Jump to content

Seat Ibiza 2018


Cristian
 Share

Postare recomandată

Astazi s-a lansat oficial noua Seat Ibiza 2018, generatia a cincea.

Ca prima impresie, e un mini Leon, un mare pas inainte ca design, spatiu interior si sper ca tehnica fata de generatia anterioara:

http://www.seat.com/carworlds/new-ibiza/overview.html

https://www.netcarshow.com/seat/2018-ibiza/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian pinned this topic

"Ordinary is the enemy" este moto-ul acestei noi generatii. Si se pare ca au dreptate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu putin din trasmisiunea Live, imi place, arata foarte bine. Nu prea ma conving stopurile spate, dar nu e nimic grav. Arata foarte decent si la interior.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal consider ca e mai ok la interior decat leonul nonfl. :)

In rest, mini leon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmarit toata transmisiunea live, au fost multe informatii interesante. Revenind insa la Ibiza, nu ma prea incanta gurile de ventilatie, mi-ar fi placut mult un design similar cu Leon/Ateca, cu unitatea multimedia integrata intre cele doua guri centrale de ventilatie, asa seamana mai mult cu Polo/Fabia. Nu e neaparat un lucru rau, e doar altfel, cam prea cuminte designul acestor guri de ventilatie pentru restul masinii, interior si exterior, mai ales ca "ordinary is the enemy".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de lepadat, era clar ca dupa linii curbate vin drepte, asa tot variaza de la model la model grupul vag, sau mie asa mi se pare

Dragut, personal, imi place

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facuta, in principiu, pe platforma MQB, ca si Skoda Fabia 3... Parca ar fi surori gemene. Numai mie mi se pare acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surori gemene cu Fabia? Ti se pare, Fabia nu e facuta pe MQB, Ibiza e prima masina de clasa mica din grup facuta pe MQB. Cat despre design, nu seamana deloc, singurele lucruri comune sunt ca au roti, 4 usi, volan, geamuri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, Cristian a scris:

Surori gemene cu Fabia? Ti se pare, Fabia nu e facuta pe MQB, Ibiza e prima masina de clasa mica din grup facuta pe MQB. Cat despre design, nu seamana deloc, singurele lucruri comune sunt ca au roti, 4 usi, volan, geamuri, etc.

Am zis "facuta in principiu"... Sursa: http://www.promotor.ro/teste-auto/test-in-premiera/test-cu-skoda-fabia-3-2014-13481901

Skoda Fabia 3  nu a intrat în valul schimbării totale din punct de vedere tehnic, însă a primit câteva elemente prezente pe modelele care au adoptat platforma MQB – motoare, transmisii şi electronică. Cu alte cuvinte, şasiul nu e de ultimă generaţie, însă multe dintre elementele adiacente sunt noi.

Daca te uiti la partea de jos a usilor, acele "proeminente", in partea spate vei vedea ca seamana intre ele. Ma rog, mie asa mi se pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platforma MQB pe Ibiza, aduce si suspensie multilink pe spate ca la golf 6 de exemplu ? Sau ramane tot simpla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multilink poate doar FR si Cupra, versiunile normale sigur nu vor avea multilink. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aceeasi mizerie ca si la alti constructori, parca au luat-o razna cu totii.. aeratoarele din bord nu se mai pot inchide sau limita fluxul de aer decit cel mult prin a-l duce catre o directie, gen complet sus, sau complet jos.

Eu timpenie mai mare nu am vazut, am mers cu o masina inchiriata (hyundai i20) care era asa, m-a batut AC in cap 2 sapt in vara aia de nu am stiut de mine.

Eu sincer nu inteleg ce mama reducerii fac ei prin prostia asta.

Oricum, pt mine asta e un motiv de a nu lua o masina, pentru ca asta tine direct de confortul pe care-l ai mai ales atunci cind esti sofer (adica pt ala care sta cel mai mult in masina)

Ref la design, stopurile cred ca le-au facut la betie... au o forma atunci cind nu sunt luminate iar cind se lumineaza apare un alt contur luminat....

Una peste alta imi pare ca baietii astia de la VW cam fac misto la capitolul design de companiile low-end din grup (Skoda si Seat). Deh, dai cu 10-15% mai putin pe masina (fata de VW) macar sa fie naspa sa te faci de ris cu ea :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cunoaste cineva o data de lansare pentru Noul Ibiza in Romania? Eventual si incepand cu ce saptamana se poate configura/comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e deja in showroom la PBN cel putin. Se poate comanda cu programul rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si configura de cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine e incomplet configuratorul, mai departe de motor si versiune nu se poate merge (culoare, jante, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am taiat de pe lista Ibiza si am ales altceva, am sa postez aici cateva informatii, poate utile pentru cei interesati.

Am fost ieri la PBN si am aflat ca in Romania masina va putea fi comandata din luna Iulie cu termen de livrare 12 saptamani+. In plus, marja maxima de discount a dealer-ului este de 4%, fiind model nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

și mie mi se pare că prețul se situează în jumătatea superioară a clasei. nu știu ce succes o să aibă. cine cumpără mașini din clasa asta o cumpără pentru oraș iar prețul este un factor decisiv în achiziție

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!