Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

Sa incerc pe rand :)

@Rave ai dreptate, sunt multumit de rezultat, am avut si pe Octavia si nu am regretat, pentru mine a fost o "decizie buna"

@75NOR mersi mersi, poate mai multe cadre cand tine si vremea cu mine, pana una alta si pe vreme posomorata (ploaie la 1,5°C actual in Cluj), eu is plin de energie pe moment, ma bucura rezultatul

@Bebeee mersi, da, este si Toyota in lista, diferenta o vor face testdriveurile si gustul nevestei, ii dau frau liber de data asta sa isi aleaga ce isi doreste :)

@laur_vd au dreptate colegii, la polish se remediaza ok, acestea in speta se zgarie de la carpele necurate de la spalatorii, eu am aplicat acuma o folie self-healing pe ele, am observat doar in partea de sus , si asta probabil doar daca stii ca este folie, revin in timp asupra acestui aspect, sa vedem cum se vede in timp, in soare, etc etc

eEeQmiw.jpg

Acu 1 an parcam cam la fel, insa parca arata altfel, o fi mai bine, o fi mai rau, cine stie

Cateva cadre, in ploaie, pe fuga, masina murdara, utilizato fara cafea

SDiQdp1.jpg

Me637O4.jpg

CeCQW0o.jpg

5uw03mD.jpg

T8aPLNb.jpg

14aTQqz.jpg

 

Link către comentariu

E bine de tot Toni ! Ai avut dreptate cu barele, e mai bine cu ele tot negre :) 

Excelent! cand trece ploaia si ai facut plinul de cafea sa mai faci niste poze. Si ia si putin distanta sa vedem full effect ;)

 

Link către comentariu
On 25.01.2018 at 4:37 PM, 75NOR said:

Centii mei: cromurile de geamuri negre si la fel, barele de acoperis negre. In fata, doar grila calandru colantata neagra si eventual sigla Seat neagra. As lasa elementele gri satinat de pe bara fata/spate asa cum sunt, ii dau o tusa ok. Ornamentul de esapament negru ? Sau gri satinat ? (orice dar nu cromat?) Si da, carcase oglinzi negre ar da excelent avand in vedere bosajele negre ale aripilor si cromurile colantate negru. 

@ToniM: nu vreau sa spun "told you so", dar arata genial ! :wub: Pachetul asta "all black" ar trebui oferit de fabrica din punctul meu de vedere 

Link către comentariu

@comenturi: mersi mult domnilor, promit dupa weekendul asta cand sunt ocupat cu un TD la Arona (nu stiu daca apuc sa ma ocup pe langa, desi s-ar putea sa aiba prioritate Bruni), sa revin cu masina curata, cateva cadre mai ok, poate prind si un soare, sa ii trag un spalat si poate un "360" view scurta inregistrare cu mobilul :P

Link către comentariu

@Bebeee sa stii ca este in plan, am vrut sa il fac acuma cu colantatul pe considerentul ca a stat masina la caldura peste noapte, insa in spatele suportului bara are ceva linii/striatii, nu este drept, si mi-a fost spus ca nu stiu daca prinde dubla/fata daca nu e neted, inca caut o solutie pentru acest aspect, in plan vreau sa renunt la ambele suporturi de numere fata/spate

Link către comentariu

Tinand cont ca in decembrie, la un pahar de % , am vandut DSLR-ul la un pret de....ma rog

Pana voi recumpara ceva camera (fie DSLR, fie sapun), va las cu o filmare pe vreme de rahat, cu mana de epileptic, calitate iPhone6S :))

Urmeaza maine sa montam jetbag-ul sus, si de sambata o ducem la aer curat in Italia la zapada (speram)

Saptamana usoara, poate daca prind din concediu ceva peisaje faine mai adun 1/2 poze cu telefonul si cu Bruni. poate, nu promit :P

Drumuri bune ;)

Link către comentariu

Barile încă stau așa ca tind sa cred ca le voi schimba in primăvara 

Link către comentariu

Arata chiar foarte bine cu negrul asta, ar fi o optiune de bifat dac'ar fi oferita din fabrica, tinand cont de cat de repede s'a deteriorat cromul

Barile de pe plafon au fost demontate ptr colantare? Cat a durat si cam cat a costat modificarea?

Link către comentariu

Nu s-a demontat nimica de pe masina, a durat ~6/8h insa am lasat masina de pe o zi pe alta la caldura sa nu am emotii.

Costul depinde mult de tipul foliei aplicate cat si de cine "lucreaza", sa spun asa, costul total la toate elementele colantate este undeva egal cu costul detailingului anterior.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

:mop:

35.xyz km, nu am prins nici o cifra "rotunda" la poza ...

