Jump to content

Reconditionare stopuri


repezis
 Share

Postare recomandată

Salutare! Sper ca am pozitionat bine topicul si nu deranjez pe nimeni. Am o nelamurire legata de posibilitatea redari straluciri lampilor de stop imbatranite de soare sau, in cazul meu, deteriorate de diluant sau benzina. Aveti cunostinta de vreun polish ptr. plastic, sau o alta solutie de rezolvare a acestei ptobleme?

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • claudiu_83

    16

  • Inginerul

    5

  • Fluxy

    5

  • Executron

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revin cu raspunsul:

Cumparat din Targul Vitan, de la unul din zecile de magazine aflate pe platoul targului, un spray cu vopsea "ptr. tuning lights", cu efect rosiatic. Practic vopsea diluata cu mult lac, cred, oricum si-a facut efectul scontat. Stopurile par rosii din fabrica, inclusiv lampile de revers, insa cand le cuplezi emana o lumina alba, parea generala: super! Am rezolvat cu 180000 ROL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim mult pentru informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut! problema asta am avut-o si eu, si am remediat-o cu XERAPOL.este un polish fff bun facut la nemti si distribuit de 3v distribution.ro cluj-napoca: indeparteaza toate imperfectiunile si zgarieturile, si reda luciul farurilor sau stopurilor. pret flacon 32ron la ei cu tot cu taxe de transport(priori-post) posta romana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca se mai preocupa cineva....sau daca aveti voi.niste poze "inainte si dupa" ar fi perfect :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3v distribution.ro

asta e adresa de internet... ca eu nu pot sa intru pe ea... eventual nu ai un numar de telefon?

Edit: scuze... am reusit :argue: 3V Distribution

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat din Targul Vitan, de la unul din zecile de magazine aflate pe platoul targului, un spray cu vopsea "ptr. tuning lights", cu efect rosiatic. Practic vopsea diluata cu mult lac, cred, oricum si-a facut efectul scontat. Stopurile par rosii din fabrica, inclusiv lampile de revers, insa cand le cuplezi emana o lumina alba, parea generala: super! Am rezolvat cu 180000 ROL...

Spune-mi si mie cum se numeste exact :argue: Multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-am comandat si eu un tub de Xerapol, sper sa fac in we o incercare si sa vad daca iese ceva. am sa pun si poze "before & after" in special cu farul stanga care e cel mai afectat de zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super!!! :rolleyes: abia astept..spor la treaba :icon_dwarf:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Sper sa iasa ceva ca-mi pun mari sperante in xerapol-ul asta... daca nu merge treaba asa, sunt gata gata sa schimb faru ala ca se vede tare diferenta ca cel drept e aproape nou... stopurile nici nu-s asa de afectate.

razwantdi, tu ai dat si cu hartia aia abraziva care cica e in kit?.... sau direct cu pasta?

oricum cred ca o sa incerc pe un stop spart mai intai... si asa ma tot gandeam sa-l arunc...uite ca asa ii gasesc intrebuintare si la ala :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgirieturile sunt adinci trebuie sa folosesti hirtia abraziva, altfel muncesti degeaba.

Eu am folosit Xerapol si am fost multumit de rezultate. Spor la lustruit! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-era frica sa nu folosesc hartia abraziva si apoi sa nu mai iasa nici zgarieturile produsede hartie :) . acuma daca zici ca e ok am mai prins curaj :).

apropo...punctele alea mici produse de pietricele le scoate?

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-a venit xerapol-ul si avnd putin timp liber m-am apucat de lustruit lampile spate.... da chiar tre sa lustruiesti ceva timp ca sa iasa bine. pe ansamblu sunt multumit, dar abia astept sa vad cum iese farul, dar ala numai sambata, ca la ala e mult de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un tub ce gramaj are? Masurat in "stopuri de g4" :), cate bucati se pot face aproximativ cu un tub?

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fac multe stopuri cu un tub eu zic ca se fac minim 4...5 dar daca nu sunt tare zgariate se fac mult mai multe.

Poze cu farul inainte de operatiune.... pozele 1 si 2.

Poza 3 ... dupa ce am scoz zgarieturile mai mari cu hartie abraziva de 1500...

Poza 4 ... dupa prima polishare cu pasta... nemultumit ;). urmeaza inca o polishare... tot nemultumit... eu am facut prostia sa folosesc in prima faza o hartie abraziva de 1500... si de aceea au mai ramas si dupa a 2 a polishare niste mici zgarieturi.

