Jump to content

Vw Passat B8 AdBlue Refill


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Constantincatalin

Salut , range ul la adblue nu functioneaza ca la combustibil ? La mine am rangeul 6500 km de vre o 1500 km ( trebuia sa imi arate 5000)! Posibil sa fie adblue anulat sau asa functioneaza el ?? Touran 2016 2.0 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cu vcds ul, cantitatea care o ai in rezervor si vezi daca scade in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range-ul scade din 500 in 500km. Nu functioneaza ca la rezervorul de carburant, ci verifica nivelul "din cand in cand" - adica nu este verificat constant/instant. De asta cand se umple rezervorul de Adblue ai nevoie de o "mini procedura" astfel incat nivelul sa se reseteze.

 

Dar oricum nu e tocmai ok ca de 1500km nu a scazut autonomia deloc. Mai urmareste 500-1000km si daca tot nu scade atunci e o problema. Dar nici nu te panica daca nu scade "km cu km" 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin
On 15.02.2024 at 17:59, F l o r i n a scris:

Verifica cu vcds ul, cantitatea care o ai in rezervor si vezi daca scade in timp

Am pus vcds dar nu am gasit nicaieri nimic despre adblue !! Imi poti spune te rog unde , cum fac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate un coleg să mă ajute cu codul de piesă pentru furtunul care vine în injectorul adblue? Am comandat https://www.ebay.de/itm/276090974442?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=707-127634-2357-0&ssspo=wV5lLSaSTOe&sssrc=4429486&ssuid=7WOEabYHQsi&var=&widget_ver=artemis&media=COPY și nu se potrivește. Ce am comandat avea mufa electrică în ambele părți. La mine în partea de la injector nu este mufa electrică. Mufa care intra în injector este de culoare albă. Cea comandata este neagră, nu știu dacă contează. Am zăpadă din abundență și aș vrea să schimb furtunul cu totul.

WVWZZZ3CZGE089313

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu sapa ori aici ori pe Facebook pe grupurile de Passat b8... S-a descoperit cum rezolvi problema cu 100ron... Mufa etc... Fără sa schimbi conducta toată.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit, însă nu aș face vreo improvizație care să nu țină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este improvizație.. E mufare rapida... Se foloseste la greu în industrie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca o sa reziste la temperaturile de sub capota?

Pentru cine este interesat aveți codul: 3Q0131984AE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineînțeles că rezistă... Sunt soluții industriale... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut a mai intampinat cineva problem asta ? imi bord imi arata 0  dar el   consuma Adblu si completez ?

Imagine WhatsApp 2024-03-25 la 20.43.23_c7035bc9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate il ai anulat .. din soft. 

Scanare de erori ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!