Jump to content

SFAT / OPINIE achiziție Passat B8


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi,

Nu știu dacă este ok locul unde deschid acest topic dar fiind legat de B8 eu cred ca da .

Sunt tentat sa achiziționez acest VW PASSAT B8 echipare R-Line cu motorizare 2.0 BiTDI .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Opinia pe care v-o cer este următoarea .

A-ți da 28500 Euro NETTO pe aceasta mașină ce are 40000 km reali verificați în baza seriei VIN ținând cont ca aceasta a avut următoarele avarii remediate în reprezentanta din Leipzig / Germania (REVOPSIT ARIPA FATA / USA FATA / USA SPATE DREAPTA și ÎNLOCUITE ARIPA SPATE DREAPTA + REZERVORUL DE CARBURANT) ?

Menționez ca mașina a fost una de prezentare și ca este aproape FULL OPTION, pretul ei de noua fiind cotat la 65000 de Euro .

Aștept SFATURILE / OPINIILE voastre .

Mulțumesc .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va atașez mai jos lista cu toate opțiunile care sunt pe mașina .

Cele însemnate cu GALBEN nu se regăsesc .

PDF B8 - 2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce ai da atatia bani pentru o masina SH cand poti sa iei una dotata si mai fiablia? Cine are interesul sa vanda o masina noua care a costat o caruta de bani, samsarii care au facut-o din 2-3 masini?

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde poți lua una cu dotările asteia mai ieftin ???

Daca ai tu una exact ca asta dar mai ieftina te rog sa mi-o arați pe PM .

Nu ma interesează mașini cu motorizări de 3000 cmc sau cele ce au peste 100000 Km .

Ca sa nu mai zic ca mașina este vândută de reprezentanta VW (nu de samsari) .

Dar oricum eu am întrebat una iar tu ai comentat alta .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configurare aproape identica, cu exceptia ( motor 150hp, fara 4x4, roti 18, fara trapa) ceva mai multe optiuni la interior , 49000 euro, livrare in 3 luni.

Daca o iei pe firma ta , fara TVA, ....., IAOO!!  

Dar Passatul tot .. Passat ( daca ma intrebi de ce nu am renuntat la optiuni si nu am pus un motor mai mare, iti raspund : buget 49000, fara Audi, fara culoare rosie, max 118 gCO2/km.)

Masina asta este un HL si are doar PR cu R line exterior?

ca scaune de R line nu sunt decat nappa negre/ carbon, sau cu mijloc gri.

Este crem la interior?

 

 

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e interiorul .

Dar pe mine ma interesează dacă VOI A-ȚI CUMPĂRA O MAȘINĂ CARE A FOST REPARATA PE TOATĂ PARTEA DREAPTA asa cum am specificat în postul inițial .

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

12.jpg

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A configurat R line exterior, eu am luat si interior R line , totul negru nappa si carbon, plafon negru. 

Are tv tuner, discovery pro , fata de media, poti sa scrii : " full de full fara volan R line si pedale...

Acum serios nu trebuie sa-ti faci probleme pentru avarii.

Din poze cred ca e albul fara bani, cel de 1000 euro este matt perlat, fara reteta publicata , se vinde la bidon,... mai au si altii fitza asta.

Se pot vedea in istoric toate componentele de pe factura , de unde calificarea cu busitul dezastruos?? E facuta in reprezentanta,....

Nu am fost atent, are kessy access? Are electric lid , nu am putut pune easy open , pentru faza " deschisul cu piciorul" , era doar pe variant.

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista poze dinainte reparatiilor ca sa iti faci o mai buna idee asupra avariilor ? 

In teorie, ca s-au schimbat niste bare/usi si/s-au revopsit, nu e o tragedie, iar daca nimic altceva nu a fost afectat (airbag-uri, lonjeroane, directie/suspensie, etc) atunci este ok, masina merita banii. Nu am inteles faza cu rezervorul totusi, cum de a fost si ala afectat...de aia am zis ca niste poze te-ar fi ajutat mult ! In mod normal ar trebui sa existe unele pe undeva zic eu.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am poze cu ea accidentata .

Dar din ce mi-a spus persoana care mi-a verificat VIN-ul ei lampa de pe aripa este cea ORIGINALA .

Luneta e cea ORIGINALA .

Iar legat de trenul de rulare nu apare nimic cum ca ar fi fost demontat și montat .

Nu apare nici măcar janta ca fiind înlocuită .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a fost lovita rau, ca in Germania nu se repara daune mai mari in reprezentanta. Eu mi-am gasit masina in parcare cu o dunga urata, de la un camionas sau duba care a trecut pe langa ea si putea perfora tabla si am vopsit toata partea laterala. Asta la masina anterioara, nu la cea actuala care a fost 0km. Stai tu si explica ca nu a fost tamponata si nici lovita cu putere ca in Romania toti cred ca e dauna totala. Ei nu se joaca cu reparatiile si nu iti puteai da seama daca nu exista istoricul. Masina arata beton.