Am Bifat Cluj-Viena 3 persoane + jetbag, Viena-San Martino di Castrozza via Villach 4 persoane+1 bagaj in plus, Verona in 4 persoane fara bagaje doar cu jetbag, retur apoi Viena aeroport via Insbruck, ultima zi Viena-Cluj 3 persoane (in jetbag au fost echipament de schi pentru 4 persoane) - pana acolo consumul s-a mentinut "normal" in conditiile date, ~8L% per zi de drum, doar returul de Viena-Cluj m-a speriat, am observat in bord la finalul zilei 9L%, o fi de la temperaturile foarte joase, o fi de la combustibil prost din Italia (aici nu am scapat fara sa fac un plin, in rest Romania/Austria/Germania/Austria doar OMV Maxx Motion a intrat in ea), nu imi explic exact acest aspect, ce ii drept am plecat din italia la -16°C in bord, am ajuns in Viena la -12°C in bord, iar Viena-Cluj cred ca am vazut prin Ungaria mai cald de -4°C, in rest s-a cam mentinut -6/-10°C

Kbznvh3.jpg

Km de sus sunt de la plecare din Cluj pana la retur, harta de jos este aproximativa cu turul bifat, nu includ drumurile catre si dinspre parcarile pentru telescaun :P

DZk8BgH.png

Un aspect insa, care ma bucura foarte mult, am reusit in sfarsit sa mai scap de un pitic pe creier: nefunctionarea TMC - aceasta merge fara dubii dupa codare (am avut si 2 rerutari dinamice pe traseu :D ) , a intrat si un accident destul de repede si am evitat un stau de aproximativ 40 de minute

Ko0WyhV.jpg

Un mic "Versus" cu ce ar putea urma, nu m-am putut aptine cand am vazut masinile, am parcat la marele "fix" :P 

nALxhfF.jpg

zba13af.jpg

In rest....domeniul schiabil din zona Dolomiti il recomand cu drag, 2 mici teasere...

t72e6DP.jpg

6AV8yes.jpg

Ah da, stiam berea, insa nu gustasem versiunea de TAP 7, o recomand cu drag ;)

N5Qeuzd.jpg

Si de pe acolo 3 cadre, 2 "de sus" si una din mers de la masina din spate :)

LndcXkY.jpg

oxT1Vmv.jpg

ZUGTAfj.jpg

Si sa nu uitam...o jucarie care am fost mult timp in dubii...intre copii de VCDS...intre VCDS original (pret un pic prea mare pentru unul ca mine care l-ar folosi mult prea rar pentru o masina personala)....si alegerea personala finala, om trai si om vedea cum se va comporta in timp, pe moment sunt doar curios si nerabdator ca un copil, inca astept androidul sa imi ajunga, cu iCrap nu il pot folosi :P

enRLrw0.jpg

In rest, nu o fi nokian cele mai silentioase, cele mai rafinate la consum sau alte aspecte, insa m-am bucurat de ele din plin la trecerea prin Passo Rolle in 2 zile cand a nins abundent.

Masina a primit azi o caldare, desi ninge, desi este execrabil afara, nu mai puteam sa o suport cum arata...prefer sa o mai spal o data in weekend/pe luni/marti decat sa o las asa...

uoo5u9C.jpg

Ce e cel mai fain sa o speli la asemenea temperaturi? Ca dupa servici, in puerimea mea de copil prostut, am mers sa imi dau jos jetbagul - ghici ciuperca ce urmari are spalatul la asemenea temperatura? Au inghetat yalele de la barile thule si nu a vrut nici cum (incercat 2 spray-uri diferite "anti-inghet" blabla) sa permita introducerea cheii...deci ne plimbam inca cu un rahatel argintiu deasupra...sa vada vecinii ca il am :)) 

Pe moment prea multe nu mai raman deschise...probabil in weekend ajung in Resita si voi urca pe semenic sa ma bucur de ea, fara sotie

 

Link către comentariu

Foarte mișto tura, dar si mașina arata excelent, mai ales cu elementele cromate colantate in negru ;)

Observ ca nu sunt singurul posesor de Seat care se uita la exact aceleași 2 modele pe care le-ai pozat mai sus. 

Veloce in varianta q4 si 280 de căluți suna foarte bine, dar pretul cel putin pentru mine este prohibitiv (la ce devalorizare are Alfa, va merita la SH daca fiabilitatea nu e o problema).

 

Link către comentariu

Arata mult mai bine fara crom!

Du-te la o plimbare prin mall, lasi masina in parcarea subterana, si cand te intorci o sa fie toata dezghetata. :) 

Link către comentariu

Imi place maxim ca te plimbi, tot timpul si peste tot!

Evident sunt invidios pe timpul tau liber si pe disponibilitatea de a bate mii de km la volan...

Hai cu idei/trasee noi ?.

Link către comentariu

@roc82 mersi, vom vedea in timp care va fi castigatoarea sau ce alti pitici vor aparea :))

@mihai.onu94 mersi pentru remarca cu colantarea, azi a tinut vremea cu mine, erau ~3°C la Ibiza in bord, reincerc deseara la Ateca :P

@cristi511 inca imi permite timpul, nu ma tine "nimica" peste weekend in Cluj, ar fi pacat sa tin masina in vitrina, de asta a fost cu motorizare de tractoras, sa bata plaiurile cat mai mult ^^

In rest....ne mai distram din cand in cand cu prastia, tot mai fun pentru oras :D

pQGnUeo.jpg

@75NOR nu am uitat, martie de abia incepe :)

Modificat de ToniM
le 75
Link către comentariu

@ToniM: Big like pentru poza cu ea spalata si jet bag deasupra. Arata mean & clean :lol: 

Colantarea cromurilor a fost cea mai misto modificare pe care puteai sa o faci, ii da un aer fresh si agresiv

Cat despre plimbari...evident big like. 

