Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

Long time no see ... vad ca reprezentanta are raspunsuri la toate sesizarile, cred ca cel mai benign e cel legat de pompa de vacuum :) e interesant ce zici de cutie ca e fara servisare, la DSG cu baie de ulei toata lumea stie ca se schimba uleiul si filtrul la 60 de mii, in ce priveste haldexul la a mea care este identica se schimba uleiul la 3 ani indiferent de kilometraj - cuplajul de generatia a 5 a are niste particularitati si o supapa de control foarte sensibila la mizerie.

In rest kilometri multi si sarbatori fericite, masina e in continuare deosebita!

Link către comentariu

OT: poate le dai o mana si cu limba romana.   :)) Sarbatori fericite

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Salutare. Fix aceasta observatie si raspuns am primit si eu in primavara legat de acel zgomot din motorul meu: pompa vacum. O fi sau nu o fi, nu pot sa dau cu parerea ca nu ma pricep, de atunci am mai mers 20000 km, nu au aparut alte probleme din cauza acelui zgomot relativ ciudat produs dupa ei din cauza pompei vacuum.  In rest despre Compexit Cluj multe as avea de spus dar ar fi Offtopic rau de tot, eventual PM daca sunt doritori. Sarbatori fericite si un An Nou Fericit :) !!!

Link către comentariu

@ToniM: ma bucur sa te revad aici, m-am enervat citit "observatiile" si notele de subsol de pe factura...

Bai nene :grrrrrr:  Te astepti la cu totul altceva in partea "aia" de tara, dar nah...

Yeap, schimba service-ul. Faci o plimbare, te "aerisesti", bei o cafea, schimbi peisajul si faci si revizia ;) Nu esti singurul, la fel fac si eu cea cu "ochi rotunzi", desi am 2 service-uri autorizate in oras :banghead: Asta e nivelul, atat s-a putut, cum ar spune cineva.

Prima chestie pe "to do" listul tau: verifica la alt service autorizat necesitatea schimbarii uleiului la DSG. Este primul TDI190 la care aud sa nu fie cazul de schimbat uleiul la DSG6. Idem povestea cu uleiul de la haldex.

In rest, numai.... de bine, baietilor de la service Cj. Mi se pare absolut aberant pretul placutelor. Doar din principiu si de nervi le-as schimba altundeva. 

Link către comentariu

Am urmarit cu interes discutiile despre dsg prezent pe ateca. Si nu e dsg6, este dsg7 dq381(dq380 este pentru fwd daca nu ma insel)

Dar ambele variante dq380 si dq381 se pare ca vin mai nou cu intretinere 0, sau cel putin asa da producatorul.

Dar dupa cum spunea cineva acea intretinere 0 inseamna anii sau kilometrii de garantie ai masinii pentru ca ulterior pe producator nu prea il mai intereseaza evemtualele probleme aparute.

Legat de comentariile amuzante din subsol este clar ca ei se "acopera de hartii"

Modificat de Sop
Link către comentariu
  • 2 months later...

:mop: 66.xyz km

 

Incepem cu punctele rele:

  • trebuie schimbat o folie
  • TpVZeNW.jpg
  • La schi a fost deschis portbagajul cu o casca de schi pe partea de polita, nu eram la masina, rezultatul probabil inca un punct pentru un eventual dosar casco, solutia pe moment....e romaneasca
  • ekE9JL5.jpgwYAk4gv.jpg

 

In rest am reconditionat setul de jante achizitionate anul trecut, setul de 18 Cassiopeea a fost vandut, am ramas cu un set de vara, vor intra de vanzare pneurile vechi (R18 225/50 Bridgestone, vara, DOT 5016 , 4/5mm "carne), daca sunt pe forum doritori, cu drag PM, las cateva catre cu jantele, facut pana la urma un "negru perlat"

PgBomi3.jpgnmemFO0.jpg2ruJUwX.jpg

Acestea le-am incaltat cu Dunlop Sport Maxx RT225/45 R19 96W DOT 0819, Made in Germany.

