Jump to content

Elcar Gid


elad
 Share

Postare recomandată

Cele mai bune, o sa trebuiasca sa vopsesc si eu masina complet si desigur o voi face la elcargid, problema este sa vad cum ma descurc cu asiguratorul deaorece nu au decontare directa. Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Din nou am fost la Buzau (pentru schimbat ceva surubaraie si bucsaraie) si iar a fost totul perfect. :) , mai ales foarte multa rabdare din partea lui Nicusor cu toti piticii mei de la geometrie.

post-13132-0-35672500-1333737840.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce pret ajunge o geometrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa pot spune si eu de bine Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Elcar Gid se realizeaza retusuri caroserie. Am fost informat ca aceasta presupune retus vopsea pe zona afectata, apoi aplicarea unui strat de lac pe intregul element. A apelat cineva la acest procedeu? As opta pentru o astfel de lucrare, dar sa am certitudinea ca va fi una de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Lasati-i frate pe Elcargid, ca fac totul de mantuiala si total neprofesionist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva?

Poti da detalii concrete?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nota 10+ pentru acest service si mai ales pentru consilierul Alin Iordache.

Seriozitatea, profesionalismul si in primul rand diferenta de pret fac ca drumul pana la Buzau sa merite pe deplin (facturi si cu 45% mai mici decat in Buc)! Bravo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc si eu Elcargid! Cornel ( tutu0581) , om de nota 20! Mare om , mare caracter! :icon_thumleft:

Modificat de spyddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mai e cineva pe forum care lucreaza la Elcar Gid? As fi interesat cat costa un schimb de distributie pt masina din semnatura si cu piesele aduse de "acasa" si cu piesele service-ului:) si schimbarea lichidului de servo(am lichid original ramas cam 700ML in bidon).Multumesc frumos si astept un raspuns,daca mai intra cineva de acolo aici pe forum... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta vei primi un raspuns mai rapid daca suni la Elcar si ceri o oferta la oricare din consilierii de service. Eventual poti cere si o proforma pe email. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Azi am schimbat distributia, lichid frana, filtre, ulei si alte maruntisuri...

Ca de fiecare data, nota 10+ pt. Alina, Cornel, Andrei, Alin, s.a.m.d.

Oamenii astia chiar stiu sa se poarte cu clientii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Administrator

Facut revizie impreuna cu o verificare generala a masinii.

Ca intotdeauna, baietii f serviabili si de mare calitate.

Multumiri, domnilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Joia trecuta m-am prezentat dimineata la Elcargid pentru schimbarea garniturii de chiulasa. Pe timpul operatiunii, baietii au observat (si bravo lor ca au facut-o) adevarata problema: chiulasa fisurata!!! Vineri la pranz am plecat din service cu chiulasa schimbata (respectandu-se toate indicatiile producatorului privind inlocuirea de suruburi/prezoane/garituri/o-ring-uri etc) si masina functionand perfect. Toate piesele au ajuns la timp evident tot prin efortul baietilor de la service. Cred ca orice alte comentarii sunt de prisos :).

 

Multumiri speciale inca o data pentru Cornel, Nicusor, Bogdan, Florin si Cristi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dupa ultima experienta neplacuta cu o reprezentanta din Bucuresti, am facut si eu programare la ei pentru revizia de 5 ani.

Cum e aici, se poate sta langa masina in timpul operatiunilor?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, nu. Ai la etaj o sala cu un geam pe care vezi toata hala unde se lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi revizia de 5 ani si 70.000 km la ElcarGid. Foarte multumit. S-a lucrat curat si ingrijit la un pret (mult) mai mic decat reprezentantele din Bucuresti.

Voi reveni la ei.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe 29.10.2014 am fost la ElcarGid

Am schimbat fulia de la alternator, placute frana spate, placute frana + discuri fata, lichid de frana, ulei, filtre, verificare generala.

Ca de obicei, "extrem de multumit"

Cred ca au cele mai bune preturi din reteaua VW.

Bonus - o intalnire f. placuta cu un prieten vechi  :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecut iarasi pe la ElcarGid ieri pentru inlocuire brate spate, geometrie si adaptare injectoare pe O2.

Suplimentar am facut revizia si ITP la Fabia si am schimbat discurile si placutele pe spate.

Ca si data trecuta "extrem de multumit" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

o igienizare si verificare ac la o skoda superb se poate face la elcar ? cam pe la ce pret ajunge si in ce consta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai ce am ajuns in service cu Skoda Superb (pentru revizie) si o sa efectuez suplimentar si igienizare AC, pret 95 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cand te obisnuiesti cu binele uiti sa scrii... :D

Am facut in octombrie revizia de 6 ani si 85.000 km la ElcarGid.

In continuare foarte multumit. S-a lucrat curat si ingrijit la un pret mai mic decat reprezentantele din Bucuresti.

Voi reveni la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu tocmai am facut schimbul de distributie la elcargid. Foarte multumit, foarte profesionisti si placuti. Prefer sa fac drumul de la Bucuresti la Buzau pentru o interventie in service decat sa ma complic cu serviceurile locale.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

O sa las si eu asta aici. Am fost la ei pe partea macanica in jur de 7 ani, i-am recomandat si le-am dus clienti. In ultima vreme m-au intrebat multi de ce nu ma mai duc acolo, pai d-asta:

In 2014 ne-a lovit unu Golful. Dauna - aripa stanga fata, janta zgariata (janta de Beetle). Ca fapt divers, si astazi jantele alea sunt ca noi, asa erau si atunci si nu voiam sa acceptam altceva decat schimbul jantei. Problema s-a rezolvat la Elcar Gid si janta a fost schimbata. Nu fara sa ne scoata ochii pentru marele favor pe care ni l-au facut, ca janta putea fi revopsita, etc.

