate ? 

Nu mi-a placut LA pentru ca, daca se intampla sa ocolesti o groapa, caine, etc si trebuie sa calci linia mediana si nu semnalizezi iti trage de volan. Urasc chestia asta.

Ti-am zis de Columbus in ideea de display mai mare fata de Amundsen

Vezi impresiile mele in urma testului in topicul celalalt de Kodiak, la "discutii generale"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai facut'o "cu de toate", eu as fi pus si Incalzirea stationara pe lista de optionale (asta in cazul in care masina nu sta de obicei in garaj/subterana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241: Masina sta in garaj incalzit.

@75NOR: Da intradevar, cu lane assist ai dreptate, ma mai gandesc ce fac. ILA eu il folosesc tot timpul noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un mic update dupa ce am citit review lui @75NOR.

Am scos: Lane assist, Area view, Navigatie Amundsen

Am adaugat: Navigatie Columbus.

Am lasat doar Blind Spot si Rear Camera view.

Am o intrebare, cand ma pune sa aleg Navigatia Columbus imi da 2 optiuni de Bluetooth. Una de 300 euro si una de 600 euro. Am aleso pe cea de 300 euro. Care e diferenta intre ele ca nu imi dau seama....?

 

Configuratie 2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da are Kodiaq in Romania Traffic Jam assist? Eu nu am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici apare ca fiind functional, nu cred ca are legatura cu tara. E practic sistemul care preia controlul masinii in aglomeratie gen bara la bara. Nu face altceva decat sa foloseasca LA si ACC. https://www.skoda.ro/superb/noul-superb/siguran Ma gandesc ca daca e pe Superb e si pe Kodiaq fiind model mai nou.  Mai bine intrebi decat sa+ti para rau mai tarziu..

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq nu are asa ceva, m-am uitat in oferta unde sunt prezentate toate dotarile standard si optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!