Din pacate nu am fost atent la aspectul capacelelor centrale, acestea mai trebuie sa le achizitionez, las cadre pe fuga, vor urma dupa ce pun capacelele, ma zgarie acuma cum arata fara :P

Iarna:

YlEbRoj.jpg

VS: ^^

lTuOvfL.jpg

Vara:

xx9rzMs.jpg

WFZfRyA.jpgEnvPL3S.jpg

SwOoKAe.jpgvqsfvpP.jpg

Urmeaza un concediu de Olanda si Franta, estimez ~4500/5000 km, poate pana atunci apuc sa pun si capacelele si sa mai aduc cateva cadre, pe moment inca 2019 nu isi va schimba propietarul :P

Link către comentariu
  • 1 month later...

~73.xyz km, in afara de concediul pana in Olanda/Franta nu am mai prea miscat, asteptam cu putin noroc o iesire in Septembrie spre Grossglockner si Stelvio...

  • Facut a doua revizie/ungere/gresare la trapa
  • A inceput sa faca fite climatronicul, pe partea copilotului nu tine tot timpul temperatura, insa nici o eroare vizibila cu OBD sau la reprezentanta, asteptam "sa se strice mai tare"

Urmarit haotic forumul, am vazut cateva exemplare frumoase aparute pe aici, chiar frumoase frumoase :)

Las un cadru, si am plecat, cu putin noroc revin prin Octombrie?!?:))

yza968t.jpg

Drumuri bune tuturor!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Revin cu update la aceasta :))

Mi-am propus doar in "douazeci-douzeci" sa fie schimbata :P

le: @roc82 ne documentam temeinic, mersi mult de sfat ;)

Insa nu stiu ce e AR Q4 :(

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu

Pentru tura de Grossglockner si Stelvio merita sa ai anvelope de iarna, sau macar huse antiderapante.

Saptamana trecuta m-am intors dintr-o tura via Hintertux respectiv zone apropiate de Grossglockner, nu ma asteptam sa prind ninsori la peste 1500m.

Pe Stelvio am fost tot intr-un Septembrie si erau 0 grade, riscant in caz de precipitatii.

Legat de schimbare, e cumva AR Q4? ;)

 

Link către comentariu

Alfa Romeo Q4 (Giulia sau Stelvio).

Stiu ca schimbasem niste impresii la un moment dat si era pe "wish list" in ambele cazuri ;) 

Link către comentariu

Salutari de prin aglomeratie ?.

20190525_141523.jpg

Link către comentariu

10 zile ?. Vroiam sa o pun atunci live, dar nu am gasit topicul din masina.

Link către comentariu
  • 1 month later...

:mop:

O zi de luni...plina de plictiseala

Nici nu mai stiu cati km am adunat in bord de la ultima mea "intrare" pe forum :))

Las un cadru din weekend, zona de Brezoi

79DSnLu.jpg

Si facand curat prin garaj, mi-am dat seama ca incape si un superb in garaj :P

Deci bifam tura de Austria-Großglockner si Italia-Stelvio in septembrie si vedem ce avans/comanda lansam in Octombrie.

 

Drumuri bune si vreme uscata, celor care isi fac concedii pe vremea asta, si nu numai ;)

Link către comentariu

Foarte frumos proiectul, vezi ca mai sunt inca cel putin 10 pasuri in zona, e pacat sa le ratezi.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ținând cont că @75NOR a descris așa de frumos și detaliat la el in topic, las și eu macar ca Link traseul făcut de noi, cu dieselul, un scenary mai pitoresc cu drumuri prin "curțile oamenilor", însă calitatea carosabilului nu este "ca-n palmă", cu tronsoane bune in partea de sud a traseului cu semafoare și 1 banda/sens  

https://maps.app.goo.gl/jaN744zJ4hczjYok8

Recomand, in momentul de față, doar celor cu răbdare și suspensii/scaune care sa nu te rupă

IMG_20190910_135024.jpg

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!