Jump to content

Reconditionare stopuri


repezis
 Share

Postare recomandată

Din bucuresti e cineva care mai are pe acasa sa mi dea si mie niste Xerapol sa nu mai stau sa comand ca e mai dificil la mn ca nu am domiciliul stabil in Buc si stiu ca e mai problematic cu posta la mn....Poate are cineva si imi aduce si mie la urmatoarea intalnire VW...Ma ajuta si pe mn cnva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • claudiu_83

    16

  • Inginerul

    5

  • Fluxy

    5

  • Executron

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stopurile cel mai bine se rezolva cu LAC AUTO. te duci cu ele la un vopsitor, iti face masa cu 800 1000 si pe urma le da cu lac. daca se pricepe la cererea clientului se pot si afuma prin adaugarea de pigment negru in la. ATENTIE nu folositi lac la spray. nu tine pt k are foarte putin intaritor in el. efect garantat. arata mult mai bine decat stopurile noi (au un luciu mult mai puternic si nu opresc lumina emisa de loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FFA

ai facut asa ceva la stopurile tale? suna interesant, as fi curios sa vad cum arata

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

off topic putin! am cautat si nu am gasit

imi arata si mie cineva o schema cum sa demontez un stop de pe dreapta la golf IV.???pls

am o problema...a ruginit placa pe care sunt becurile...si cred ca face masa pe undeva...cand semnalizez imi scade intensitatea la becul de la pozitie ..zici ca e bradul de craciun...si m-am uitat ca si mufa e cu rugina...dar eu vreau sa dau stopul jos....ca sa il curat in interior ca a intrat mizerie la oglinda si nu mai reflecta la fel de puternic ca stopul din stanga

multumesc....daca poate sa imi dea cineva un Pm

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru stopuri faruri din plastic folositi cu succes xerapol insistati la frecat si aveti rezultate

,plasticul de la bord (ceasuri)era foarte zgariat se vedea mai ales cand batea soarele pe el acu dupa slefuire cu xerapol ii ca nou ,incercati ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal,Dupa ce am citit cu multa atentie posturile voastre,mi-am comandat si eu un xerapol si abia astept sa vina pun caldura sa incep si eu sa imi polish-ez farurile,va tin la curent si o sa pun si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Xerapol-folosit si foarte multumit de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum gasiti xerapol in supermarketurile real si carrefour. L-am folosit si eu pt faruri si a dat rezultate multumitoare.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutam.

Eu vin cu o rugaminte: daca cineva are la un Passat B5.5 un far nou si unul vechi si doreste un schimb va rog postati aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=57611

Mentionez ca nu optez pentru reconditionarea farului vechi, nu cred ca poate ajunge la claritatea celui nou, deci schimb unul din cele 2 faruri, depinde cine ce are nevoie.

Multumesc.

Modificat de redmann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca la passat b4 farurile sunt din sticla sau plastic? pot sa dau cu xerapol? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor. daca dau pe sticla de la far cu smirghel de 400-800-1200-1500-2000, si apoi un pic de polish cu o pasta, ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu astazi xerapol pentru masina din semnatura. Am gasit in Selgros. Sunt cam dezamagit cu toate ca am frecat de imi tremura mainile. Cred ca imi facusem asteptari prea mari si problema este din interiorul farului, ca sunt afumate si prafuite. Cred ca pana la urma o sa schimb farurile si o sa-mi pun si xenoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_miron
Am folosit si eu astazi xerapol pentru masina din semnatura. Am gasit in Selgros. Sunt cam dezamagit cu toate ca am frecat de imi tremura mainile. Cred ca imi facusem asteptari prea mari si problema este din interiorul farului, ca sunt afumate si prafuite. Cred ca pana la urma o sa schimb farurile si o sa-mi pun si xenoane.

Ce fel de faruri ai?

Cele cu lupa sau fara lupa?

Stii cumva daca nunst din sticla? Eu mi-am cumparat un xerapol si inca nu l-am folosit. Merita sa incerc sau ma chinui degeaba? Eu am faruri fara lupa si nu par deloc prafuite si afumate(pe interior).

Acum jumatate de an am facut un polish la faruri (la un service) si au iesit bine (nu f bine) si m-am tot intrebat daca nu cumva a pus cam putin polish cel care s-a ocupat de masina, si tot atunci cel de la service mi-a spus ca exista o norma CE in care se spune ca din 1993 nu mai e voie sa se mai face faruri din sticla ci doar dintr-un plastic ce se comporta la fel ca sticla la dispersia luminii < M-a mintit cel de la service?>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-au mintit dar ... din moment ce golf 4 are far de sticla din fabrica ... probabil din 2003-2004 nu se mai fac din sticla, nu stiu exact.

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am farurile originale ale masinii, stock, fara lupa. Stiu sigur ca sunt din plastic. Incearca si tu Xerapol daca tot l-ai cumparat. Iti recomand, daca ai o bormasina la care sa pui un cap de lustruit, ca oricum ies mai bine. Daca n-ai bormasina macar foloseste un glaspapir mai mare, de 600 intai (nu doar cele care vin in cutia de Xerapol de 1500).

Modificat de Miril
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Deci pana la urma ce granulatie de smirghel putem folosi pt. farurile de plexic ( golf 5 in special) ? Pt. geamul de la instrumente se foloseste smirghelul?

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu dezvaluie nimeni secretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut farurile si stopurile cu xerapol cu smirghelul ce are chitul si a iesit foarte bine,din pacate nu stiu ce granulatie are.o sa caut azi cutia sa vad daca nu e trecuta pe spate cumva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pot ajuta eu daca aveti farurile/stopurile matuite pe dinafara cu conditia sa nu fie murdare/afumate in interiorul farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Exista ceva "polis"minune care sa mai estompeze zgarieturile fine de pe parbriz...PLS HELP?Xerapol am incercat pe plexul de la ceas si e bun.A scos o zgarietura destul de adanca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am polishat si eu stopurile weekend-ul trecut pentru ca isi pierdusera stralucirea.

Am folosit masina de polishat, polish de vopsea (Menzerna PO85RD3.02 combinat cu PO85RD) si un spot pad Lake Country de polish.

Inainte:

clearkote_20.jpg

Dupa:

clearkote_19.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va prezint si eu niste faruri reconditionate.

Volkswagen Passat

Picture1.jpgPicture1a.jpgPicture1b.jpgPicture1c.jpgPicture002.jpgPicture003.jpgPicture004.jpgPicture005.jpgPicture006.jpgPicture007.jpgPicture008.jpgPicture009.jpgPicture010.jpgPicture015.jpgPicture016.jpgPicture017.jpgPicture018.jpgdupa Picture2.jpgPicture2a.jpgPicture2b.jpgPicture032.jpgPicture033.jpgPicture035.jpgPicture036.jpgPicture037.jpg

Modificat de ozcarwash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au iesit super bine!!! Sunt plexic sau sticla? Spune si detaliile, ce si cum ai facut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in cazul farurilor de la golf 4 care am inteles ca sunt de sticla, ce se poate face sa le clarific putin? sunt cam matuite si ciupite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!