Modificat de Petros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intrat un camion sau duba mai mare in ea, ca altfel nu-mi explic. Practic tot ce e pe dreapta a fost inlocuit. Dar masina arata bine. Succes. :)

@Petros nu a avut dauna mare, dar nici n-a schimbat tot pentru o zgarietura, mai ales REZERVORUL. ;)

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a fost lovita rau, ca in Germania nu se repara daune mai mari in reprezentanta. Eu mi-am gasit masina in parcare cu o dunga urata, de la un camionas sau duba care a trecut pe langa ea si putea perfora tabla si am vopsit toata partea laterala. Stai tu si explica ca nu a fost tamponata si nici lovita cu putere ca in Romania toti cred ca e dauna totala. Ei nu se joaca cu reparatiile si nu iti puteai da seama daca nu exista istoricul. Masina arata beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dri@n trebuie specificat ca nu apare nici macar reparatie pe elemente ci doar revopsire. Cel mai probabil a raschetat vreun stalpisor de ala de plastic ca altfel nu-mi explic. Corect?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Documentele interne ale unei reprerentante nu se pun la dispozitia unei terte persoane. Istoricul se considera proprietatea VW, ..., proprietarul de drept a primit factura .

Posibil sa fi fost gatul rezervorului afectat, nu pot fi piese lipsa din istoric si totusi s-au montat ...fara factura pentru ca dauna a fost mai mare,...bla, bla.

E totul in istoric, poze nu vezi in veci de la ei, daca sari calul cu suspiciunile iti arata iesirea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Acum am vazut ca vorbim de revopsit si nu inlocuit. Totusi, rezervorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai cam asta cred si eu ca a frecat cu ea de ceva de au revopsit aripa fata si ambele usi de pe dreapta .

Problema este cu aripa spate pe care au inlocuit-o .

 

Rezervorul este cu tot cu GAT la B8 si tind sa cred ca ia fost rupt gatul de a fost nevoie de inlocuire .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ocupa-te de achizitie in 3 zile pana le intra banii de la tine e luata deja!

A fost lovita la buson de alimentare, gatul a afectat partea de jos,  masina e perfecta. 

Iti lasa si placerea unor retrofituri:  dynaudio, volan R, pedale, ....ambient light pack 2 in 2 culori, mai sunt si altele....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se înghesuie asa tare lumea la ea .

O au de vânzare dinainte de CRĂCIUN 2016 iar la data publicării anunțului prețul era de 31000 de EURO NETTO .

Probabil ca fug de ea cand verifica VIN-ul si vad ca a fost reparata toată partea dreapta .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asta este motivul.

La suma asta de bani, altii sunt clientii.

Plus ca in zona asta de pret sunt multe optiuni.

Daca ti place, go for it si gata.

Clar dauna nu a fost mare sau de impact major.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O dauna similară am avut și eu la Vectra, am rașchetat un autocar. Mai puțin rezervorul, am revopsit toată partea dreapta. Sunt mulți bani dar mașina merita. Dauna ar putea ascunde probleme dar vânzătorul e dealer și poți presupune o anume onestitate.

Dacă as fi eu, și as fi plecat la cumpărături de mașina noua cu 30k si apare asta, nu as lua-o.

Dacă as fi plecat după sh, as lua-o. Diferența de siguranța între sh și sh cu dauna declarată și detaliata nu mi se pare f mare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina de 65k euro care la doar 40k km sa fie luata la mai putin de jumatate de pret? Plus ca are multe dotari, motorizarea de top.

Da, evident ca trebuia sa fie un motiv pt a fi asa ieftina. Eu zic ca merita. Intradevar discutia ar fi la aripa spate care nu se inlocuieste tocmai usor, dar daca e documentat si facut in reprezentanta nu vad motive de ingrijorare. Din pacate inteleg ca nu poti realmente sa o vezi live.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tocmai asta e buba ca nu o pot vedea cu bani putini .

Una e sa te urci în mașină sa te duci "La Arad" sa zicem și alta e sa te duci sa o vezi la draq în praznic iar dacă live nu-ți place sa te întorci .

Pierzi 500 - 1000 de Euro asa fără prea mare discuție .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.

masina in discutie nu a fost masina de prezentare ci, de drivetest.

2

daca are atatea schimbate, sincer, nu te baga.

de  ce ?

la masini cu valoare mare, si nemtii se baga la reparatii pentru ca pierderile sunt mult prea mari sa le arunce direct la fier vechi.

iti spun din experienta avuta cu un amic anul trecut.

verifica daca ai cum si cand au fost facute reparatiile in totalitate (cati km avea atunci masina )

daca vrei mai multe detalii, in privat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost reparata pe la începutul lui 2016 (nu mai știu luna exact și ce nr de km avea la acel moment) ,

Iar prima și singura revizie care i sa făcut la 33240 Km este datata 05.07.2016 .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!