Mai tine si tu de volan catre E ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

:mop:37./38.xyz km, cine o mai sti :))

Am activat urmatoarele "aspecte" cu OBDeleven:

  • Mirror Dip in R
  • DRL settings in head unit
  • MirrorLink im motion (aceasta nu stiu exact, pe moment am dificultati intre masina, cablu, telefon, utilizatorul este cel vinovat cel mai probabil)
  • Video in motion
  • Geauge Test - Needle Swap
  • Refuel quantity in dashboard - aveam si pe Octavia activat, l-am activat cand l-am observat, nu stiu daca voi tine cont insa, tot pana la refuz merge in benzinarie
  • Comfurt turn signals pe 4 (de pe 3 "standard")

Ah da, si dupa ~1an fara "telescoape" la capota, nu am mai putut, si am inceput sa bricolez, se poate efectua mai elegant, mai in detaliu, eu am buctato la final din neatentie, graba, poate ajuta pe cineva pasii de mai jos, pe langa tutorialul care se gaseste pe youtube :

  • Produsul

ph0G00m.jpgDWigNzW.jpg

  • Scoaterea buretelui a mers destul de plug & play, nu te chiunui ca in tutorial, probabil la mine a avut de a face ca o clema e cam degeaba, nu stiu din ce motiv, probabil a fost scos in service si rupt? Nu cunosc, nu doresc sa arat cu degetul, este un aspect sesizat de mine

I1F3Rfa.jpg1Btm37n.jpg

pzgzHRi.jpgsYhiXQc.jpg

  • Clema de sus merge usor, atentie doar sa fie stransa bine, sa nu apara sunete ulterior

2sMT88n.jpg

  • Cea de jos nu prea ai acces la ea, dar cu rabdare se poate - probabil cu o "scula" mai profi e viata mai usoara, eu am avut doar o cheie "clasica" de 13

F67GGnN.jpg

hwsf0No.jpgCSPkxnx.jpg

  • Telescopul se monteaza usor, e "plug&play", nu trebuie fortat, doar atentie sa fie montat adecavat, nu pe "invers", necesita doar un pic ridicata capota sprijinita in suport pentru a conecta si partea superioara

fcTUrZI.jpgBo55Tnb.jpg

  • In partea dreapta, idem la fel, apare doar un cablu in plus (tind sa cred ca este de la active hood, insa nu sunt sigur), care insa nu te deranjeaza, nu este "sugrumat" de catre bricolajul aferent

2QDaASe.jpgxI9rOBa.jpg

  • Spuma am taiato prost, se vede si in pozele de mai sus, ulterior am pus si cealalta parte - bricolata si mai urat si neuniform, OCD-ul imi da doar cand deschid capota, si nu sunt momentan interesat sa achizitionez alti doi bureti pentru a bricola mai frumos, poate ulterior, cine stie

ZG0kllL.jpguyZPDLp.jpg

  • Voi reveni oricum asupra aspectului, capota urca mai "lin" decat cea de pe Superskoda avuta pe Octavia, insa necesita putin ajutor, nu urca singura, vedem in timp cum se comporta, la final trebuie trantita/lasata de mai sus/impinsa in jos capota sau ulterior, ca in filmare, apasat pentru a se inchide, filmare de 2 bani, poate voi reface daca exista doritori in cateva saptamani, numai bine se poate observa comportamentul in timp, insa voi ruga pe a 2 persoana sa ma ajute, sa se poata observa ceva :)

Si, spre bucuria mea, poate reusesc sa trec pe 19 pe vara, insa acest aspect il voi rumega peste weekend, pe moment m-am uitat doar la OEM Seat/Skoda, insa Aneto par sa ma atraga mai mult decat Triglav (aspectul financiar zgarie oricum, deci rumegatul va fi peste weekend)

Ex:

SEAT-Ateca-2-0-TDI-CR-Xcellence-4Drive-Dskoda_kodiaq_2_0_tdi_190ps_4x4_se_l_dsg_

 

As vrea sa zic weekend insorit si odihna faina, dar e doar joi conform calendarului, deci scarbici usor ;)

 

le: @Marius82 Ateca nu vine cu telescoape ;)

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu

Dar ce au patit telescoapele initiale?

Legat de jante, clar Aneto :)

Scarbici usor sa fie, la toata lumea :P

Link către comentariu

telescoapele initiale nu au fost montate.

pt un + la aspect as fi vopsit suportii in portocaliu.

felicitari pt upgrade, ma intristeaza sa vad masini care nu au asa ceva la capota din fabrica.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!