Poza 5 ... am folosit o hartie abraziva de 2000 si am slefuit din nou farul.

Ultimele 2 poze... rezultat final...

Concluzie: tot se mai vede o diferenta intre faruri dar nu asa mare... asa ca fapt divers imediat dupa ce am terminat treaba am mers la spalatorie, iar baiatul de acolo cunoscandu-mi foarte bine masina m-a si intrebat ce am facut cu farul ;).

post-3386-1175358604_thumb.jpg

post-3386-1175358694_thumb.jpg

post-3386-1175359177_thumb.jpg

post-3386-1175359452_thumb.jpg

post-3386-1175359855_thumb.jpg

post-3386-1175360076_thumb.jpg

post-3386-1175360176_thumb.jpg

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o pasta pt scos zgarieturile din vopeaua masinii. Am cumparat-o de la supermarket Real. E produsa de ELF, parca asa scria pe tub. Sunt destul de multumit de rezultate tinand cont ca am dat 130000 de lei pe ea. Ar fi trebuit sa folosesc hartie abraziva la inceput.... data viitoare asa am sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot cu elf am incercat prima data. polish pentru vopsea. am dat stopurile cu hartie abraziva si apoi cu pasta respectiva. rezultate multumitoare. Totusi asi incerca si cu xerapol pe stopuri, pe cadranul din bord si pe cateva obiecte de prin casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot cu elf am incercat prima data. polish pentru vopsea. am dat stopurile cu hartie abraziva si apoi cu pasta respectiva. rezultate multumitoare. Totusi asi incerca si cu xerapol pe stopuri, pe cadranul din bord si pe cateva obiecte de prin casa.

ai dat stopurile? pai uite...eu am stopul din stanga km fumuriu asa...cred ca de la gazele emanate, am vazut si la alte passaturi fenomenul stopul din stanga mai inchis la culoare, si nu stiu...las da jos, si las sterge pe interior...nu stiu daca pasta aia data la exterior ar face treaba. Stie careva cv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasta pe stopuri a avut acelasi efect ca si pe vopsea. a inlaturat eventuale depuneri si a atenuat din zgarieturi. despre varianta cu demontat-sters interior nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dat stopurile? pai uite...eu am stopul din stanga km fumuriu asa...cred ca de la gazele emanate, am vazut si la alte passaturi fenomenul stopul din stanga mai inchis la culoare, si nu stiu...las da jos, si las sterge pe interior...nu stiu daca pasta aia data la exterior ar face treaba. Stie careva cv ?

da nu poti sa cureti stopul in interior ca nu se poate desface partea aia de plexic. si pe deasupra e destul de greu de demontat stopul (cel putin la variant) ca nu prea ai loc acolo sa desfaci cele 4 suruburi.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cine stie unde se gaseste Xerapol asta :icon_cool: ca am nevoie de el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pagina anterioara la postul cu nr 6. este un link cu 3V Distribution, astia sunt singurii la care am gasit eu xerapol. trimit in toata tara si nu costa mult curierul, ca nu e foarte mare pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci , credeam ca stie cineva prin buc ca sa ma duc sa cumpar... ca pana ajunge de la cluj.........dar pana la urma vad ca nu am incotro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dat stopurile? pai uite...eu am stopul din stanga km fumuriu asa...cred ca de la gazele emanate, am vazut si la alte passaturi fenomenul stopul din stanga mai inchis la culoare, si nu stiu...las da jos, si las sterge pe interior...nu stiu daca pasta aia data la exterior ar face treaba. Stie careva cv ?

si la mine e la fel stopul de pe partea stg e mai inchis dar daca te uiti mai atent in el are cam mult praf inauntru(asa era cand am luat masina,ala de a adus-o de afara cica a fost schimbat) se poate da jos geamul si sterge inauntru? Ma bate gandul sa merg la o vopsitorie si sa le vopsesc pe amandoua sa le dea un strat de negru subtire si dupa unul cu lac-voi ce imi sugerati? Ar mai fi varianta sa-mi iau stopuri clare de la FK dar cam mult 600lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati, gasiti Xerapol si la Intend Computer in Cluj-Napoca. parca aveau pe stoc ultima data cand am trecut pe la ei, daca nu la comanda, dureaza vreo 3 zile. INTEND COMPUTER

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!