Jump to content

Vw Passat B8 AdBlue Refill


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

@felix333 Ai reușit să faci o scanare? Ce eroare ai găsit și cum ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.inainte de a aju ge la Reprezentanta VW din localitate a pus un nene un tester pe ea.nu VCDS.nu avea nici macar tipul de motor respectiv CASA in program.a facut o diagnoza folosind alt cod de motor.a sters toate erorile gasite si atat.Acum baietii de aici spun ca nu le apare nici o eroare pe Testerul VCDS cu programul original.imi scot tot ABlue din rezervor si umplu cu ce au ei de la vw. Alta rezolvare spun ca nu au.este a doua oara cand vin la reprezentanta ptru ca nici prima oara nu vedeau nici o eroare si m au pus sa mai fac km poate spun ei calculatorul ia din nou eroarea.

Modificat de Manuel N.
Tu intelegi ce ai scris?! Te rog sa fii mai atent la Lb. Română.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face test pe motorul si se verifica informatiile afisate de senzori, pentru a-l identifica pe cel defect. Deseori la scanare nu se releva un defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi m-a avertizat si pe mine in bord ca mai am range 2400km pt adblue, de alimentat minim 3,75L sau maxim 9,5L.

Un bidon are 10L, oare e vreo pb daca-l pun pe tot?

Sau sa mai merg inca 4-500km sa apara la alimentat maxim 10L?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi sa cumpar adblue. Nici macar la reprezentanta nu am gasit decat iso 22241. Nu aveau original. Are ceva daca pun din asta? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
AlexandruGalati

Salutare , daca inca nu apare eroare de completare adblue , dar vreau sa ii completez eu preventiv sa fie plin , se intampla ceva ? Sau pot linistit sa ii pun adblue mereu sa fie plin ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut:

1. Iti apare mesaj nu eroare

2. Poti face "plinul" atata timp cat folosesti AdBlue cu ISO corect, mentionat in cartea masinii.

Ca idee, consumul pentru o utilizare mixta de 60/40 (oras/dn) se invarte in jurul a 1l la 1000km. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu o idee inainte de a ajunge in reprezentanta vw pt martorul de adblue aprins in bord la un passat B8 4 motion 240 cp cu eroare clasica de 
Error: Adblue(DEF)
No engine start in 1000 km
Am folosit adblue original vw
verificat conducta de la motor pana spre rezervor si pare ok
pe diagnoza fault generic , atasez poza

multumesc frumos

63D8EA2B-5765-4194-A323-8FF9E0D89FB3.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 18.11.2019 at 18:16, Yutedoc a scris:

Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu o idee inainte de a ajunge in reprezentanta vw pt martorul de adblue aprins in bord la un passat B8 4 motion 240 cp cu eroare clasica de 
Error: Adblue(DEF)
No engine start in 1000 km
Am folosit adblue original vw
verificat conducta de la motor pana spre rezervor si pare ok
pe diagnoza fault generic , atasez poza

multumesc frumos

63D8EA2B-5765-4194-A323-8FF9E0D89FB3.jpeg

Salut .Ai rezolvat problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am rezolvat in reprezentanta vw cu un update de soft! 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Passat B8 190CP
On 24.05.2018 at 8:31, ronintheone a scris:

si in afara de noi doi nu mai are nimeni auto cu adblue sa ne putem face o impresie?

Eu am cu ad-blue. A mea este luna martie 2015 facuta. Eu am facut cun plin de undeva la 15.000 de km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac în jur de 12.000 km cu un plin, am alimentat întotdeauna doar de la pompă de la OMV sau Rompetrol, n-am avut nicio problemă până acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil circuli mai mult extraurban. Eu cu aprox 10L, fac aprox 8000km, regim mixt cam 50/50. Eu am alimentat doar cu Adblue de la reprezentanta. Fara probleme momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu tot asa am o medie de 10 litri la 8000-8500 km. Folosesc doar AdBlue OEM la bidon de 10L = 75 ron.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12/17/2019 at 1:07 PM, Yutedoc said:

Salutare,

am rezolvat in reprezentanta vw cu un update de soft! 

 

 

Salut,

Mi-a aparut si mie fix aceeasi eroare. La care reprezentanta ai fost si cat te-a costat sa faci update-ul?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut service-ul de 150.000km la reprezentanta la sfarsitul lui decembrie si le-am zis sa-mi faca si plinul de AdBlu.

De atunci am facut vro 7.200km iar in bord imi zice ca mai am o autonomie de 3.500km. Deci un plin la 10.000km 

Cam vreo 2.000km au fost facuti in autostrada restul 50 urban/ 50 extraurban . Motor DFCA 190HP AllTrack

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am cumparat AdBlu numai de la Metro cu 35 lei/10l si merg de vreo 50000km. O singura data l-am lasat sa scada pana la avertizarea de 300km si dupa ce am bagat 10l de AdBlu a continuat sa scada autonomia. A II-a zi am plecat spre reprezentanta si dupa vreo 25 km a disparut avertizarea si a inceput sa arate si cei zece litri complectati cu o zi inainte. Nu am sa mai astept pana scade asa de mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Azi am ridicat capota si... ZAPADAAAA.

oare sa schimb doar colierul sau trebuie toată conducta?

Screenshot_20200529-150512_Gallery.jpg

Screenshot_20200529-150507_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe prima pagina, un coleg a patit ceva similar. Poate te ajuta experienta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e întreg colierul din plastic  la mine, cred ca o sa.l in locuiesc cu unul metalic si vedem ce se întâmplă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, 

Am rezolvat problema, cu un colier metalic, acum caut pe cel original din poza, sa.l pun la loc.

Am 2 intrebari:

1. Injectorul adblue, "pompeaza" lichid continuu în evacuare sau doar în timpul regenerarii?

2. Care este diferenta intre 22241 si 22241-1? Eu am cautat specificațiile tehnice si au aceleași componente si concentrării (32,5 % uree)

Multumesc 

Screenshot_20200530-171210_Gallery.jpg

Modificat de enache184
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a crăpat colierul respectiv? Ai avut vreo lucrare anterioară acolo sau colierul a avut vreun defect de material?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!