La inceputul lui 2015 ne-a lovit unu frontal la munte...era gheata pe jos. Am apucat sa dam cu spatele ca sa reducem din impact (se mergra cu viteza foarte mica). Dauna nu a fost majora: bara fata zgariata si crapata, niste grile, buza...cam atat. Am zis sa mergem tot la Elcar Gid (Doamne cat regret!). Cel care ne-a lovit avea asigurare la Allianz. A durat vreo 2 luni sa ne faca programarea, dar asta e irelevant. Am dus masina cu mari sperante. Pe langa dauna din accident am decis sa rezolvam si aripa dreapta fata ce avea niste probleme si aripa dreapta spate cu o zgarietura. Astea se rezolvau pe banii nostri.

Dupa cateva zile am fost sa luam masina si am avut cea mai urata experienta. 

1. Rama din jurul grilei (GT SPORT) lipsea. Au spus ca asa am adus-o. Era absurd, am facut scandal, s-au uitat pe poze si surprinzator au gasit-o. Ca o coincidenta mai aveau un trendline prin parcare ce isi facea conversie la fata de GT sport.

2. Pragul dreapta si un cauciuc de pe dreapta erau pline de vopsea (spray). Am ramas masca. Au spus ca asa am adus-o. Ne-am uitat pe poze, au recunoscut, au curatat cu diluant. Au avut cea mai infecta atitudine pe care am intalnit-o vreodata.

Am plecat cu un puternic gust amar si cu promisiunea ca nu mai calcam acolo.

Dupa nici 6 luni am sesizat ca din spatele stopului dreapta (oem r32 led) incepe sa iasa vopsea umflata. Am sunat la ei (fiind in termenul de garantie). Raspuns: ce garantie avem ca nu a fost revopsita in alta parte intre timp??. Iar am ramas masca. Ca revin ei cu telefon. Au trecut 2 ani si nu a revenit nimeni cu nimic. Nu ne-a interesat atat de mult, oricum nu mai calcam pe la ei. Tot la putin timp dupa ce am luat masina de la ei am sesizat ca unu dintre faruri era matuit complet. S-a matuit subit si fara motiv peste noapte probabil. Coincidenta sau nu... 
Le-am schimbat pe amandoua. Tot peste noapte am sesizat si blocul optic crapat si decojit...nu erau asa, dar mai conteaza?

Au trecut 2 ani de la povestea asta si ne loveste bara fata o vecina neatenta. Ducem masina la Midocar pentru revopsire. Cand sa luam masina avem surpriza maxima. Nu doar ca era alt candy white decat ala de la Buzau (asta chiar semana cu culoarea originala a masinii), dar bara fata era crapata (unde fusese reparata la Buzau). Dupa ce le cer explicatii imi arata poze detaliate de la prima constatare la ei. Da, am dus masina cu bara crapata. Au analizat-o si au constatat ca a fost "reparata", capsata si data cu kit "procedura ce NU a respectat normele producatorului". Au declarat ca bara era intr-o stare ce nu permitea reparatia si ca se impunea schimbarea ei (cu 2 ani in urma...la Buzau).

Stiam ca au decis sa o repare cu capsare la Buzau, nu am stiut ca au pus kit. La acel moment ne-au asigurat ca este o super mega procedura rezistenta si ca putem sa avem incredrere. Regret atat de mult naivitatea momentului...

Daca dupa 6 luni nu si-au asumat gresala reparatiei, este evident ca tot acolo o sa ii doara si dupa 2 ani de nenorocirea pe care au facut-o la masina.

De asemenea, pe ambele aripi fata s-a umflat vopseaua. Pe langa stop deja s-a decojit.

In concluzie, d-asta nu mai mergem acolo, d-asta nu recomand nimanui sa mai mearga acolo.

Apropo, am vopsit capota la Golful rosu la ei acum vreo 7 ani. Dupa 1 an DOAR, aveam fix pe mijloc o gaura in vopsea (vopsea sarita) de marimea UNEI PALME! Au spus ca e de la pietricele (extraordinar!). Am revopsit-o la Midocar. A iesit perfect. Am mai facut cu ea revopsita la Midocar vreo 90.000km. Dupa 3 ani de la acea revopsire am vandut masina. Capota arata CA NOUA. Probabil ca Midocarul are o vopsea speciala care respinge pietricelele.

Sunt greseli pe care le poate face oricine si care se pot rezolva. Insa atitudinea agresiva si ostila cu care a sarit pe noi "Dorel" care vopsise cu bidineaua si pragul si caucicul a fost total inacceptabila.

Ps: ah, da, si lui @chill i-au lasat Beetleul in ploaie cu geamurile deschise...si s-au stricat butoanele din usa soferului...si a trebuit sa mai faca un drum Buc-Bz pentru schimbarea lor.

Mai jos atasez anexa la factura cu constatarea celor de la Midocar.

20170408_132252.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!